פסגת הלסינקי |

טראמפ במסיבת עיתונאים עם פוטין: אין לי סיבה להאמין שהתערב בבחירות לנשיאות

נשיא ארה"ב אמר במסיבת עיתונאים בהלסינקי כי יצירת ביטחון עבור ישראל היא מטרה משותפת לשתי המדינות ■ עוד אמר טראמפ כי ציין בפני פוטין את החשיבות לעצירת האיראנים ■ פוטין התייחס לחקירת מעורבות רוסיה בבחירות ב-2016: לא התערבנו, רציתי שטראמפ ייבחר כי אמר שיפעל לשיפור היחסים

הארץ, גרדיאן, אי-פי ורויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
פוטין וטראמפ במסיבת העיתונאים בהלסינקי, ביום שני
פוטין וטראמפ במסיבת העיתונאים בהלסינקי, ביום שניצילום: בלומברג
הארץ, גרדיאן, אי-פי ורויטרס

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ אמר בתום פגישתו עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין בהלסינקי כי "היחסים בין המדינות השתנו". במסיבת העיתונאים המשותפת שערכו היום (שני) השניים הוסיף הנשיא כי על שתי המדינות למצוא את המכנה המשותף כדי לפתור את בעיותיהן המשותפות. "דיאלוג בין המדינות שלנו חשוב לא רק לרוסיה ולארה"ב, אלא לעולם כולו", אמר טראמפ.

השניים הקדישו חלק מדבריהם לישראל, והביעו נכונות להמשיך את תמיכתם בהסכמים לשמירת השקט בגבול סוריה שנחתמו ב-1974. "זה יעזור לנו להרגיע את המצב ברמת הגולן", אמר פוטין. טראמפ התייחס גם לנושא ואמר: "עבדנו עם ישראל במשך עשרות שנים - מעולם לא היתה מדינה קרובה יותר אלינו, ופוטין גם מאוד קרוב לישראל. שנינו דיברנו עם בנימין נתניהו, ושתי המדינות רוצות לעזור לישראל להגן על עצמה. יצירת ביטחון עבור ישראל היא מטרה שמשותפת לי ולנשיא פוטין".

פוטין וטראמפ בפתח ארוחת הצהריים המשותפת בהלסינקי, היוםצילום: KEVIN LAMARQUE/רויטרס

בדבריו לתקשורת התייחס טראמפ לסוגיות נוספות במזרח התיכון. "הדגשנו את החשיבות של עצירת איראן ועצירת התפשטות האלימות במזרח התיכון. האתגר בסוריה הוא מורכב. לא ניתן לאיראן להרוויח מההצלחה שלנו במאבק נגד דאעש, אותו כמעט והכחדנו". מנגד, מתח פוטין ביקורת על ארה"ב בעניין היחסים עם טהראן: "ארה"ב יודעת את עמדתנו בעניין הסכם הגרעין עם איראן", אמר.

בהודעה שמסר לאחר מסיבת העיתונאים אמר ראש הממשלה, בנימין נתניהו, כי הוא "מברך על המחויבות העמוקה של ארה"ב והנשיא טראמפ לביטחון ישראל, כפי שבאו לידי ביטוי בפגישתם של הנשיא טראמפ והנשיא פוטין". לדבריו, "הידידות בין ישראל לארה"ב מעולם לא הייתה איתנה יותר". הוא הוסיף כי הוא "מעריך מאוד את התיאום הביטחוני בין ישראל לרוסיה ואת העמדה הברורה שהביע הנשיא פוטין על הצורך בקיום הסכמי ההפרדה בין ישראל לסוריה מ-1974".

טראמפ: לא היתה מעורבות רוסית, ניצחתי את קלינטון בקלות

באשר לחקירת התערבות רוסיה בבחירות לנשיאות ארה"ב ב-2016 הכחיש טראמפ מעורבות כלשהי ואמר כי הוא מאמין לפוטין בנושא, שכן הוא דיבר בכוח ובעוצמה. "אין לי סיבה לא להאמין לו", אמר. "לא היתה מעורבות רוסית, לא היה שיתוף פעולה. ניצחתי את הילרי קלינטון בקלות, עצוב שיש בכלל ספק בנושא. לא היה שיתוף פעולה עם הרוסים והמחשבה הזאת הרסה את היחסים בין המדינות. עשינו עבודה נהדרת כשניצחנו בבחירות, ניצחנו חד וחלק. לא היה שיתוף פעולה - לא הכרתי את הנשיא - לא היה לי עם מי לשתף פעולה. האנשים המעורבים משקרים. הוצאנו לפועל קמפיין מדהים ולכן ניצחנו".

טראמפ הזכיר את עניין הסגרתם של 12 הקצינים הרוסים שהואשמו בהתערבות בבחירות ואמר כי ייבדוק את הנושא. פוטין הוסיף כי "החוקר מולר יכול להשתמש בהסכם בין המדינות כדי לבקש מרוסיה לחקור את הנאשמים הללו, שהוא טוען שהתערבו בבחירות. אנחנו מסוגלים לבצע את התשאול הזה ולשלוח את התוצאות לארה"ב. אנחנו יכולים גם להיפגש עם מולר באמצע". הוא הוסיף כי בתמורה לתשאול 12 הקצינים, רוסיה תרצה לחקור אף היא גורמים אמריקאים החשודים בפעילות בלתי חוקית נגד רוסיה.

טראמפ ופוטין, היום בהלסינקיצילום: KEVIN LAMARQUE/רויטרס

עוד אמר פוטין כי "רוסיה מעולם לא התערבה ולעולם לא תתערב בעניינים פנימים-אמריקאים, במיוחד לא בבחירות". אולם, כשנשאל אם רצה שטראמפ ייבחר לנשיאות, ענה שאכן הוא רצה שייבחר, כיוון שאמר בבחירות שהוא רוצה לתקן את היחסים בין המדינות.

הוא ציין מספר פעמים את רצונו לחזק את הקשרים עם ארה"ב. "אין ספק שיש אתגרים שעומדים לפנינו, ולא הצלחנו להבהיר את כולם היום, אבל בעתיד אני מאמין שנצליח. אנחנו מודים לטראמפ על האווירה הטובה בשיחות".

פוטין: "המלחמה הקרה היא עניין של העבר"

טראמפ הוסיף להתייחס ליחסים העכורים בין המדינות. "אני מאשים את שתי המדינות - ארה"ב התנהגה בטיפשות - ושתי המדינות היו צריכות להתחיל את הדיאלוג הרבה לפני שנכנסתי למשרד".

"ראינו את היתרונות של שיתוף הפעולה והתקשורת הבינלאומית בשנים האחרונות", ציין טראמפ. "מערכת היחסים בינינו מעולם לא היתה גרועה כמו שהיא כיום, אבל זה השתנה לפני כארבע שעות". דיאלוג פורה בין רוסיה לארה"ב פותח אפשרויות לכיוון של שלום ושגשוג עולמי. אני מוכן להסתכן מבחינה פוליטית כדי להשיג שלום ולא לסכן את השלום בגלל שיקולים פוליטיים".

טראמפ הוסיף כי השניים שוחחו על ההתחמשות הגרעינית העולמית. "עידכנתי את פוטין בנושא הפגישה של קים בחודש שעבר, וכעת אני בטוח שרוסיה מוכנה לעבוד איתנו כדי לפתור את הבעיה הזו". לדבריו, "גם רוסיה וגם ארה"ב סבלו מהתקפות טרור מחרידות וסיכמנו להמשיך בשיתוף פעולה כדי למנוע את הישנות התקריות הללו".

נשיא רוסיה ולדימיר פוטין אמר כי "חיוני ששתי המדינות יעבדו יחדיו". לדבריו, פגישתו עם טראמפ היתה חיובית וכנה. "המלחמה הקרה היא עניין של העבר. העימות בין שתי המדינות שייך לעבר. הסיטואציה בעולם השתנתה בצורה דרמטית - גם ארה"ב וגם רוסיה עומדות בפני שינויים משמעותיים מאוד. אנחנו עומדים בפני אפשרות לפתירת משברים בינלאומיים, ואנחנו יכולים להתמודד עם האתגרים הללו רק אם נעבוד ביחד עם האמריקאים".

פוטין וטראמפ במסיבת עיתונאים משותפת בהלסינקי, ביום שניצילום: AFP

במהלך מסיבת העיתונאים העניק פוטין לטראמפ את הכדורגל הרשמי של המונדיאל ואמר לו: "כעת הכדור בידיים שלך". לאחר מכן מסר נשיא ארה"ב את הכדור לגברת הראשונה, מלאניה טראמפ.

"התחלה טובה מאוד"

הפסגה נועדה לשפר את היחסים בין שתי המעצמות ולדון בסוגיות בוערות בעולם, בהן המלחמה בסוריה, הגרעין האיראני והתקדמות השיחות עם צפון קוריאה. שני המנהיגים ישבו במשך כשעה וחצי לשיחה פנים מול פנים, וזאת כמה ימים לאחר שבארה"ב הוגש כתב אישום נגד אנשי מודיעין רוסים בגין התערבות בבחירות לנשיאות ב-2016 ולאחר שטראמפ איים על בעלות בריתו בנאט"ו.

בפתח הפגישה הביעו שני המנהיגים תקווה לשיפור היחסים בין המדינות. "בשנים האחרונות לא הסתדרנו טוב אבל אני חושב שתהיה לנו מערכת יחסים נהדרת", אמר טראמפ, "להסתדר עם רוסיה זה דבר חיובי". פוטין הסכים ואמר כי הגיע הזמן לדון ביחסים בין וושינגטון למוסקבה. לדברי טראמפ, השניים ידונו בנושאים מגוונים - ממסחר ועד סין, שאת נשיאה שי כינה "החבר המושתף שלנו". הפגישה בין השניים החלה באיחור של שעה.

טראמפ החמיא לעמיתו הרוסי על המונדיאל שאירח בארצו. "זה היה אחד הטובים אי פעם", אמר והוסיף כי אף צפה בכמה משחקים. לדבריו, העולם מעוניין בכך שארה"ב ורוסיה יהיו ביחסים טובים, שכן המדינות מחזיקות ב-90% מהנשק הגרעיני בעולם.

הבוקר כתב טראמפ בטוויטר כי טראמפ שיחסי ארה"ב-רוסיה "מעולם לא היו גרועים יותר" בגלל "שנים רבות של טיפשות ואיוולת אמריקאית וכעת בגלל ציד מכשפות מוטה". בדבריו התייחס הנשיא לחקירת התערבות רוסיה בבחירות. בסוכנות הידיעות הרוסית RIA דווח כי פוטין יהיה ומכן לדון בנושא בפסגה. משרד החוץ במוסקבה פרסם מחדש את הציוץ וכתב: "אנו מסכימים".

לפני הפגישה עם פוטין, טראמפ שוחח עם נשיא טורקיה רג'פ טייפ ארדואן על המצב בסוריה. לפי אנקרה, השניים דנו ביישום מפת הדרכים שמרחיקה לוחמים כורדים מהגבול עם טורקיה.

שני המנהיגים איחרו לפגישתם. תחילה מטוסו של פוטין התעכב, ולפי הדיווח ברשת CNN, טראמפ סירב לעזוב את המלון למקום הפסגה עד להגעת עמיתו. דוברת הבית הלבן, שרה האקבי סנדרס, לדון בסיבת האיחור של טראמפ.

מומחים העריכו כי פוטין לא יבקש מטראמפ הכרה רשמית בסיפוח חצי האי האוקראיני קרים ב-2014 וגם לא הקלה בסנקציות הכלכליות האמריקאיות שהוטלו בעקבות אותו מהלך.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ