משרד האוצר האמריקאי הודיע אמש (שני) כי הוא מטיל סנקציות על שתי חברות סייבר ישראליות, שלטענת הרשויות בארה"ב שיתפו פעולה עם מתקפות סייבר של רוסיה נגד גורמים אמריקאיים. אחת החברות, אמבדי (Embedi), מחזיקה משרדים בהרצליה. החברה השנייה, ERPScan, יושבת בתל אביב. שתי החברות נוסדו על ידי אדם בשם איליה מדוודווסקי, שמשמש גם כמנכ"ל שלהן. שתי החברות מחזיקות משרדים גם ברוסיה.

במזכר רשמי שפרסם משרד האוצר בוושינגטון נכתב כי שתי החברות הישראליות סייעו לממשלה הרוסית להוציא לפועל מתקפות סייבר נגד מוסדות גדולים בארה"ב, כולל תשתיות אנרגיה חיוניות. בנוסף לשתי החברות הישראליות, המזכר מציין שלוש חברות סייבר אחרות שפועלות ברוסיה. הסנקציות יובילו להקפאת כל הנכסים של החברות הללו בארה"ב. בנוסף, ייאסר על אזרחים אמריקאים לבצע עסקים עם החברות הללו.

שר האוצר האמריקאי סטיב מנוצ'ין אמר כי ממשל טראמפ מתכוון להגביר את האכיפה בנוגע לפעולות סייבר שמבוצעות על ידי ממשלות זרות נגד ארה"ב. מנוצ'ין ציין כי החברות שעליהן הוטלו הסנקציות אמש "תרמו באופן ישיר לשיפור יכולות הסייבר של רוסיה", ובכך גרמו נזק לביטחון הלאומי של ארה"ב ושל בעלות בריתה ברחבי העולם. לפחות אחת מהחברות סייעה לרוסיה להפעיל מתקפות נגד צוללות אמריקאיות.

במארס הטיל משרד האוצר האמריקאי סנקציות על גופים נוספים. בהצהרת משרד האוצר באותו מקרה נכתב כי מאז 2016 גורמי סייבר בממשלת רוסיה תקפו גופים ממשלתיים ותשתיות חיוניות בארה"ב ובכללם תשתיות אנרגיה, גרעין, מסחר, מים, ותעופה.

מאתרי האינטרנט של שתי חברות הסייבר הישראליות לא ניתן להבין כיצד הן קשורות למתקפת הסייבר שעליה דיבר מנוצ'ין. זאת מכיוון שהחברות מציגות את עצמן כחברות שמספקות פתרונות הגנה. חברות סייבר התקפי, שמפתחות פתרונות שיכולים לפגוע במידע ובמערכות, או לצותת למידע ללא הרשאות, נחשבות חברות נשק וחייבות באישור ייצוא מאגף הפיקוח על הייצוא הבטחוני במשרד הביטחון.

לפי תיאור פעילותן באתרי האינטרנט שלהן, שתי החברות עוסקות בפעילות לגיטימית. אמבדי היא חברה שפועלת בתחום ההגנה על מכשירים חכמים בעולם "האינטרנט של הדברים", כמו מצלמות רשת, ציוד מכני בפסי ייצור או תאורה חכמה. ERPScan פועלת בתחום ההגנה על תוכנות ארגוניות, והחברה קיבלה הכרה מחברת המחקר גרטנר בתור פתרון הגנה רלוונטי בתחום האפליקציות הארגוניות.

מלבד משרדיה בתל אביב, חברת ERPScan פועלת גם בפאלו אלטו בארה"ב, באמסטרדם ובפראג. החברה מתגאה ב-50 שותפויות ב-35 מדינות. חברת אמבדי מחזיקה משרדים גם בקליפורניה.

זו הפעם השלישית בשבועות האחרונים שחברות סייבר ישראליות עולות לכותרות בוושינגטון. בחודש שעבר דווח כי החוקר המיוחד רוברט מולר מתמקד בפועלה של חברת סייבר ישראלית, שעל פי החשד היתה קשורה לניסיונות של מדינות זרות להתערב בבחירות לנשיאות ארה"ב ב-2016. אחד מראשי החברה, אזרח ישראלי בשם ג'ואל זאמל, נפגש בקיץ 2016 במגדל טראמפ במנהטן עם בנו של הנשיא טראמפ, דונאלד ג'וניור, ועם יועץ בכיר למנהיגי איחוד האמירויות. זאמל הציג בפניהם אפשרויות שונות לסייע לבחירתו של טראמפ באמצעות "מניפולציות ברשתות החברתיות". על פי הדיווחים, חוקרים מטעמו של מולר ביקרו בתל אביב ואספו ראיות בנושא.

בנוסף, תחקירים של ה"אובזרבר" וה"ניו-יורקר" חשפו כי חברת המודיעין הפרטית בלאק-קיוב נשכרה כדי לרגל אחר בכירים לשעבר בממשל אובמה, שהיו מעורבים בניסוח הסכם הגרעין עם איראן. החברה הכחישה בתוקף את הפרסומים, שבהם נטען כי ייתכן שמי ששכרו את שירותיה של בלאק קיוב היו גורמים המקורבים לנשיא טראמפ, וכי מטרת המעקב היתה להכין קמפיין נגד הסכם הגרעין.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ