האו"ם לארה"ב: הפרדת ילדי מהגרים מהוריהם - הפרה חמורה של זכויות הילד

דוברת האו"ם לזכויות אדם זעמה על המדיניות של ממשל טראמפ כלפי מהגרים וקראה לו להפסיק מיידית להפריד ילדי מהגרים מהוריהם בגבול הדרומי: "התערבות שרירותית ולא חוקית בחיי משפחה"

הארץ וניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מהגרים ממרכז אמריקה בטיחואנה, מקסיקו, בדרך להיכנס לארה"ב. בחודש שעבר
מהגרים ממרכז אמריקה בטיחואנה, מקסיקו, בדרך להיכנס לארה"ב. בחודש שעברצילום: EDGARD GARRIDO/רויטרס
הארץ וניו יורק טיימס

ארגון האו"ם קרא היום (שלישי) לארצות הברית להפסיק באופן מיידי את המנהג השנוי במחלוקת של הפרדת ילדים מבקשי מקלט מהוריהם בגבול הדרומי. "ארה"ב צריכה להפסיק את המנהג הזה באופן מיידי", אמרה לכתבים ראווינה שמדסאני, דוברת של משרד נציב האו"ם לזכויות אדם. היא גם הזהירה שהפרדת משפחות והכנסת ילדים למעצר הן "הפרה חמורה של זכויות הילד".

סוכנות הידיעות הצרפתית דיווחה ששמדסאני הביעה את זעמה על האמריקאים בשל מדיניות "אפס סובלנות" שלהם שבמסגרתה משפחות רבות הופרדו לאחר שחצו את הגבול ונכנסו לשטח ארה"ב. "אסור לעולם לעצור ילדים מסיבות שקשורות למעמד החוקי שלהם או לזה של הוריהם. מעצר הוא לעולם אינו לטובתו של הילד ותמיד מהווה הפרה של זכויות הילד". דוברת האו"ם לזכויות אדם אמרה בתדרוך לכתבים שהמנהג של הפרדת משפחות הוא התערבות "שרירותית ולא חוקית" בחיי משפחה וחזרה על כך שמדובר בהפרה של זכויות הילדים.

הרשויות האמריקאיות הפרידו בשנה האחרונה מספר גדול של ילדים מהוריהם. הילדים מועברים למוסדות שבהם הם עשויים להמתין ללא הגבלת זמן אם לא נמצא קרוב משפחה או אפוטרופוס שישמור עליהם.

התובע הכללי ג'ף סשנס הכריז בתחילת חודש מאי על מדיניות חדשה של משרד המשפטים, "100%", לפיה "כל אדם שיחצה את הגבול הדרום מערבי בצורה לא חוקית - יועמד לדין". סשנס הוסיף כי למרות שהוא מבין שחלק מהאנשים בורחים מאלימות או אזורים מסוכנים, "ארה"ב אינה יכולה לקבל כל אחד בכדור הארץ שנמצא בסיטואציה קשה. אם אתם לא אוהבים את זה, אל תבריחו ילדים מעבר לגבול".

אחת הדרכים שאימץ הממשל לייצר הרתעה היא להפריד בין הורים לילדים אחרי שהם חוצים את הגבול. דיונים פנימיים שנחשפו בוושינגטון פוסט עסקו בהצעה למהלך שיניא אותם מלחצות את הגבול. במזכר סודי לשרה להגנת המולדת, קירסטן נילסן, קוראים פקידי הגירה בכירים להגברת ההעמדות לדין. לדבריהם, האשמות פליליות נגד מהגרים, כולל הורים שמגיעים לגבול עם ילדיהם, יהיה הצעד היעיל ביותר לצמצם את החצייה הבלתי חוקית של הגבול.

ראש הסגל של הבית הלבן, ג'ון קלי, אמר בראיון לפני כשבועיים כי הפרדה של משפחות תהיה מהלך קשוח שירתיע הורים שרוצים להגר לארה"ב להביא את ילדיהם לגבול. "האנשים האלה מגיעים מאזורים נידחים שבהם השכלה של חמש ושש שנים היא נורמלית. הם באים לכאן מתוך סיבה, ואני מבין אותה, אבל חוק זה חוק ושם המשחק זו הרתעה", אמר קלי.

העיתון "וושינגטון פוסט" דיווח בשבוע שעבר שכמעט 1,500 ילדים שחצו את הגבול ממקסיקו לארה"ב נעלמו מפיקוח הרשויות בשנה האחרונה, ועושה רושם שלאיש בממסד האמריקאי לא אכפת. בעקבות החשיפה התעורר גל מחאה בארה"ב נגד התנהלות הרשויות הפדרליות.

במהלך שימוע בסנאט בחודש שעבר, העיד סטיבן ווגנר, בכיר במשרד הבריאות שאחראי על מינהל הילדים והמשפחות, כי אנשי המשרד איבדו את עקבותיהם של 1,475 ילדים אשר חצו את הגבול עם מקסיקו בצורה עצמאית, ולכן הושמו תחת חסותם של מבוגרים.

פקידים במשרד הבריאות טענו כי אין זה באחריותם החוקית למצוא את הילדים, מכיוון שהם משוחררים מהטיפול של המשרד ליישוב מחדש של פליטים, אשר פועל תחת משרד הבריאות. פקידים אחרים אמרו שחלק מהמבוגרים שלקחו חסות על הילדים הם קרובי משפחה שכבר גרים בארה"ב ופשוט לא ענו לפניות של אנשי משרד הבריאות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ