כאב הראש של מפיקי הפסגה: היכן ישבו טראמפ וקים, מה יאכלו ומי ישלם על הכול?

משלחות מארה"ב וצפון קוריאה מנהלות מאז שבוע שעבר מו"מ על כל פרט ופרט בפגישה בין מנהיגי המדינות ב-12 בחודש - עד אפילו לרמת המנעולים בדלתות, כלקח מהפעם שבה בוש הבן ננעל בחדר

ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
קים ונשיא דרום קוריאה בפגישתם באזור המפורז, באפריל
קים ונשיא דרום קוריאה בפגישתם באזור המפורז, באפרילצילום: /אי־פי
ניו יורק טיימס

נראה היה שכל מה שהם יזדקקו לו זה חדר עם שולחן וכמה כיסאות. אלא שבמציאות, תכנון הפסגה הקרובה בין דונלד טראמפ לבין קים ג'ונג און מצריך קבלת החלטות על אינספור פרטים, במקרים רבים באמצעות משא ומתן דיפלומטי מסובך. העובדה שכל אחד מהפרטים הללו יכול להיות מוחלף ברגע האחרון על ידי אחד המנהיגים, שהוכיחו נטייה לחרוג מכל תסריט, בוודאי אינה מקלה על התכנון.

בשבוע שעבר, עוד לפני שהנשיא טראמפ הודיע כי הפגישה אכן תתקיים לאחר שהודיע על ביטולה, הגיעו לסינגפור משלחות מארה"ב ומצפון קוריאה כדי לתכנן את כל הפרטים הלוגיסטיים לקראת הפסגה ב-12 ביוני. הצדדים ינהלו משא ומתן על כל היבט שקשור לפגישת טראמפ וקים - האתר שבו תתקיים, מיקומו של כל מנהיג בשולחן, מי יורשה להיות נוכח בחדר מלבדם, מספר הארוחות וההפסקות, איזה משקה יילגם בהרמת הכוסית (בהתחשב בעובדה שטראמפ לא שותה אלכוהול), איזה מתנות יחליפו הצדדים ביניהם ומי ישלם על מה.

קוקטיילים בצבעי ארה"ב וצפון קוריאה בבר בסינגפור, שלשוםצילום: בלומברג

בלי שום ספק, הנושא החשוב ביותר עבור שני הצדדים הוא סוגיית האבטחה. כמדינה המארחת, סינגפור תהיה אחראית על אבטחת הכבישים והשטחים הציבוריים, אבל ארה"ב וצפון קוריאה יופקדו על ביטחון מנהיגיהן. בכל פעם שבה הנשיא אמריקאי עורך ביקור מעבר לים, הוא מלווה באנשי השירות החשאי, כמו גם בלימוזינות, במסוקים ובכלי רכב אחרים שנועדו לאבטחו. לקים יש פחות ניסיון בביקורים מעבר לים כמנהיג, וסינגפור תהיה היעד המרוחק ביותר שבו ביקר מאז עלה לשלטון בצפון קוריאה ב-2011.

אין זה רגיל ששני מנהיגים נפגשים פנים מול פנים במדינה שלישית, אלא אם הם נפגשים בשולי כנס בינלאומי. לפי דיפלומטים בכירים, קיום הפגישה בסינגפור מהווה יתרון עבור הנשיא טראמפ ועשוי להציב אותו בעמדת יתרון. קים עשוי להרגיש פחות בנוח "ככל שמתרחקים מחצי האי הקוריאני", אמר דיפלומט אמריקאי לשעבר שמתמחה במזרח אסיה, "דבר זה יעבוד לטובתו של טראמפ".

גורמים רשמיים עדיין לא הודיעו היכן יתקיים מפגש הפסגה בין טראמפ לבין קים בסינגפור. מלון שנגרי-לה היה מקום הלינה המועדף על נשיאים אמריקאים קודמים, אולם בכיר ממשל לשעבר בסינגפור סבור כי הפגישה תתקיים באי הנופש סנטוסה שבדרום המדינה. ג'ו הייגן, סגן של ראש סגל הבית הלבן, שוהה כעת באי בסינגפור. גורם ממשל אחר בסינגפור רמז כי ייתכן שתתקיים סדרה של מפגשים בין האמריקאים לבין הצפון קוריאנים באתרים שונים.

מלון שנגרי-לה בסינגפור, שהיה אהוד על נשיאי ארה"ב בעברצילום: בלומברג

ביום שישי דיווח העיתון "וושינגטון פוסט" כי הצוות שמוביל הייגן מנהל משא ומתן עם צוות בהובלת קים צ'אנג-סון, בכיר במשטר הצפון קוריאני, בכדי לקבוע מי ישלם על הלינה במלון של קים ופמלייתו. צפון קוריאה ידועה בניסיונה "להפיל" על ממשלות אחרות לשלם על ההוצאות של בכיריה כשהם מבקרים במדינות אחרות. באולימפיאדת החורף שנערכה בחודש פברואר בפיונגצ'אנג, למשל, שילמה ממשלת דרום קוריאה את הוצאות הלינה, המזון והתחבורה בגובה 225 אלף דולר של המשלחת הצפון קוריאנית, שכללה את אחותו של מנהיג המדינה קים יו-ג'ונג.

דרום קוריאה גם שילמה תוספת של 121 אלף דולר למשלחת הצפון קוריאנית שהשתתפה במשחקים הפאראלימפיים.

חקיינים של טראמפ וקים באולימפיאדת החורףצילום: LEONHARD FOEGER/רויטרס

שר ההגנה של סינגפור, נג הן הנג, אמר בסוף השבוע שממשלתו מוכנה לשלם על חלק מהעלויות של פסגת טראמפ-קים. עם זאת, הוא לא ציין כמה כסף תוציא סינגפור על הפסגה ועל מה בדיוק תשלם.

השאלה מי ישלם עבור מה נוגעת ללב השאלה מי באמת מארח את מפגש הפסגה בין טראמפ לבין קים. השאלה הזו מרחפת מעל החלטות רבות אחרות, כולל מי יקבע מה יוגש בארוחות ומי ייכנס ראשון למקום המפגש.

"הכול יתואם דרך הנשיא ואדון קים", אמרה וונדי שרמן, דיפלומטית אמריקאית לשעבר שהתלוותה בשנת 2000 למזכירת המדינה דאז מדלן אולברייט בפגישתה עם קים ג'ונג-איל בפיונגיאנג. לדבריה, כל צד בפסגת טראמפ-קים "ינסה להוסיף כמה צעדים כדי להשיג יתרון".

בזמן שטראמפ ידוע בכך שבפגישותיו עם מנהיגים זרים הוא מתנהג באופן לא רשמי ונטול גינונים או חורג מהפרוטוקול, דיפלומטים שתכננו מפגשים קודמים בהשתתפות בכירים צפון קוריאנים אמרו שהם מקפידים מאוד על הפרוטוקול שנקבע ושמים לב לכל פרט כמו מה למשל מיקומו של קים לצד השולחן.

טראמפ לצד קים צ'נג-סון (משמאל) ושר החוץ של ארה"ב פומפיאו בבית הלבן, שלשוםצילום: Andrew Harnik/אי־פי

בדרך כלל, האיש בעל המעמד הגבוה יותר נכנס לאתר הפסגה אחרון ומתיישב הרחק מהדלת, סיפר גורם ממשל יפני שהשתתף במפגשי עבר בין גורמים מארצו לבין גורמים צפון קוריאניים. הפתרון: לבחור חדר עם שתי כניסות.

אם כבר מדברים על כניסות, מתכנני מפגש הפסגה בין שני המנהיגים יבדקו מראש את המנעולים בכל הדלתות. בשנת 2005, כשנשיא ארה"ב ג'ורג' בוש הבן פגש בבייג'ין את עמיתו הסיני הו ג'ינטאו, בוש תדרך כתבים בחדר אחד וכשניסה לצאת החוצה גילה שהדלת נעולה. פרט נוסף שייבדק לעומק על ידי נציגי הצדדים הם מספר הצעדים שיעבור כל מנהיג עד שיתייצב מול המצלמות. שני הצדדים דנים ככל הנראה גם בפוטו אופ המתוכנן לנשיא ארה"ב ולשליט צפון קוריאה ובשאלה אם בתמונות הרשמיות של הפסגה יופיעו דגלי שתי המדינות.

בוש נתקע בחדר בסין

"האם הם יכירו בצפון קוריאה באופן רשמי כמדינה?", אמר מיטוג'י יבונאקה, דיפלומט יפני ותיק ולשעבר סגן במשרד החוץ בהתייחסו למשמעות של הנפת דגל צפון קוריאה לצד הדגל האמריקאי, בשעה ששתי המדינות לא מקיימות יחסים דיפלומטיים.

ככל הנראה, היתרון הגדול ביותר שיש לארה"ב בקיום הפסגה בסינגפור הוא שהיא לא מתקיימת בפיונגיאנג, שם היו הצפון קוריאנים שולטים בכל פרט ופרט. "קיום הפסגה בסינגפור היא יתרון גדול (לטראמפ) משום שאתה לא נמצא תחת חסדי הצפון קוריאנים", אמרה שרמן.

תומס הבארד, לשעבר דיפלומט אמריקאי ושגריר בדרום קוריאה ובפיליפינים, היה בין האנשים שתכננו בשנת 2000 את הנסיעה של אולברייט לפיונגיאנג. לדבריו, אנשי המשטר הצפון קוריאני "לא באמת יכלו להתחייב לזמנים ולמקומות מסוימים, ולא ידענו היכן תפגוש מזכירת המדינה אולברייט את קים ג'ונג-איל עד שהגיעה לצפון קוריאה".

דיפלומטים שנפגשו בעבר עם גורמי ממשל צפון קוריאניים אמרו שהצפון קוריאנים עדיין יכולים לסכל תוכניות שנסגרו הרבה זמן מראש ולסרב להשתתף או לשנות את הטון שלהם. "הדיפלומטים האמריקאים צריכים להיות זהירים", אמר טאקאו הראדה, דיפלומט יפני לשעבר שארגן בעבר מפגש עם בכירים צפון קוריאנים. "אף על פי שהם יכולים להיות ידידותיים מאוד במהלך שיחות ההכנה, לעולם אינך יודע כיצד יתנהג הצד הצפון קוריאני ברגע האחרון במפגש בין טראמפ לבין קים", הוא אמר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קלריס חרבון. "פעם עורכת דין אמרה לי בדיון שהצמידים שלי מרעישים. אמרתי, אלה לא הצמידים, אני מרעישה לך בעיניים"

"אני לא גולה פוליטית, אני פרחה פוליטית"

ח"כ איתן גינזבורג. פגיעה ישירה ובוטה בחופש העיתונות

גם מפלגות המרכז-שמאל רוצות לפגוע בחופש העיתונות

ג'קי לוי

"הדביקו לי דימוי של ירושלמי. זרמתי עד שהבנתי שאנשים מאמינים בזה"

תחרות "גו " רפיד באוניבסטיה הסינית הבינלאומית בפתח תקווה
ו
  


מילום :תומר אפלבאום

 
האונ'
סינים
סיני
סין
משחק
משחקים
צחרות

קפצנו לאליפות ישראל ב"גו" באוניברסיטה הסינית בפתח תקוה

בנט בלשכת ראש הממשלה בירושלים, בינואר

רוצים לדעת מי יהיה מנהיג המרכז הבא? בידקו את מצב הביטקוין

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ