הטרגדיה של הקטלנים נחשפת: לוויתנית סוחבת את גופת בתה כבר ארבעה ימים

J35 היא אחת מ-75 הלוויתנים הקטלנים שנותרו באזור ליד ונקובר שבקנדה, ובשלוש השנים האחרונות לא שרד אף גור ממין זה בו. לפי מדענים, הם מתקשים למצוא מזון מאז ההפחתה במספר דגי הסלמון

לוגו גרדיאן
גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
J35 ובתה המתה, ביום שלישי
J35 ובתה המתה, ביום שלישיצילום: Michael Weiss/אי־פי
לוגו גרדיאן
גרדיאן

אמא קטלן סוחבת זה ארבעה ימים את גופת בתה, שסירבה להשאיר מאחור. האם, שנצפתה ליד ונקובר, כונתה על ידי החוקרים J35. היא ילדה קטלן נקבה ביום שלישי השבוע, במה שנראה היה תחילה כרגע משמח. לפי המכון לחקר לוויתנים במדינת וושינגטון, השתיים נראו שוחות יחד ליד קולומביה הבריטית.

אבל תוך שעות גורת הקטלן מתה, ולהקתה של J35 עזבה את האזור. "הגופה החלה לשקוע, והאם הרימה אותה שוב ושוב", מסר מכון המחקר, "היא תמכה בגופה באמצעות המצח שלה ודחפה אותה בים". לדברי דוברת המכון ליסה מורבי, J35 נצפתה מחזיקה את הגורה שלה גם אתמול (שישי) בבוקר.

J35 מנסה לשמור על בתה מעל המים, ביום שלישיצילום: David Ellifrit/אי־פי

הקטלנים, הידועים גם כאורקות, וכן גם דולפינים, ידועים בכך שהם שוחים לצד בניהם המתים עד שבוע. אולם התצלומים של J35 האבלה הדגישו את הטרגדיה הגדולה של הקטלנים. מכון המחקר, העוקב אחר אוכלוסיית הקטלנים עבור קנדה וארה"ב, דיווח כי עברו שלוש שנים מאז נולד באזור גור קטלן ששרד. נותרו רק 75 קטלנים מהסוג שחי באזור זה, הנקראים SRKW.

ההפחתה במספר הקטלנים קשורה להידרדרות של מין נוסף באוקיינוס השקט, האלתית גמלונית ממשפחת הסלמוניים, הנתון בסכנת הכחדה. מאז ההפחתה במספרם באוקיינוס, הקטלנים מתקשים למצוא מזון. החודש הכריזו מינהל האוקיינוסים והאטמוספירה הלאומי של ארה"ב וכן ארגון הדייגים של וושינגטון כי הם מאיצים את המאמצים לשימור הסלמון כדי להציל לוויתנים.

מייסד מכון המחקר קן בלקומב הסביר כי הלוויתנים צריכים סלמון בר, ולא כאלה הגדלים בחוות גידול. "האתגר הסביבתי הגדול שמציגה לנו J35 הוא שארה"ב וקנדה צריכות להכפיל את מאמציהם להחזרת הסלמון לאזור", אמר, "מדגרות לדגים לא מספקות פתרון בר קיימא, ודגים מחוות גידול אינם זמינים לצריכתם של לוויתנים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ