טראמפ על חקירת ה-FBI: "אני יכול לחון את עצמי, למרות שלא עשיתי שום דבר רע"

דברי הנשיא מגיעים לאחר שעורך דינו טען כי יש בסמכותו לחון את עצמו, על רקע חקירת המעורבות הרוסית בבחירות בארה"ב

רויטרס וניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
טראמפ בטקס של משמר החופים האמריקאי בוושינגטון, ביום שישי
טראמפ בטקס של משמר החופים האמריקאי בוושינגטון, ביום שישיצילום: SAUL LOEB/אי־אף־פי
רויטרס וניו יורק טיימס

על רקע חקירת קשרי רוסיה-טראמפ, נשיא ארה"ב אמר היום (שני) כי הוא לא ביצע שום דבר רע, ועדיין יש לו את הסמכות לחון את עצמו. טראמפ הדהד בכך את דבריהם של עורכי דינו במזכר ששלחו לחוקר המיוחד בפרשת המעורבות הרוסית בבחירות, רוברט מולר. המזכר פורסם בסוף השבוע בכלי התקשורת השונים בארה"ב.

"כפי שנאמר על ידי כמה מומחים משפטיים, יש לי את הזכות המוחלטת לחון את עצמי, אבל למה שאעשה את זה כשלא עשיתי שום דבר רע? בינתיים, ציד המכשפות הזה שלא נגמר, ומובל בידי 13 דמוקרטים (ואחרים) כועסים ומתוסבכים נמשך לתוך בחירות אמצע הקדנציה", כתב טראמפ בדף הטוויטר שלו. טראמפ הוסיף וכתב כי מינויו של החוקר המיוחד "לחלוטין אינו חוקתי". לדבריו, "למרות זאת, אנחנו משחקים את המשחק משום שאני, שלא כמו הדמוקרטים, לא עשיתי שום דבר רע".

אתמול פורסם כי בחודש ינואר שלחו עורכי דינו של טראמפ מכתב חסוי בן 20 עמודים למולר. המכתב נשלח בתגובה לדרישתו שהנשיא יסכים לעבור תשאול על ההאשמות לפיהן הוא שיבש את החקירה. עורכי הדין אמרו כי מולר לא צריך לדבר עם הנשיא ושטחו בפניו שורה של טענות שישמשו אותם במקרה שהנשיא אכן יזומן לבית הדין אם מולר ינסה לכפות על הנשיא להעיד בפרשה.

המכתב פורסם בכמה כלי תקשורת, בהם הניו יורק טיימס, שפרסם מכתב נוסף שנשלח למולר ביוני 2017, חודש לאחר שמונה לתפקיד בידי משרד המשפטים. במכתב נטען כי למולר אין שום בסיס חוקי או חוקתי להאשמות בדבר שיבוש חקירה בשל פיטורי של ראש ה-FBI לשעבר ג'יימס קומי.

אתמול אמר רודי ג'וליאני, אחד מעורכי דינו של טראמפ, להאפינגטון פוסט כי הנשיא חסין מפני העמדה לדין כל עוד הוא מכהן בתפקידו ושלמעשה "הוא יכול היה אפילו לירות בקומי מבלי להסתכן בכתב אישום כל עוד הוא הנשיא".

ביוני אשתקד פורסם כי מולר הרחיב את חקירתו ומתמקד באפשרות שהנשיא עבר על החוק ושיבש הליכי חקירה כאשר ניסה להשפיע על חקירת ה-FBI. על פי הדיווח, מולר בוחן אם פניותיו של טראמפ לקומי ובקשותיו ממנו "להניח" לחקירת היועץ לביטחון לאומי לשעבר של טראמפ, מייקל פלין, מהוות שיבוש הליכי חקירה - עבירה שבגינה ניתן לפתוח בהליך הדחה נגד הנשיא.

בחודש שעבר פורסם כי מולר מתכנן לשאול את טראמפ כ-50 שאלות על קשריו עם מוסקבה ועל האפשרות שניסה לשבש הליכי חקירה. השאלות, שפורסמו בניו יורק טיימס, עוסקות בפיטורי קומי ופלין, ביחס לשר המשפטים ג'ף סשנס, שנפגש עם שגריר רוסיה במהלך הבחירות, וכן בפגישה בין בכירים בקמפיין לאישים רוסים. בנוסף, מולר צפוי לשאול את טראמפ על קשרי מנהל הקמפיין פול מנפורט לרוסיה – דבר שעשוי להעיד על כך שיש בידיו מידע על תיאום עם רוסיה שלא פורסם בעבר.

כתבות מומלצות

מתקן להפקת נפט בטקסס, בשנה שעברה. הקונגרס מאציל סמכויות לסוכנויות משום שהוא נעדר יכולות מקצועיות

העליון בארה"ב עלול לטרפד את המאבק העולמי בהתחממות

בן עמי ומנכ"לית משרד התחבורה מיכל פרנק. באופן אבסורדי, ככל שחדר המזוודות האבודות יהיה עמוס יותר כך ייטב עם פרנק

לישראל אין פתרון. עכשיו זה בטיסות, מחר - חכו ותראו

חבר הכנסת איתמר בן גביר
מליאת הכנסת 20.06.2022
הכנסת ה-24
העשרים וארבע
הממשלה השלושים ושש
ה-36
כנסת ישראל
ירושלים
י-ם
מליאה
דיוני המליאה

התקשורת מכורה, וככה דמות קיצונית ומקטבת צוברת כוח

טיל איראני על כן השיגור במחוז סמנאן, החודש. בפועל כבר מתקיים שיתוף פעולה בין מדינות האזור, אך פרסומו ייחשב להישג אמריקאי

המפגש בין כוכבי לרמטכ"ל הסעודי מעיד: מערך ההגנה האזורי כבר פועל

"דבר עם הסוכן שלי". מי בכלל צריך את העיבוד?

המקור הצרפתי מביס את הגרסה הבריטית בנוקאאוט

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ