חוקרים טוענים: התגלה איבר חדש בגוף האדם

האיבר הוא למעשה רשת של רקמת חיבור גמישה שמקיפה חללים מלאי נוזל. היא מחברת בין מערכת הדם למערכת הלימפה - ועשויה להיות המפתח להבנת התפתחות גרורות סרטניות

ג'ייסי פורטין, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
פרופסור תיז מציג את התתקינים ההיסטולוגים שנבחנו במחקר, בשבוע שעבר
פרופסור תיז מציג את התתקינים ההיסטולוגים שנבחנו במחקר, בשבוע שעברצילום: STAFF/רויטרס
ג'ייסי פורטין, ניו יורק טיימס

איבר חדש שהתגלה בגוף האדם, שניתן לתאר כרשת של רקמת חיבור בין חללים מלאי מים, גורם למדענים מסוימים לטעון שהגיע הזמן לשכתב את ספרי האנטומיה. לפי המחקר, שהתפרסם בכתב העת Scientific Reports בשבוע שעבר, האיבר הוא רשת תלת־ממדית של רקמת חיבור שעשויה קולגן ואלסטין ובתוכה נוזל. הרקמה הזו מצויה בכל הגוף — בין שתי הריאות ובתוכן, על העור, במערכת העיכול ובעורקים.

קשה לתאר את הרשת הזאת. בבית הספר לרפואה של אוניברסיטת ניו יורק השתמשו בתיאורים: "סדרה של חללים", "אוטוסטרדה של נוזל זורם" ו"תכונה שלא היתה ידועה באנטומיה האנושית". בהודעה מטעם בית הספר נכתב שמחברי המחקר מתייחסים למערכת זו כאל איבר בזכות עצמו, אף על פי שלא כל החוקרים מסכימים לאיפיון זה. בתמונות שנקלטו במיקרוסקופ אלקטרוני חודר (TEM) נראו טיפות של קולגן ותאים ארוכים ומתפתלים.

החוקרים כתבו שרשת זו עשויה לתפקד כבולם זעזועים בגוף האדם. כמו כן, היא גם משמשת כשער לנוזלים שנכנסים למערכת הלימפה, ולכן, היא עלולה להפיץ מחלות בתוך הגוף, וגם לסייע בהתפתחות של גרורות סרטניות. "מעולם לא הבנו את המנגנון של הדבר הזה", אמר ד"ר ניל תיז, פתולוג ומרצה בבית הספר לרפואה של אוניברסיטת ניו יורק ואחד ממחברי המאמר. "כעת אנחנו יכולים. אם אנו מבינים את המנגנון, נוכל למצוא דרכים להפריע לו".

המחקר החל ב–2014, כשהגסטרו־אנטרולוגים פטרוס בניאס ודיוויד קר־לוק השתמשו במערכת דימות חדישה, שמאפשרת לבדוק את הרקמה ברמה המיקרוסקופית ובזמן אמת, על מנת לבחון את צינור המרה של חולה בבית חולים מאונט סיני במנהטן. הם צילמו תמונות של חללים מלאים בנוזלים, שסיקרנו אותם, ולכן פנו השניים לתיז.

ה"איבר" החדש שמטריד את המדענים

רופאים וחוקרים בוחנים את הרקמה הזאת כבר שנים. לעתים קרובות הם לוקחים דגימות מתוך הגוף ובודקים אותן מתחת המיקרוסקופ, אולם תהליך זה ממוטט את הרשת למשהו שנראה סדוק וצפוף. "דגימה שלוקחים מהגוף מתרוקנת מהמים שבה, ולכן משתנה לגמרי מבחינה מבנית", מסביר בניאס. אבל הטכנולוגיה החדישה גילתה רשת מקיפה של רקמת חיבור, ולדברי בניאס, היא בהחלט ראויה להיחשב לאיבר. הוא קרא לה "מערכת שלמה שממשיקה את מערכת כלי הדם עם מערכת הלימפה".

ג'יימס ויליאמס, מנהל המעבדה לאנטומיה באוניברסיטת ראש שבשיקגו, אמר שעבודת החוקרים והטכנולוגיה שהשתמשו בה כדי לראות את רקמת החיבור מרגשות ועשויות לשנות את האופן שבו הרופאים מטפלים בסרטן ובמחלות אחרות. לדעתו, המלים "איבר חדש" שמופיעות במחקר בעצם מסיחות את הדעת, אך הוא מצפה בכליון עיניים לרדת לעומקו של המחקר.

וכך גם בניאס, שאמר שמחקרים נוספים של רקמת החיבור עשויים להוביל לפריצות דרך בטיפול בסרטן. הוא הוסיף שבמחקר היו מעורבים רופאים, פתולוגים, מהנדסים ביו־רפואיים ואחרים. "למרבה הצער, המון מחקרים נערכים בתוך בועה", אמר. "ומרוב עצים לא רואים את היער".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ