שיבוש החקירה במוקד: השאלות שהחוקר המיוחד מתכנן לשאול את טראמפ

ניו יורק טיימס חושף את השאלות של מולר לנשיא, כולל על ניסיונות טראמפ לפטר אותו ולהעניק חנינה ליועץ לביטחון לאומי המודח פלין. השאלה המשמעותית ביותר קושרת את מנהל הקמפיין שלו לסיוע מרוסיה

ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מולר, בשנה שעברה
מולר, בשנה שעברהצילום: Andrew Harnik/אי־פי
ניו יורק טיימס

החוקר המיוחד רוברט מולר, שבוחן את התערבות רוסיה בבחירות בארה"ב, מתכנן לשאול את הנשיא דונלד טראמפ כ-50 שאלות על קשריו עם מוסקבה ועל האפשרות שניסה לשבש הליכי חקירה. השאלות, שפורסמו בניו יורק טיימס, עוסקות בפיטורי ראש ה-FBI ג'יימס קומי והיועץ לביטחון לאומי לשעבר מייקל פלין, ביחס לשר המשפטים ג'ף סשנס, שנפגש עם שגריר רוסיה במהלך הבחירות, וכן בפגישה בין בכירים בקמפיין לאישים רוסים. בנוסף, מולר צפוי לשאול את טראמפ על קשרי מנהל הקמפיין פול מנפורט לרוסיה – דבר שעשוי להעיד על כך שיש בידיו מידע על תיאום עם רוסיה שלא פורסם בעבר.

השאלות מתייחסות גם לעסקיו של הנשיא, לרבות שיחותיו עם עורך דינו מייקל כהן, עסקת נדל"ן במוסקבה ומה קרה בביקורו של טראמפ בטקס מיס יוניברס ברוסיה ב-2013. זו ההצצה המפורטת ביותר עד כה לחקירה של מולר, מאז מונה לפני כשנה.

טראמפ גינה את הפרסום וכתב בטוויטר: "מחפיר שהשאלות על ציד המכשפות הרוסי "הודלפו" לתקשורת. אה אני מבין... המצאתם פשע מזויף, שיתוף פעולה שמעולם לא אירע, והחקירה החלה עם מידע מסווג שהודלף".

רוב השאלות עוסקות בניסיון שיבוש הליכי חקירה, בהן שאלות על רצון הנשיא לפטר את מולר עצמו ומה ידע על ניסונות להעניק חנינה לפלין. טראמפ צפוי להישאל אם ידע על השיחות בין פלין לשגריר סרגיי קיסליאק בדצמבר 2016, שעומדות במרכז החקירה, ואיך הגיב לדיווחים על פרסומן. בכך, מולר רוצה להבין אם טראמפ חשש שיועצו עבר על החוק וניסה להגן עליו מהשלכות. "לאחר הפיטורים, אילו מאמצים ננקטו כדי להעניק לפלין חסינות או חנינה?", צפוי מולר לשאול אותו. באחרונה פורסם כי כשפלין החל לשקול לשתף פעולה עם ה-FBI, עורכי דינו של טראמפ דנו באפשרות החנינה, ומולר רוצה להבין למה.

טראמפ קורא לחנינה לפלין

עם זאת, כמה מהשאלות מבהירות שמולר עדיין חוקר שיתוף פעולה בין הקמפיין של טראמפ לרוסיה. "היית מודע לנסיונות של הקמפיין שלך, לרבות פול מנפורט, ליצור קשר עם רוסיה בנושא סיוע פוטנציאלי לקמפיין?". זו השאלה המעניינת ביותר ברשימה. לא ברור אם מולר יודע משהו חדש, אבל עד כה לא פורסם שום מידע שקושר בין מנפורט לניסיון כזה. השאלה מעניינת על רקע העובדה ששותפו העסקי של מנפורט, ריק גייטס, משתף פעולה עם החקירה.

שאלת מפתח נוספת על שיתוף הפעולה תהיה: "מה ידעת על פעילותם של האקרים רוסים, שימוש ברשתות החברתיות או פעולות נוספות שנועדו לקמפיין?". החקירה של מולר מצאה ראיות לכך שלפחות חבר אחד בצוות הקמפיין, היועץ ג'ורג' פפדופולוס, ידע שרוסיה השיגה מיילים על קלינטון. עוד יישאל טראמפ מה הוא ידע על הקשר בין יועצו הפוליטי הוותיק רוג'ר סטון לוויקיליקס וג'וליאן אסאנג', מה ידע על ניסיון להקים ערוץ תקשורת עם רוסיה במהלך תקופת המעבר, ואילו שיחות היו לו במהלך הקמפיין על פגישות עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין.

נראה שמולר מנסה לאתגר את עמדת טראמפ על גורמי אכיפת החוק, ולבדוק אם הוא רואה בהם חוקרים עצמאים או אנשים שצריכים להיות נאמנים לו ולהגן עליו. למשל, כשפוטר ראש ה-FBI קומי, הבית הלבן אמר כי הוא עבר על מדיניות משרד המשפטים כשדיבר על חקירת המיילים של הילרי קלינטון. אך השאלות של מולר מעמידות זאת למבחן. הוא שואל מדוע טראמפ לא הביע שום חשש בעבר לגבי מעשי קומי בנושא, ובמקום זאת בשיחות פרטיות אמר כי קומי פוטר בגלל חקירת התערבות רוסיה בבחירות. "בהתייחס להחלטה לפטר את קומי: מתי היא התקבלה? למה? מי מילא תפקיד?", צפוי מולר לשאול, וכן מדוע אמר כי הפיטורים הורידו לחץ ממנו.

טראמפ מסביר מדוע פיטר את קומי

מולר גם חוקר אם טראמפ נקט בצעדים בשנה האחרונה כדי להביא לפיטוריו. "אילו דיונים היו לך בהקשר לסיום החקירה המיוחדת ביוני 2017?", נכתב באחת השאלות. בנוסף הוא יישאל על הדיווחים שלפיהם הורה לפטר את מולר אך נסוג מהדרישה לאחר שהיועץ המשפטי בבית הלבן דון מקאהן איים להתפטר כדי לא לבצעה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ