שני פיצוצים, חיילים רצים בבהלה ו"משהו שעף בשמיים": ניסיון ההתנקשות בוונצואלה מפי עדי ראייה

בכירי הממשל הקשיבו לנאומו של ניקולס מדורו בקראקס. ואז, בסיום נאומו של הנשיא, נשמע פיצוץ ואז עוד אחד. "ראיתי אנשי משמר רצים כמו משוגעים", אמר עד ראייה. "תארו לעצמכם: הצבא שלנו אמור להגן עלינו, ואז אתה רואה אותם בורחים ככה"

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מאבטחים מגוננים על נשיא ונצואלה מדורו במהלך נאומו בפני חיילים בקראקס, אתמול
מאבטחים מגוננים על נשיא ונצואלה מדורו במהלך נאומו בפני חיילים בקראקס, אתמולצילום: Xinhua/אי־פי
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

בתא הנשיאותי, בטקס צבאי בבירה קראקס, ישבה קבוצה קטנה של בכירים: הגנרל הנאמן שהפך לשר הפנים, ראש בית המשפט העליון, ונשיא ונצואלה ניקולס מדורו. מדורו היה בסיומו של נאום שנשא על הנושא הבוער במדינתו, המשבר הכלכלי הקשה.

מדורו ניסה להישמע אופטימי. המשבר הכלכלי הותיר רבים בוונצואלה רעבים, רוקן את מלאי התרופות בבתי החולים, וגרם לאנשים רבים לעזוב את המדינה. "הגיעה השעה לשיקום הכלכלה", אמר מדורו. אבל אז נשמע פיצוץ.

אנשי המשמר רצים לאחר הישמע הפיצוץ, אתמולצילום: AFP

אחד הגנרלים התכופף. סיליה פלורס, הגברת הראשונה, מעדה ותפסה בזרועו של ראש בית המשפט העליון שלצידה. מאבטחים מיהרו להקיף את הנשיא במשטחי מגן מתקפלים. כולם הביטו לשמיים בבהלה.

על פי הממשלה, התקיפה אתמול (ראשון) כוונה נגד מדורו, והיתה הפעם הראשונה שנעשה שימוש ברחפנים בניסיון התנקשות בראש מדינה. שישה בני אדם נעצרו בחשד למעורבות בהתנקשות, ומשרד הפנים טען שאחד מהם תקף את הממשלה בעבר.

ניסיון ההתנקשות הוא ההוכחה המוצקה ביותר לחוסר הרגיעה בוונצואלה מאז ההפגנות האלימות במדינה בקיץ שעבר, שנהרגו בהן יותר ממאה בני אדם ונעצרו כ-3,000. מאז, האופוזיציה הושתקה, ומדורו הספיק להיבחר מחדש בבחירות במאי.

הטקס שודר בשידור חי. כשהתקיפה החלה, המצלמה עברה מן הנשיא אל קבוצות החיילים הצועדים. ברגע אחד, התמקדה על פניו המבוהלות של חייל בכומתה אדומה. "בואו נזוז ימינה", מישהו צעק ברקע.

פיצוץ שני נשמע. המוני החיילים שעד כה עמדו בטורים לכבוד התהלוכה החלו לרוץ בפאניקה לתפוס מחסה. "שמעתי צעקות ואז ראיתי אנשי משמר עם רובים ברחובות, רצים כמו משוגעים", אמר קרלוס חוליו רוחס, שהשתתף בהפגנה קטנה מול הטקס. "הם אפילו הדפו הצידה אשה זקנה שניסתה להימלט", אמר, "תארו לעצמכם: הצבא שלנו אמור להגן עלינו, ואז אתה רואה אותם בורחים ככה".

באותו ערב, מדורו, שעבר את התקיפה בשלום, הופיע בטלוויזיה והכריז שניסיון ההתנקשות בו נכשל. עם זאת, הנשיא לא סיפק תשובה ודאית לגבי זהות העומדים מאחורי הניסיון. בדבריו, האשים גורמי ימין בוונצואלה ואת ממשלת קולומביה, אך לא סיפק ראיות שתומכות בטענותיו.

גורמים מסוימים בוונצואלה טענו שהממשלה עצמה היתה מעורבת בתקיפה כדי להצדיק את המשכה של רדיפת האופוזיציה במדינה. לדברי הספקנים, לא נראו כוחות ביטחון באזור הטקס לאחר התקיפה, והדבר מעלה חשד לגבי מידת הרצינות שבה הממשלה לוקחת את התקיפה.

זירת הטקס בקראקס, אתמולצילום: AFP

צוותי טלוויזיה החלו להגיע לאתר הטקס. ניידי פרייטס, כתבת מערוץ VivoPlay הוונצואלי, קריינה את המתרחש מתוך רכב נוסע, בזמן שהמצלמה מתעדת את המשטרה ואת אנשי הצבא. ואז היתה דפיקה בחלון הרכב. מאוחר יותר, בראיון, פרייטס הסבירה שאנשי המשמר הורו לה לכבות את ציוד הצילום. לדבריה, החיילים ישבו עליה לפני שנעצרה.

עשן היתמר מאחד הבניינים הסמוכים. לפי שירות הכבאות, בבניין פרצה שריפה לא קשורה בעקבות דליפת גז, אך על פי עדי ראייה האש פרצה בעקבות אחד הרחפנים, שהתפוצץ לאחר שהתרסק. "משהו שעף בשמיים עמד להתרסק ברחוב, ואז הוא התנגש בבניין", אמר עובד באחת החנויות באזור.

חוזה גרגוריו צ'אנסין מתגורר מול האתר שבו אירעו הפיצוצים. אתמול, הוא ישב בביתו וצפה בתהלוכה מחלונו. "היה אור ואז שמעתי פיצוץ. זה היה 'בום!', בחיים לא שמעתי צליל כזה. חשבתי שאולי קרה משהו למדורו".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מתקן להפקת נפט בטקסס, בשנה שעברה. הקונגרס מאציל סמכויות לסוכנויות משום שהוא נעדר יכולות מקצועיות

העליון בארה"ב עלול לטרפד את המאבק העולמי בהתחממות

בן עמי ומנכ"לית משרד התחבורה מיכל פרנק. באופן אבסורדי, ככל שחדר המזוודות האבודות יהיה עמוס יותר כך ייטב עם פרנק

לישראל אין פתרון. עכשיו זה בטיסות, מחר - חכו ותראו

חבר הכנסת איתמר בן גביר
מליאת הכנסת 20.06.2022
הכנסת ה-24
העשרים וארבע
הממשלה השלושים ושש
ה-36
כנסת ישראל
ירושלים
י-ם
מליאה
דיוני המליאה

התקשורת מכורה, וככה דמות קיצונית ומקטבת צוברת כוח

טיל איראני על כן השיגור במחוז סמנאן, החודש. בפועל כבר מתקיים שיתוף פעולה בין מדינות האזור, אך פרסומו ייחשב להישג אמריקאי

המפגש בין כוכבי לרמטכ"ל הסעודי מעיד: מערך ההגנה האזורי כבר פועל

"דבר עם הסוכן שלי". מי בכלל צריך את העיבוד?

המקור הצרפתי מביס את הגרסה הבריטית בנוקאאוט

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ