חרף החשש כי ארה"ב תפרוש מנאט"ו, טראמפ הצהיר שהוא מחויב לברית

בשיחה סגורה החריף הנשיא את התקפותיו על מדינות שלא עומדות ביעדי ההוצאה על הביטחון שהציבה נאט"ו. בתום ישיבות החירום אמר טראמפ כי הושגו הסכמות וכי "הברית חזקה בהרבה משהיתה לפני יומיים"

ד-פ-א, רויטרס, בלומברג והארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
טראמפ בבריסל, היום
טראמפ בבריסל, היוםצילום: YVES HERMAN/רויטרס
ד-פ-א, רויטרס, בלומברג והארץ

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ הצהיר היום (חמישי) כי ארצו נותרה מחויבת לנאט"ו, חרף הדיווחים כי איים לפרוש מהברית. מסיבת העיתונאים של טראמפ בבריסל הגיעה בתום ישיבת חירום בין החברות, שבה על פי הדיווחים איים הנשיא כי אם המדינות לא יגדילו את תקציבי ההגנה שלהן ארה"ב תפעל לבדה.

לדברי טראמפ, הברית כיום "חזקה בהרבה משהיתה לפני יומיים". "אמרתי לאנשים שלא אהיה שמח אם הן (המדינות) לא יעלו את רמת המחויבות שלהן", תיאר, "כי ארה"ב משלמת המון, כנראה 90%". לדבריו, בעקבות השיחה עמו, המדינות יעלו את תקציביהן, ויגיעו ליעד של נאט"ו במהירות.

מסיבת העיתונאים בבריסל, היום

נשיא צרפת עמנואל מקרון אמר לכתבים שמדינות נאט"ו לא הסכימו להגדיל את הוצאות ההגנה שלהן ליותר מ-2% מהתמ"ג שלהן, ובכך סתר את דבריו של הנשיא האמריקאי. מקרון אמר שעוד אתמול חתמו המדינות החברות בברית על הצהרה משותפת שאישרה את היעד של 2% עד שנת 2024. מקרון הכחיש את הדיווחים שלפיהם טראמפ אמר למנהיגי נאט"ו שארה"ב תפרוש מהבית הצבאית אם המדינות החברות לא יכפילו את תקציבי ההגנה שלהן, לסכום השווה ל-4% מהתמ"ג שלהן.

לפי מקורות בבריסל, בשיחה סגורה לפני מסיבת העיתונאים טראמפ החריף את התקפותיו על מדינות הברית. לדברי אחד המקורות, טראמפ שב על דרישתו בנושא תקציבי הביטחון במהלך ישיבה בנושא אוקראינה וגאורגיה, ומנהיגי מדינות אלה נאלצו לצאת מחדר הפגישה. "טראמפ חזר בכוח על עמדתו שלפיה על חברות נאט"ו להגיע ל-2% (מהתמ"ג) תוך זמן קצר", אמר.

לפי הפרסום ברויטרס, במהלך השיחה שבר טראמפ את הפרוטוקול הדיפלומטי ופנה לקאנצלרית גרמניה בשמה הפרטי. "אנגלה, עלייך לעשות משהו בקשר לזה". אחד המקורות תיאר: "השפה היתה חריפה בהרבה היום. המלים הקשות ביותר כוונו לגרמניה". על פי הדיווחים, בדבריו התמקד טראמפ גם בבלגיה ובספרד.

בתום ישיבת החירום, מרקל אמרה לכתבים כי המדינות חזקות יותר יחד, וכך זה יישאר. לדבריה, טראמפ ביקש שנטל הוצאות הביטחון יחולק באופן שוויני יותר. היא תיארה את הפגישה כ"אינטנסיבית".

נושא ההוצאות הביטחוניות הטריד את טראמפ עוד לפני פתיחת הפסגה. הנשיא זועם על כך שמדינות רבות לא עומדות ביעד שמציבה כעת הברית, העומד על 2% מהתמ"ג של כל מדינה. אתמול קרא טראמפ למנהיגים להכפיל את תקציב ההגנה שלהן, לסכום השווה ל-4% מהתמ"ג.

"נשיאים ניסו במשך שנים וללא הצלחה לשכנע את גרמניה ומדינות עשירות נוספות בנאט"ו לשלם עוד על הגנה מפני רוסיה", כתב היום טראמפ בטוויטר, "הן משלמות רק חלק קטן מהעלויות". טראמפ תקף היום את גרמניה פעם נוספת וכתב כי היא משלמת לרוסיה מיליארדי דולרים בשל צורכי האנרגיה שלה. "זה לא מקובל!", קרא. לדבריו, ארה"ב משלמת "עשרות מיליארדים יותר מדי כדי לסבסד את אירופה".

טראמפ ומנהיגי מדינות נאט"ו בבריסל, אתמולצילום: בלומברג

בפתיחת הפסגה אתמול תקף טראמפ את גרמניה ואמר שהיא "נשלטת לחלוטין על ידי רוסיה" בגלל עסקת פרויקט צינור הגז עם המדינה. קאנצלרית גרמניה אנגלה מרקל הגיבה לדבריו מבלי להזכיר אותו במפורשת והדגישה כי ארצה קובעת את מדיניותה בעצמה. "חוויתי בעצמי את החיים בגרמניה שנשלטה על ידי ברית המועצות ואני שמחה מאוד שכיום אנחנו מאוחדים תחת משטר חופשי", אמרה.

לפני הפסגה, דיפלומטים הביעו חשש שטראמפ יודיע על נסיגת ארה"ב מהתחייבות ההגנה הדדית בין בעלות הברית. מומחים התריעו כי טראמפ עלול לומר שמדינות שלא יעמדו ביעדי הוצאות הביטחון לא יוכלו לסמוך על סעיף 5, הקובע כי התקפה על אחת החברות נתפסת כהתקפה על כולן. לא ברור אם המנהיגים התייחסו לסעיף זה בפגישה היום.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ