הארץ

כמעט 1,500 ילדים שחצו את הגבול ממקסיקו לארה"ב נעלמו מפיקוח הרשויות בשנה האחרונה, ועושה רושם שלאיש בממסד האמריקאי לא איכפת, כך מדווח היום (שני) העיתון וושינגטון פוסט. בעקבות החשיפה התעורר בימים האחרונים גל מחאה נגד התנהלות הרשויות הפדרליות.

במהלך שימוע בסנאט בחודש שעבר, העיד סטיבן ווגנר, בכיר במשרד הבריאות שאחראי על מינהל הילדים והמשפחות, כי אנשי המשרד איבדו את עקבותיהם של 1,475 ילדים אשר חצו את הגבול עם מקסיקו בצורה עצמאית, ולכן הושמו תחת חסותם של מבוגרים.

פקידים במשרד הבריאות טענו כי אין זה באחריותם החוקית למצוא את הילדים, מכיוון שהם משוחררים מהטיפול של המשרד ליישוב מחדש של פליטים, אשר פועל תחת משרד הבריאות. פקידים אחרים אמרו שחלק מהמבוגרים שלקחו חסות על הילדים הם קרובי משפחה שכבר גרים בארה"ב ופשוט לא ענו לפניות של אנשי משרד הבריאות.

עם זאת, טענות הפקידים במשרד לא הרגיעו את הזעם שפרץ בעקבות העדות של ווגנר. הסנאטור הרפובליקאי רוב פורטמן מאוהיו אמר כי מדובר בעניין של הומניות, לא של אחריות חוקית. "לילדים האלה, בלי קשר למעמד החוקי שלהם, מגיע יחס הולם, לא התעללות", הוסיף.

פורטמן חזר על עמדתו, שכבר הוצגה בתוכנית מיוחדת של פרוטנליין ברשת PBS, בה תועדה מצוקתם של שמונה ילדים שאולצו לעבוד בחוות ביצים באוהיו. "הילדים האלה חיים כאן, חיים על אדמתנו", אמר בתוכנית. "לזרוק אותם לזאבים כפי שעושים במשרד הבריאות זה פשוט מעשה שלא יעשה".

הציוץ של טראמפ נגד "המדיניות הנוראה" של הדמוקרטים

התובע הכללי ג'ף סשנס הכריז בתחילת החודש על מדיניות חדשה של משרד המשפטים, "100%", לפיה "כל אדם שיחצה את הגבול הדרום מערבי בצורה לא חוקית - יועמד לדין". סשנס הוסיף כי למרות שהוא מבין שחלק מהאנשים בורחים מאלימות או אזורים מסוכנים, "ארה"ב אינה יכולה לקבל כל אחד בכדור הארץ שנמצא בסיטואציה קשה. אם אתם לא אוהבים את זה, אל תבריחו ילדים מעבר לגבול".

אחת הדרכים שאימץ הממשל לייצר הרתעה היא להפריד בין הורים לילדים אחרי שהם חוצים את הגבול. דיונים פנימיים שנחשפו בוושינגטון פוסט עסקו בהצעה למהלך שיניא אותם מלחצות את הגבול. במזכר סודי לשרה להגנת המולדת, קירסטן נילסן, קוראים פקידי הגירה בכירים להגברת ההעמדות לדין. לדבריהם, האשמות פליליות נגד מהגרים, כולל הורים שמגיעים לגבול עם ילדיהם, יהיה הצעד היעיל ביותר להקטין את החצייה הבלתי חוקית של הגבול.

ראש הסגל של הבית הלבן, ג'ון קלי, אמר בראיון לפני כשבועיים כי הפרדה של משפחות תהיה מהלך קשוח שירתיע הורים שרוצים להגר לארה"ב להביא את ילדיהם לגבול. "האנשים האלה מגיעים מאזורים נידחים שבהם השכלה של חמש ושש שנים היא נורמלית. הם באים לכאן מתוך סיבה, ואני מבין אותה, אבל חוק זה חוק ושם המשחק זו הרתעה", אמר קלי.

עמדותיהם הברורות של בכירי ממשלו וניסוח המדיניות החדשה, לא הפריעו לנשיא טראמפ לתקוף שלשום (שבת) את הדמוקרטים על מדיוניות "נוראית" שמפרידה את ילדי המהגרים מהוריהם. "אני לוחץ על הדמוקרטים לשים קץ לחוק הנורא שמפריד ילדים מהוריהם", כתב טראמפ בטוויטר. "הדמוקרטים מגנים על חברי MS-13", הוסיף בהתייחס לכנופייה רצחנית מאל-סלוודור.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ