ברית בסכנה: שלושה תרחישים לפסגת נאט"ו שנפתחת היום

לאחר שפוצץ את פסגת ה-G7 ופתח מלחמת סחר, טראמפ עלול להגיע לוחמני לבריסל. הוא עשוי לנזוף בבעלות בריתו, ובמקרה הגרוע ביותר אף לסגת מההתחייבות להגנה הדדית במקרה של התקפה

לוגו אקונומיסט
אקונומיסט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
טראמפ בבית הלבן, בחודש שעבר. לאחר הפסגה, יפגוש בהלסינקי את פוטין
טראמפ בבית הלבן, בחודש שעבר. לאחר הפסגה, יפגוש בהלסינקי את פוטיןצילום: בלומברג
לוגו אקונומיסט
אקונומיסט

פסגת G7 בקנדה בחודש שעבר הסתיימה בפיאסקו, כשהנשיא דונלד טראמפ סרב לחתום על ההצהרה המסכמת המשותפת, ושלח ציוצים זועמים מהאייר פורס 1. היום עלול להגיע פרק ההמשך. רבים חוששים כי בפסגת נאט"ו, שתמשך עד מחר, יהיה פיצוץ גרוע יותר.

29 חברות הברית יגיעו למטה החדש של נאט"ו בבריסל. במחזה הצפוי לעלות על במת נאט"ו ישתתפו הדמויות הראשיות המוכרות: "ראינו את הסרט הזה כבר והוא לא נגמר טוב", אמר האדמירל ג'יימס סטברידיס, דיקן באוניברסיטת טפטס ולשעבר ראש מפקדת נאט"ו באירופה.

למרות שהנשיא טראמפ אישרר את מחויבותו לברית, יש החושדים כי תמיכתו בה שטחית לכל היותר. במהלך הקמפיין לנשיאות הוא תיאר את נאט"ו כארגון שאבד עליו הכלח, ובפסגת G7 נשמע אומר כי נאט"ו הוא רעיון גרוע לא פחות מ–NAFTA — הסכם הסחר של צפון אמריקה, שלו הוא מתנגד. הנשיא נוטר לבעלות בריתו על כך שאינן נושאות בחלק הוגן של ההוצאות על הגנת אירופה — אף שרבות מהן מעמידות את חייליהן בסכנה במקומות כמו מחוז הלמנד באפגניסטאן. עמדתו לגבי מאמציהן מסתכמת במספר יחיד: נתח התמ"ג שהן מוציאות על ביטחון ואם הוא עומד בדרישה של נאט"ו להגיע ל-2%.

בהתאם לכך, טראמפ שלח מכתבים למנהיגי מדינות ברית נאט"ו בחודש שעבר, וקרא להן לשפר את השקעתן. "נעשה קשה יותר ויותר להצדיק בפני אזרחי ארה"ב מדוע כמה מדינות לא עומדות בהתחייבויות הביטחון הקולקטיביות שלנו", הוא כתב לארנה סולברג, ראשת ממשלת נורווגיה, בין אחרים.

המכתבים לנורווגיה וקנדה מצאו את דרכם לרשת. לפי קטעים שפורסמו ב"ניו יורק טיימס" המכתב שנשלח לגרמניה היה חריף במיוחד. "התקציב הנמוך שממשיכה גרמניה להשקיע בהגנה חותר תחת הביטחון של הברית ומספק אישור לבעלות ברית אחרות לא לעמוד בהתחייבויותיהן להוצאות צבאיות", כתב טראמפ לקאנצלרית אנגלה מרקל. בריטניה, שכן עומדת ברף, קיבלה דחיפה עדינה יותר מג'יימס מאטיס, שר ההגנה של ארה"ב, שכתב לעמיתו הבריטי שלונדון מסתכנת בכך שצרפת תאפיל עליה בתור "השותפה המועדפת של אמריקה", אם לא תשקיע יותר.

הגישה הלוחמנית של טראמפ רק החמירה את החששות כי עימות חריף בברית נמצא במרחק של ציוץ אחד. הנה שלושה תרחישים אפשריים לפסגה היום:

תמונת ניצחון

בתרחיש זה תתנהל הפסגה בצורה תקינה. טראמפ לא אוהב להיראות צפוי, כך שהוא עלול להפתיע את כולם ולהתנהג יפה. הוא יכול להסתפק בעובדה שתקציב נאט"ו אכן הוגדל על ידי אירופה וקנדה ב–2017 בשיעור הגדול ביותר זה 25 שנה.

פסגת נאט"ו, בחודש שעברצילום: HANDOUT/רויטרס

לפי וס מיטשל, עוזר שר החוץ של ארה"ב לאירופה, מאז תחילת 2017 מספר בעלות הברית שנמצאות בדרכן להגדיל את התקציב לרמה של 2% מהתמ"ג הוכפל פי יותר משלושה, מחמש ל–16. בשנה שעברה טראמפ אף צייץ כי "כסף מתחיל לזרום פנימה — נאט"ו תתחזק". למרות שהתקציבים הגדולים יותר הם תגובה לפעולות רוסיה, טראמפ יוכל להתפאר כי הלחץ שלו השיג זאת.

כדי לחזק את הגבול המזרחי של נאט"ו, כוחות ארה"ב מוצבים עתה בפולין, ויש כוחות נוספים של קנדה בלטביה, של בריטניה באסטוניה, ושל גרמניה בליטא. נאט"ו גם שילשה את גודל כח התגובה המהיר שלה והקימה כח משימה שיוכל לנוע תוך 48 שעות. בנוסף, בעלות הברית עמדו איתנות בתמיכתן בסנקציות על רוסיה.

השבוע בבריסל הן צפויות להסכים ל"ארבע ה–30" עד 2020: היכולת להניע 30 גדודים ממונעים, 30 טייסות ו–30 ספינות קרב תוך 30 יום. הן יתמכו בהקמת מרכזי פיקוד חדשים בגרמניה ובווירג'יניה, ירחיבו את המימון למשימות באפגניסטאן וישיקו משימות אימונים חדשות בעיראק. הן מתכננות להראות שהדלת פתוחה לחברות חדשות באמצעות הכרזה על שיחות הרחבת הברית עם מקדוניה, ויבטיחו להגביר את שיתוף הפעולה עם האיחוד האירופי.

טראמפ נואם מול הקונגרס, בתחילת השנהצילום: בלומברג

כל ההסכמות הללו אינן מצביעות על ברית במשבר. "אנשים שחושבים שאנחנו מתפרקים מבפנים טועים", הדגיש מייקל אוהנלון ממכון המחקר ברוקינגס.

ואולם טראמפ כנראה פחות מעוניין בהכרזת ניצחון ורוצה להמשיך בלחץ על המדינות. "הוא משוכנע כי בעלות הברית מנצלות את ארה"ב", אומרת קורי שאקי מהמכון הבינלאומי ללימודים אסטרטגיים בלונדון. תחושה זו מובילה לתרחיש השני:

טראמפ זועם

בתרחיש זה, נשיא ארה"ב נוזף בשאר המשתתפים ללא הרף. לא חסר לו חומר טוב: תרגילים צבאיים חשפו מגרעות קשות ביכולת להניע כוחות במהירות ברחבי אירופה, גם מסיבות בירוקרטיות (כמו פקידי מכס שדורשים לראות דרכונים בגבול) וגם בגלל תשתית לא מתאימה (גשרים, כבישים ורכבות שבהם נוסעים כלי רכב צבאיים). הגדלת התקציב לא היתה מספיקה, מסתבר.

גרמניה עדיין לא עומדת ביעד ההוצאה של 2% מהתמ"ג. אף אחת משש הצוללות שלה אינה מבצעית. רק ארבע מ–128 מטוסי הקרב יורופייטר טייפון שלה מוכנים לקרב. "נכשלנו" בתקציב הביטחון, אומרת קלאודיה מאיור מהמכון הגרמני לענייני בינלאומיים וביטחון בברלין. גרמניה משלמת עתה את המחיר על הזנחה ארוכת ימים, היא אומרת.

טראמפ כועס על גרמניה מסיבות נוספות: הסחר שלה מול ארה"ב ותמיכתה בצינור הנפט נורד סטרים 2, שיגדיל את תלותה בגז רוסי הם רק שתיים מהן. אולם גרמניה אינה המוקד העיקרי לזעם. יש מחלוקת קשה על איראן, ומתיחות עם טורקיה בשל כוונתה לרכוש מערכת הגנה אווירית מרוסיה.

מריבות קולניות בפסגה יחתרו תחת תחושת האחדות הפוליטית שעליה מסתמכת ההרתעה. הן גם יסיחו את דעתה של נאט"ו מהדברים החשובים, כמו שיפור הגנות הסייבר.

למרות זאת, כפי שמדגיש מזכ"ל נאט"ו ינס סטולטנברג, הברית כבר שרדה מחלוקות בעבר, מסואץ ועד מלחמת עיראק ואי הסכמה עשויה להיות דבר בריא. המזכ"ל קיבל בברכה את דרישות התקציב של טראמפ. בהיעדר האיום הסובייטי, יש צורך לאלץ אנשים להסביר מה נאט"ו עושה ומדוע היא חיונית. הפחד האמיתי הוא שהדברים ייצאו משליטה, כפי שאומרת מאיור, "בגלל השקפת עולם שונה, הפסגה הזו עלולה להתפוצץ ממש". וכאן מגיע התרחיש השלישי.

הסיוט של נאט"ו

הגרסה השלישית של טראמפ היא הסיוט של נאט"ו. טראמפ המתוסכל מפקפק בגלוי במחויבותה של ארה"ב לסעיף 5, שעוסק בהגנה הדדית בין בעלות הברית. לפי הסעיף, התקפה על אחת החברות נתפסת כהתקפה על כולן. טראמפ עלול, לדוגמה, לומר לבעלות הברית כי אינן יכולות לסמוך על סעיף 5 אם לא יגיעו ליעד ההוצאה הנדרש. כמה ימים לאחר שיערער את יסודות ההגנה הקולקטיבית של הברית, טראמפ יפגוש בהלסינקי את נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, שם הוא עשוי לחבק אותו ולהסכים לקצץ בפריסת הכוחות היקרה באירופה. במלים אחרות, שידור חוזר של G7 עם חיבוק של קים ג'ונג און מצפון קוריאה.

מה שהופך את התרחיש הזה לאפשרי היא העובדה שלתפיסתו של טראמפ, הספקות אודות סעיף 5 הולכים וגוברים. בנאום בפגישת מנהיגי נאט"ו האחרונה הוא התעלם כליל מהסעיף. בשבוע שעבר התפטר שגריר ארה"ב לאסטוניה בשל תסכולו מהגישה של טראמפ לאיחוד האירופי. "פעם חשדנו שטראמפ לא מבין מהן בריתות, שהוא רואה בהן נטל", אומר ג'ונתן אייל ממכון המחקר RUSI. "אבל זה יותר מזה — במדינות אירופה חושבים שהוא רוצה לחתור תחתן".

אולי אפשר להימנע מאסון הפעם. החששות של האירופים כי אינם יכולים להמשיך לסמוך על ארה"ב לא החלו עם טראמפ. בצרפת, אומרת אלכסנדרה דה הופ שפר מקרן מרשל הגרמנית, נקודת המפנה הגיעה כשברק אובמה לא אכף את ה"קו האדום" בסוריה ב–2013. עם זאת, האירופאים לא נקטו כמעט בצעדים לפתח הגנה משלהם.

לנוכח הקושי התקציבי הכללי, התיאבון הפוליטי להגדלת הוצאות ביטחוניות אינו בריא במיוחד. ברמת האיחוד האירופי, מיזמי הגנה משותפים נוטים להיות ביורוקרטים. תקווה מסוימת יש ממיזם ההתערבות האירופי של נשיא צרפת עמנואל מקרון, שבו חברות תשע מדינות כולל בריטניה, למרות שהיא עתידה לצאת מהאיחוד האירופי. המיזם נועד לייצר קואליציה של רצון טוב לפעולה משותפת במשבר עתידי. הוא נולד רק לפני חודש והאפקטיביות שלו לא ידועה.

היכולת של האירופים להתנגד לאינסטינקטים המשבשים של טראמפ, לפיכך, היא מוגבלת. לא נותר לבעלות הרבית לקוות אלא כי הנזק בפסגה לא יהיה רציני מדי. "לא נחקק בסלע שהברית הטרנס אטלנטית תשרוד לנצח", אמר סטולטנברג בנאום בלונדון בחודש שעבר, "אבל אני מאמין שנעבור גם את זה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ