אפס סבלנות, אפס רגישות: כך קורע ממשל טראמפ משפחות מהגרים בגבול עם מקסיקו

מאות ילדים שהגיעו לגבול כבר הופרדו מהוריהם כחלק ממדיניות חדשה של הממשל שנועדה להעמיד לדין מהגרים שנכנסים באופן לא חוקי למדינה. מהגר אחד מהונדורס כבר שילם על כך בחייו

ניו יורק טיימס וגרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ניו יורק טיימס וגרדיאן

כאשר נחת חוסה הקטן בן החמש במישיגן, כל מה שהוא נשא על גבו היתה שקית זבל קטנה ובה דחוסים בגדיו המלוכלכים מהמסע הארוך שעשה עם משפחתו ברחבי מקסיקו ושתי פיסות נייר, בהן ציור של משפחתו מהונדורס ושל אביו שנעצר ונלקח ממנו כשהגיעו לאל פאסו שבגבול ארה"ב.

את הלילות הראשונים בבית משפחת האומנה האמריקאית הוא העביר בבכי, בהמשך נרגע מעט אך עדיין לא הצליח להירדם, "הוא היה רק נאנח ונאנח", סיפרה ג'ניס – אמו החורגת. כיום הוא מצליח להירדם, אבל רק אחרי שהוא לוקח את הציור של משפחתו ומניח אותו מתחת לכרית שלו.

הציור של משפחתו של חוסה צילום: Handout via The New York Times
ציור של אביו של חוסה בן החמשצילום: Handout via The New York Times

הפרדת חוסה הקטן מאביו היא חלק מהמדיניות העדכנית של ממשל טראמפ נגד מהגרים בגבול עם מקסיקו. בחודש שעבר הודיע שר המשפטים ג'ף סשנס כי הממשל יעמיד לדין את כל מי שמנסה לחצות את הגבול באופן לא חוקי – החלטה שכבר הובילה לקריעת מאות משפחות מהגרים ושליחת ילדים למקלטים ולבתי אומנה ברחבי המדינה.

המטרה, לפי הממשל, היא לשכנע את המהגרים ממרכז אמריקה להימנע מהמסע המסוכן לארה"ב שבסיומו ייאלצו להיפרד מילדיהם ובני משפחותיהם. בכירים בממשל מסרו לקונגרס כי רק בשבועיים הראשונים להחלת המדיניות החדשה של הנשיא דונלד טראמפ הועמדו לדין 638 הורים שהגיעו עם 658 ילדים לגבול.

השרה לביטחון המולדת האמריקאית, קירסטן נילסן, הדגישה כי הפרדת משפחות לא היתה המטרה, והיא לא יותר מתוצר של ההחלטה להגביר את ההעמדות לדין של מי שחוצה את הגבול האמריקאי באופן לא חוקי. "אין לנו מדיניות להפריד ילדים מהוריהם. המדיניות שלנו היא שאם אתה עובר על החוק אנחנו נעמיד אותך לדין", היא אמרה לוועדת ביטחון המולדת והעניינים הממשלתיים בסנאט בחודש שעבר.

לדבריה, ממשל טראמפ עושה עבודה טובה יותר מזו של קודמיו במאמצים להבטיח כי ילדי המהגרים יועברו לנותני חסות שמפוקחים באופן הדוק. "אנחנו יכולים להבטיח שהילדים הולכים לאנשים בעלי משפחות ושאינם סוחרים בבני אדם ושלא יתעללו בהם", אמרה.

אבל השאלה אם המדיניות אכן תועיל כאמצעי הרתעה למהגרים נותרה פתוחה. מה שכן ניתן לומר בבירור הוא שהיא מובילה לשברון לב ולטראומה בקרב מי שמטופל לפיה, שלמרות המאמצים הורים וילדים בדרך כלל לא יודעים היכן בני משפחותיהם נמצאים.

ביום ראשון דווח בכלי תקשורת אמריקאיים כי מהגר מהונדורס שנכנס באופן לא חוקי לארה"ב, התאבד בחודש שעבר בכלא בטקסס למרות שהסוהרים בדקו אותו מדי חצי שעה ולמרות הימצאותה של מצלמת אבטחה בתאו המאובטח. בוושינגטון פוסט צוטט שוטר גבול שסיפר כי המהגר, מרקו אנטוניו מונוס בן 39, נכנס לארה"ב עם אשתו ובנם בן השלוש. לפי אותו מקור, מונוס התפוצץ מכעס כשהשוטרים אמרו שהוא יופרד מבני משפחתו וייתכן שזו הסיבה למעשה שכן לא היה ידוע על בעיות נפשיות או על כוונה מוקדמת שלו לשים קץ לחייו.

עוד לפני שממשל טראמפ הכריז על "מדיניות אפס סבלנות" ב-7 במאי, כבר החלו הרשויות לעצור כמה הורים ולשלוח את ילדיהם למקלטים פדרליים. KIND, ארגון שמסייע משפטית לקטינים, אמר כי הוא מודע לשישה ילדים לפחות שנותרו מאחור לאחר שהוריהם גורשו מהמדינה, בהם תינוקת בת שנתיים בלבד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ