נשיא מקסיקו החדש מקצץ בשכרו: ירוויח פחות מ-6,000 דולר בחודש

לופס אוברדור, שהבטיח להילחם בעוני ובשחיתות, קבע כי אף בכיר במשרה ציבורית לא יוכל להרוויח יותר ממנו. "אנחנו רוצים שהתקציב יגיע לכולם", הסביר

אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נשיא מקסיקו במסיבת עיתונאים, אמש
נשיא מקסיקו במסיבת עיתונאים, אמשצילום: GUSTAVO GRAF/רויטרס
אי-פי

נשיא מקסיקו הנבחר, אנדרס לופס אוברדור, הודיע אתמול (ראשון) כי הוא יקצץ בשכרו ביותר מחצי. "אנחנו רוצים שהתקציב יגיע לכולם", הסביר. הוא הביט מטה על פיסת נייר שעליה נכתב הסכום והודיע כי ייקח הביתה מדי חודש 108 אלף פסו מקסיקאיים השווים ל-5,707 דולרים (כ-21 אלף שקלים). בנוסף, במהלך כל שש שנות כהונתו שיחלו בדצמבר, אף בכיר בשירות הציבורי לא יורשה להרוויח יותר ממנו.

לופס אוברדור אמר כי היה מעוניין לצמצם את שכרו אף יותר, אבל הוא חושש מהתנגדות חברי הקבינט, חלקם עזבו משרות במגזר הפרטי ובאקדמיה – שהשכר בהן גבוה מתקרת עובדי הציבור גם ככה. בכך הנשיא מממש הבטחת בחירות שלו לקצץ בהטבות לבכירים על חשבון הציבור, כמו נהגים פרטיים, שומרי ראש וביטוח בריאות פרטי. בהתאם, מעון הנשיא יהפוך למרכז תרבות ונשיאים לשעבר יפסיקו לקבל פנסיה.

מסמך המשווה בין המשכורת של הנשיא החדש לבין זו של קודמוצילום: Anthony Vazquez/אי־פי

במדד השקיפות לשנת 2017, מקסיקו הגיעה למקום ה-135 מתוך 180 מדינות, כלומר היא מהמדינות המושחתות ביותר בעולם. בניסיון להילחם בכך, לופס אוברדור הודיע כי אנשי ציבור יידרשו להצהיר על נכסיהם, ועבירות שחיתות ייחשבו חמורות מאוד.

תומכיו של הנשיא הנבחר התאספו מחוץ למסיבת העיתונאים והריעו לשינויים. "זה בדיוק מה שאנחנו צריכים", אמרה ג'וזפינה ארסינייגה המרוויחה בחודש 12 אלף פסו - 2,300 שקלים. היא הוסיפה כי לציבור נמאס מבקשות השוחד של עובדי ציבור ומכך שהם חיים אורח חיים יוקרתי בעוד רבים מתקשים לסגור את החודש. "הרבה בעלי מקצוע במקסיקו לא מרוויחים אפילו 6,000 פסו לחודש", הוסיף אורלנדו אלברדו, "אני מדבר על רופאים ורואי חשבון".

לופס אוברדור נבחר לנשיאות בתחילת החודש בניצחון סוחף והפך למנהיג השמאל הראשון שעומד בראש המדינה זה עשורים. הקמפיין שלו התבסס על הבטחות להילחם בשחיתות, באלימות ובעוני ולאחר שנים של עשייה ציבורית הוא צבר בסיס תומכים רחב בקרב השכבות החלשות והעניות במדינה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ