עודד ירון
ניו יורק טיימס והארץ

ארה"ב הטילה היום (חמישי) סנקציות על גופים ואישים ברוסיה בעקבות התערבותה בבחירות לנשיאות ארה"ב ב-2016 ועל רקע פעולות עוינות בתחום הסייבר. זהו הצעד החריף ביותר של ממשלו של הנשיא דונלד טראמפ נגד רוסיה מאז כניסתו לתפקיד. על פי הפייננשל טיימס, ארה"ב הודיעה כי רוסיה ניסתה לפרוץ לתשתיות החשמל, התעופה והגרעין שלה בהתקפות סייבר.

הסנקציות מכוונות בעיקר כלפי אותם ארגונים ואנשים שצוינו בכתב האישום של החוקר המיוחד רוברט מולר, החוקר התערבות רוסיה בבחירות, וכלפי גורמים החשודים בניסיון לחדור לתשתית האנרגיה של ארה"ב.

"הממשל מתמודד עם פעילות סייבר עוינת של הרוסים", אמר שר האוצר סטיבן מנוצ'ין, "ובכלל זה התערבות בבחירות, תקיפות סייבר הרסניות וחדירה לתשתיות חיוניות". לדבריו, הסנקציות הממוקדות הן חלק ממאמץ רחב להתמודד עם התקיפות של רוסיה. בהצהרת משרד האוצר של ארה"ב לגבי הסנקציות, נכתב כי מאז 2016 גורמי סייבר בממשלת רוסיה תקפו גופים ממשלתיים ותשתיות חיוניות בארה"ב ובכללם תשתיות אנרגיה, גרעין, מסחר, מים, ותעופה. בין פעולות הסייבר המשמעותיות, משרד האוצר ציין את תקיפת הסייבר NotPetya המיוחסת לצבא רוסיה, שגרמה לנזק הכלכלי הגדול ביותר בהיסטוריה לארצות הברית, אירופה ואסיה.

על פי דו"ח שפרסם המשרד לבטחון פנים, שיטותיהם של הרוסים לתקיפות הסייבר התבססו על ניצול הגורם האנושי ועל התמקדות בחוליות פחות מוגנות בשרשרת. כדי לאסוף מידע, התוקפים השתמשו ביו היתר ב-Spear Phishing, שליחת אימיילים שנועדו לרמות אנשים למסור מידע רגיש, ובמידע שגורמי היעד פרסמו בעצמם. "לדוגמה, התוקפים הורידו תמונה קטנה מעמוד משאבי אנוש שהיה זמין ברשת. כשהוגדלה, התמונה היתה למעשה תמונה ברזולוציה גבוהה שברקע שלה הוצגו דגמים של מערכות שליטה ומידע על המצב שלהן", נכתב בדו"ח. כמו כן, התוקפים ניצלו אתרים מרכזיים כדי להסתיר בהם אמצעים להדבקה בנוזקות.

נגד 13 מתוך 19 אזרחי רוסיה עליהם הוטלו סנקציות כבר הגיש החוקר המיוחד רוברט מולר כתב אישום במסגרת חקירת מעורבות רוסיה בבחירות. השאר חשודים בניסיון לחדור לתשתיות האנרגיה של ארה"ב. ארגוני המודיעין הרוסיים, ה-FSB (יורשו של הק-ג-ב) וה-GRU (המודיעין הצבאי) נמצאים בין ארבעת הגופים הכלולים בסנקציות, ונאסר עליהם לפעול בשטח ארה"ב או לנהל עסקים עם אזרחים אמריקאים.

מוקדם יותר היום, טראמפ הצטרף לבריטניה, גרמניה וצרפת בהודעה משותפת, בה מנהיגי המדינות גינו את רוסיה על הרעלת מרגל רוסי לשעבר על אדמת בריטניה עם גז עצבים מפיתוח סובייטי.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ