מאות ילדי מהגרים שהופרדו מהוריהם בגבול נשלחו לניו יורק; דה בלזיו: "ללא ידיעתי"

ראש העיר גילה ש-350 ילדים הגיעו למרכזי רווחה מבלי שאיש עודכן על כך, כולל ילד בן תשע שהגיע לבד באוטובוס מטקסס. יותר מ-15 מיליון דולר לתמיכה במהגרים נאספו בחמישה ימים בלבד

ניו יורק טיימס והארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ראש עיריית ניו יורק דה בלזיו מחוץ למרכזי הרווחה שמטפלים בילדי המהגרים, אתמול
ראש עיריית ניו יורק דה בלזיו מחוץ למרכזי הרווחה שמטפלים בילדי המהגרים, אתמולצילום: Mary Altaffer/אי־פי
ניו יורק טיימס והארץ

מאות ילדי מהגרים שהופרדו מהוריהם בגבול הדרומי של ארה"ב, הגיעו לניו יורק תחת מעטה של חשאיות ושמירה של סוכנים פדרליים. ראש העיר ביל דה בלזיו טוען שהוא שלא עודכן על כך.

דה בלזיו דיבר אתמול (רביעי) מחוץ ל"מרכזי קיוגה" בהארלם, אחת מקבוצה של סוכנויות לשירותי רווחה במדינת ניו יורק שעובדים עם הממשלה הפדרלית בטיפול בילדים ונערים בודדים. לדבריו, 350 ילדים טופלו על ידי המרכזים, 239 מהם עדיין נמצאים תחת השגחתם.

דייב ושרלוט ווילנר (משמאל), בני הזוג שהתחילו את קמפיין איסוף התרומות

קיוגה אינה סוכנות שעוסקת רק במגורים, אלא דואגת גם למשפחות אומנה עבור הילדים ומנהלת תוכניות יומיות לילדים. דה בלזיו סיפר כי בין הילדים שנמצאים היום תחת השגחת המרכזים ילד בן תשע מהונדורס שהגיע לבד באוטובוס מטקסס ותינוק בן תשעה חודשים.

"איך יכול להיות שאף אחד מאיתנו לא ידע ש-239 ילדים נמצאים בעיר שלנו", תהה ראש העיר. "איך זה שהממשלה הפדרלית מסתירה מידע מתושבי העיר הזאת ומונעת מהילדים האלה את העזרה שהם זקוקים לה".

דה בלזיו אמר גם שהממשלה הפדרלית לא עידכנה איש על המספר המדוייק של ילדים שנשלחו לניו יורק או איפה הם שוכנו. במשרד המושל אנדרו קואומו אמרו גם שלהם לא ידוע המספר המדוייק של ילדים שנשלחו.

בקונסוליות של הונדורס ושל אל סלבדור בניו יורק גם לא יודעים כמה מאזרחיהן הצעירים שוהים בעיר, ואיך ניתן להשיג את בני משפחותיהם. וגם כאשר המשבר החריף, במשרד ליישוב מחדש של מהגרים, האחראי על טיפול בקטינים בודדים, העדיפו לשתוק ולא להגיב על הדברים. "פשוט תגידו את האמת", דחק דה בלזיו ברשויות הפדרליות לאחר שנפגש עם אנשי "מרכזי קיוגה". "מיהם הילדים האלה? כמה הם? איפה הם? מה קורה כאן?"

הסערה הציבורית שהתחוללה בעקבות המראות הקשים במתקני הכליאה יצרה מחאה פוליטית חדשה - "תרומות זעם". נכון לאתמול נאספו יותר מ-15 מיליון דולר לתמיכה במהגרים ובילדיהם. כמעט 400 אלף בני אדם תרמו כספים לקמפיין גיוס תרומות שהועלה בפייסבוק והפך במהרה לויראלי.

את הקמפיין העלו בשבת שרלוט ודייב ווילנר, בני זוג מקליפורניה ועובדים לשעבר בפייסבוק. מטרתם הראשונית היתה לאסוף 1,500 דולר לטובת אנשי המרכז לטיפול במהגרים ובפליטים בטקסס, כדי שישלמו דמי ערבות להורים שנעצרו בניסיון לאפשר להם להתאחד עם ילדיהם.

לעומת זאת, ביום שלישי בבוקר נאספו כבר כמעט ארבעה מיליון דולר שנתרמו על ידי 92 אלף בני אדם. "כולנו הזעזענו ממה שקורה למשפחות מהגרים בגבול הדרומי שלנו", כתבו בני הזוג בדף הפייסבוק שלהם. "בימים שאנחנו חושבים שהחדשות לא יכולות להיות יותר גרועות - הן בהחלט נעשות יותר גרועות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

This image released by Disney+ shows Hayden Christensen in a scene from the series Obi-Wan Kenobi,premiering May 27. (Disney+ via AP)

כל הנסיבות הצביעו על עוד סדרה מיותרת. איזה כיף להתבדות

מערכת להסעת המונים במטרופולין תל אביב - קווי מטרו
מפת קווי הרכבת הקלה והתחתית בתל אביב
מקור	נתע

הכנסת סוערת רגע לפני פיזורה על חוק המטרו. מה החשיבות שלו?

לייבזון עם המפגינות. לא מצאה או לא חיפשה

״תמונה מורכבת״, סיכמה יונית לוי את הדיווח. ככה לא עושים חדשות

חביתת עיג'ה של גיא גמזו

אין לימודים, אבל חייבים לאכול משהו: מנות שילדים ונוער אוהבים

א.ב. יהושע בינואר 2018.  סיפרתי לו על הסצינה שבה פר גינט קולף בצל

לפני שיהפכו את א.ב. יהושע לחסידו של נתניהו, חשוב לי לספר את זה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ