ארה"ב לא חסה על הסלט: המרכז לבקרת מחלות ומניעתן מזהיר מאכילת חסה

בשבועות האחרונים נפוצו ברחבי ארה"ב עשרות מקרי זיהום כתוצאה מאכילת חסה נגועה בחיידק אי-קולי. מקור הזיהום הוא באריזונה, אך הוא הספיק להתפשט ל-16 מדינות

ניראז' צ'וקשי, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עובדים בחווה לגידול חסה באטלנטה, ב-2011
עובדים בחווה לגידול חסה באטלנטה, ב-2011צילום: Bloomberg
ניראז' צ'וקשי, ניו יורק טיימס

לפחות 53 בני אדם חלו מאכילת חסה רומית (הנקראת בישראל גם חסה ערבית, ונמכרת במרכולים בארה"ב חתוכה מראש), מזוהמת בחיידק אי-קולי. המרכז לבקרת מחלות ומניעתן (CDC) הודיע בשבוע שעבר כי הזיהום התפשט ל-16 מדינות בארה"ב והמליץ לנהוג בזהירות יתרה באכילת הירק. העלים המזוהמים הגיעו אומנם מהעיר יומה באריזונה, אבל בארגון הבהירו כי לא הצליחו לזהות את מקור הזיהום.

בהודעה נאמר שעל המסעדות והקונים להימנע מאכילת חסה חתוכה מראש שמקורה באזור זה, ולהשליך אריזות של חסה כזו לאשפה. לפי ההוראות, יש להשליך את החסה גם אם כבר נאכלה ולא התגלתה כל השפעה מזיקה. "אם אתם לא יודעים אם זו חסה רומית, אל תאכלו אותה. תשליכו אותה", הודיע ה-CDC. הדיווח בשבוע שעבר מצביע על כך שהתפרצות הזיהום התפשטה בימים האחרונים.

בסוף השבוע דיווח ה-CDC על 35 חולים ב-11 מדינות. גילם של החולים בזיהום נע מעשר עד 85. נשים הן 70% מכלל החולים. לפחות 31 בני אדם אושפזו וחמישה פיתחו אי-ספיקת כליות. איש לא מת עד כה. הפרצות המחלה הראשונה שמקושרת לחיידק הופיעה ב-13 במארס והאחרונה ב-6 באפריל, אבל ייתכן שיתגלו מקרים נוספים. כל זיהום שהחל להתפתח לאחר 29 במארס טרם נספר מפני שלרוב נדרשים שבועיים עד שלושה שבועות עד שהמחלה מדווחת.

ד"ר לורה גרלטובסקי, אפידמיולוגית ב-CDC, הארגון קיבל את ההתרעה הראשונה על ההתפשטות מפי בעלי תפקידים במשרד הבריאות בניו ג'רזי, ששמו לב לעלייה במקרים של זיהומי אי-קולי במדינה. מתחקיר שנעשה התברר שרבים מהסובלים מהזיהום אכלו חסה רומית חתוכה במסעדות לפני שחלו. בתגובה פנה הארגון ל-PulseNet, רשת כלל ארצית של מעבדות המקטלגות דגימות של חיידקים מזיקים מחולים שסובלים מזיהומים, כדי לבדוק אם התגלו עוד מקרים קשורים. "כשבדקנו במערכת PulseNet שלנו, ראינו שהיו עוד מקרים במדינות אחרות והיתה להם אותה טביעת אצבעות גנטית", סיפרה גירלטובסקי.

כך נודע ל-CDC שהחולים האחרים, שנפגעו מאי-קולי מזן O157:H7, אכלו גם הם חסה רומית חתוכה במסעדות לפני שחלו. הארגון העביר את המידע למינהל המזון והתרופות (FDA), שסייע לעקוב אחר ההתפרצות עד יומה. כדי להצביע על המקור המדויק של הזיהום, החוקרים זקוקים לדגימות של החסה המזוהמת. אולם עקב חיי המדף הקצרים של החסה והזמן הנדרש עד שמזהים התפרצות, יהיה קשה מאוד להשיג דגימה כזאת. "לא סביר שאנשים ישאירו שקית חסה או שאריות סלט במקרר במשך שבועות אחרי שחלו", אמרה גרלטובסקי.

החיידק אי-קולי עובר בצואה, והגיע מאדם או מבעל חיים. לפי ה-CDC, התפרצות האי קולי הנוכחית אינה קשורה, כנראה, להתפרצות אחרת שהחלה בסוף השנה שעברה. הגורם להתפרצות הקודמת הוגדר באופן כללי יותר: "עלים ירוקים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מחאת הדיור מול הכנסת. הממשלה הנוכחית לא פעלה בנחישות להורדת מחירי הדירות

מי אשם ביוקר המחיה? אלה הנושאים החמים בבחירות הקרובות

מצעד מחאה של תומכי הליכוד ונתניהו בכיכר הבימה בתל אביב, בינואר

במידה רבה, זהו סיפור כישלונו של השמאל הישראלי כולו

צילום: אמיל סלמן

האם ייתכן שמגע עם האדמה משפר את המערכת החיסונית?

משה טוב עם אשתו רות וילדיהם. הסיפור הוסתר במשך שנים

מתחת לאף של פינושה, השגריר הישראלי הציל מאות צ'יליאנים ממוות

התינוק הרוקד של "אלי מקביל"

אנחנו נתקלים במילה הזאת כל הזמן, מעטים יודעים מה מקורה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ