עזיבת בנון - מכה לימין היהודי בארה"ב: "הוא לא אנטישמי, הוא אנטי-שמאלני"

בניגוד לארגונים כמו הליגה נגד השמצה שברכו על עזיבת היועץ הלאומן, ארגונים יהודיים המזוהים עם הימין שמרו על שתיקה. הסיבה: בנון התגלה כבעל ברית של הימין הפרו-ישראלי בארה"ב

אמיר תיבון
אמיר תיבון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
בנון בבית הלבן, בפברואר
בנון בבית הלבן, בפברוארצילום: Olivier Douliery / בלומבר
אמיר תיבון
אמיר תיבון

בשעות שאחרי פרסום ההודעה על פיטוריו של סטיב בנון מהבית הלבן, שורה של ארגונים יהודיים בארצות הברית הביעו שביעות רצון מהחלטתו של הנשיא טראמפ להיפטר מהיועץ הקיצוני והשנוי במחלוקת, שמזוהה עם הימין הקיצוני והואשם בעבר בהשמעת הערות אנטישמיות.

אלא שלא כל הארגונים היהודיים באמריקה בירכו על עזיבתו של בנון. בשעה שהליגה נגד השמצה, התנועה הרפורמית, ג'יי סטריט וארגונים אחרים שמזוהים עם השמאל הליברלי פירסמו הודעות בעד המהלך, ארגונים יהודיים המזוהים עם הימין שמרו על שתיקה. הסיבה העיקרית לכך היא שבמהלך שבעת החודשים בהם כיהן כיועצו האסטרטגי של טראמפ, בנון התגלה כבעל ברית של הימין הפרו-ישראלי בארה"ב, בשל עמדותיו הקיצוניות בנושא איראן, יחסו השלילי לאיסלאם ותמיכתו בהעברת שגרירות ארה"ב בישראל לירושלים.

השתיקה של ארגוני הימין היהודיים היתה שונה מאוד מהתגובה שלהם למינויו של בנון לתפקיד יועצו האסטרטגי של טראמפ בנובמבר 2016. כאשר ההודעה על המינוי הזה פורסמה, כשבוע לאחר ניצחונו של טראמפ בבחירות, בנון זכה לגיבוי נחרץ משורות הימין היהודי, שתקף במלים קשות ארגונים יהודיים וכלי תקשורת שהאשימו אותו באנטישמיות. "ארגון ציוני אמריקה", שידוע בתמיכתו הנחרצת בהתנחלויות, פירסם הודעה שבה כונה בנון "חבר אמיתי של ישראל והעם היהודי". ראש הארגון, מורט קליין, האשים את הליגה נגד השמצה - שתקפה את בנון - בניסיון לבצע "רצח אופי" ליועצו הבכיר של טראמפ.

גם הקואליציה היהודית הרפובליקאית, ארגון שזוכה לתמיכה נרחבת מאיל ההימורים שלדון אדלסון, פירסם באותה העת הודעת תמיכה במינויו של בנון לתפקיד בכיר בממשל טראמפ. "אני מכיר את סטיב בנון מזה שנים ארוכות. התקשורת מבצעת לו דמוניזציה", כתב איש העסקים ברני מרכוס, חבר הנהלת הארגון. "סטיב בנון הוא ציוני מובהק ותומך גדול של ישראל". מרכוס ציין גם כי כאשר בנון ערך את אתר ברייטבארט, הוא יזם את הקמתו של משרד מטעם האתר בירושלים, "במטרה לספר לעולם את הסיפור האמיתי של ישראל".

דרמר אחרי פגישה עם טראמפ במגדל טראמפ בניו יורק, בנובמבר האחרוןצילום: JEWEL SAMAD/אי־אף־פי/ ג

קרולין גליק, פרשנית ה"ג'רוזלם פוסט" שראש הממשלה בנימין נתניהו ניסה לגייס לשורות הליכוד במערכת הבחירות האחרונה, יצאה גם היא להגנתו של בנון אל מול המתקפות שספג בנובמבר שעבר. היא כתבה בעמוד הפייסבוק שלה כי "סטיב בנון אינו אנטישמי, נקודה. הוא אנטי-שמאלני". גליק תקפה את הליגה נגד השמצה, שהובילה את הביקורת על מינויו של בנון, וכתבה כי "זה אינו ארגון יהודים שמעסיק אנשי שמאל בצוות שלו, אלא ארגון שמאל שמעסיק בצוות שלו יהודים".

אלא שאת התמיכה החשובה ביותר באותה תקופה קיבל בנון ישירות משגריר ישראל בוושינגטון, רון דרמר. ימים ספורים לאחר שטראמפ הודיע על מינויו של בנון, בשעה שהביקורת על המינוי בקהילה היהודית הלכה וגברה, דרמר התייצב מול המצלמות ב"מגדל טראמפ" בניו יורק, בתום פגישה עם יועצי הנשיא, ואמר כי "ישראל מצפה לעבוד עם ממשל טראמפ, עם כל נציגי ממשל טראמפ, כולל סטיב בנון". ההתייחסות הספציפית ליועץ הקיצוני של טראמפ, שלא נאמרה בתגובה לשאלה בנושא, עלתה מיד לכותרות בארה"ב, וסיפקה לממשל טראמפ את התשובה הטובה ביותר להאשמות לפיהן בנון הוא אנטישמי.

תומכיו של בנון לא יצאו להגנתו רק משום שקיוו לקבל בכך גישה לבית הלבן. בחודשים הראשונים לכהונתו של טראמפ התברר כי בנון אכן פעל כבעל ברית אידיאולוגי עבור חוגי הימין בישראל. הוא ניסה לנצל את השפעתו כדי לגרור את מדיניות החוץ האמריקאית במזרח התיכון הרחק מעמדותיה המסורתיות של ארה"ב, והתעמת בשל כך עם יועצים בכירים אחרים בבית הלבן, בראש ובראשונה היועץ לביטחון לאומי, הגנרל הרברט מקמאסטר.

בחודש מאי האחרון ביקר בבית הלבן הרב שמולי בוטח, דמות ידועה בחוגי הימין היהודי בארה"ב, שנחשב מקורב לאדלסון. בוטח נועד עם בנון במשרדו והשניים הצטלמו לתמונה משותפת. ברקע, מאחוריהם, ניתן היה לראות את "לוח המשימות" של בנון - לוח מחיק שעליו נכתבו הבטחות הבחירות החשובות ביותר של טראמפ שטרם מומשו. אחת ההבטחות הראשונות שהופיעו שם תחת הכותרת "ביטחון לאומי" היתה - "להעביר את השגרירות מתל אביב לירושלים".

טראמפ ומקמאסטר בניו ג'רזי, בשבוע שעברצילום: Evan Vucci/אי־פי

בדיונים הפנימיים שנערכו בממשל בסוגיה זו, בנון היה מראשי המחנה הנצי, שדחק בטראמפ לכבד את הבטחת הבחירות שלו ולסרב לחתום על המסמך המעכב את העברת השגרירות כפי שעשו כל הנשיאים שקדמו לו. בעל בריתו העיקרי של בנון במאבק הזה היה השגריר של טראמפ בישראל, דייוויד פרידמן. אלא שמול בנון ופרידמן התייצבה קואליציה שכללה את הצמרת הביטחונית של הממשל, ראשי קהיליית המודיעין של ארה"ב, ומנהיגי מדינות ערב, שהזהירו את טראמפ כל אחד בתורו מפני ההשלכות האפשריות של העברת השגרירות. בסופו של דבר, טראמפ בחר להשאיר אותה בתל אביב, לפחות בינתיים.

גם בנושא האיראני, בנון התברר כנץ מובהק. בדיונים שנערכו בתוך ממשל טראמפ בשבועות האחרונים בשאלה האם על הממשל להודיע שאיראן מקיימת את הסכם הגרעין או לא, בנון חזר וטען כי הוא אינו מבין איזה רווח צומח לארה"ב מפרסום הודעה כזו. היועץ לביטחון לאומי מקמאסטר ושר ההגנה ג'יימס מאטיס, שנחשבים גם הם לבעלי קו אנטי-איראני, טענו אחרת, והצליחו בסופו של דבר לשכנע את הנשיא טראמפ לפרסם הודעה ברוח זו, כדי למנוע את קריסת הסכם הגרעין כשנתיים בלבד לאחר חתימתו. בנון, על פי החשד, קידם בתגובה סדרת הדלפות שציירו את שני הגנרלים הבכירים של טראמפ כמי שמקדמים את "מדיניות אובמה" במזרח התיכון.

המאבק בין בנון למקמאסטר הסלים בשבועות האחרונים, לאחר שמקמאסטר פיטר שלושה פקידים מהמועצה לביטחון לאומי שנחשבו לאנשי אמונו של בנון. בתגובה לפיטורין הללו, בנון עלה למתקפה, וגייס את ישראל למלחמת ההדלפות שלו נגד מקמאסטר. אתר "ברייטבארט" החל לפרסם סדרת מאמרים בהם הושמץ מקמאסטר כ"עוין את ישראל" ו"פרו-פלסטיני".

בין השאר, פירסם האתר בכותרת הראשית שלו מאמר שהתבסס על פוסט נגד מקמאסטר שפירסמה קרולין גליק בחשבון הפייסבוק שלה. גליק האשימה את מקמאסטר בכך שהוא "מפטר אנשים התומכים בישראל מהמועצה לביטחון לאומי", וטענה כי מקמאסטר הוא שמנע מראש הממשלה נתניהו להצטרף לנשיא טראמפ בעת ביקורו בכותל המערבי בחודש מאי האחרון. כמה ימים לאחר מכן, הודיע ארגון ציוני אמריקה - אותו ארגון שתמך בהתלהבות במינויו של בנון בנובמבר שעבר - כי הוא פותח ב"בדיקה מקיפה" לגבי עמדותיו של מקמאסטר בנושא ישראל. ההודעה על הבדיקה פורסמה בכותרת הראשית של ברייטבארט, וכך גם הודעה נפרדת שפורסמה כעבור כמה ימים על תוצאות הבדיקה, שלפיהן מקמאסטר "מחזיק בעמדות אנטי-ישראליות".

בתגובה למתקפות הללו, אמרו גורמים בכירים במערכת הביטחון ל"הארץ" כי הם דוחים בתוקף את הטענות נגד מקמאסטר, וכי מדובר בידיד ישראל שכל הגורמים הישראלים שעבדו מולו זכו לאוזן קשבת. השבוע אירח מקמאסטר בביתו שבוושינגטון משלחת ביטחונית בכירה מישראל, בראשותו של ראש המוסד יוסי כהן. אלא שלמרות התגובות הללו מישראל, הקמפיין נגד מקמאסטר צפוי דווקא להתרחב בשבועות הקרובים. בנון, חדור שאיפות נקם, חזר ביום שישי בלילה לתפקידו כעורך הראשי של ברייטבארט, וכעת הוא מתכונן להסלים את המאבק נגד אויביו בבית הלבן. כעת נותר לראות כיצד בדיוק הוא מתכוון להשתמש בישראל לצורך המתקפות הללו, ואיזה סיוע הוא יקבל מתומכיו בשורות הימין היהודי.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

נאסים שומאן בביתו, השבוע. הוא וחברו לא נטלו חלק פעיל בהפגנה, רק הלכו על הכביש

שני סטודנטים הלכו להם, ולפתע חיילים המטירו עליהם אש כבדה

לימודים הומניסטיים לנוער באוניברסיטת בן-גוריון. תוכנית הלימודים לכיתות ו'־ט' מתמקדת ב"הסברה"

מי האנשים שחיו כאן לפני הצלבנים? לתלמידי ישראל אסור לדעת

שלגון "קראנץ" בטעם שוקולד לבן ופיסטוק, והאריזה שלו לידו

הארטיק שנולד כהטרלה הפך ללהיט היסטרי, אבל האם הוא טעים?

איריס רחמימוב

"בעצם, מחנה ההשמדה הראשון הוקם עוד ב-1904"

טיסות נכנסות אסף נווה

"הכי קשה זה הניתוק. היינו על קרחון חודש, בלי קליטה, בלי כלום"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?