לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

דיוקנו של לואיס אינסיו (לולה) דה סילבה ניבט מכל פינה בוועידת מפלגת הפועלים: על חולצות הטריקו הוא הופיע כעובד צעיר בתעשיית הפלדה, בכרזות הוא הופיע כפוליטיקאי מיומן שעושה דרכו בתוך קהל אוהדים גדול, ומאות תומכים עטו על פניהם מסכות "לולה" מקרטון. רק דה סילבה עצמו, או "לולה" בפי העם, נעדר מההכרזה על מועמדתו לנשיאות ברזיל בסוף השבוע.

"אני לולה!" קראו ההמונים בשעה שהצביעו למען מועמדותו. דה סילבה, שכיהן שתי קדנציות כנשיא, סיים את תפקידו ב-2011, אז שבר את שיא הפופולריות בסקרים. כעת הוא מרצה עונש של 12 שנות מאסר שנגזרו עליו בגין שחיתות. בית המשפט העליון לענייני בחירות צפוי לאסור עליו להתמודד על כהונה שלישית בבחירות, שייערכו באוקטובר הקרוב. ואולם המנהיג הכריזמטי עשוי להיות הגורם המכריע בבחירות השנה.

דה סילבה מנופף לתומכיו במטה של מפלגת הפועלים בסאו פאולו, לפני מעצרו באפרילצילום: בלומברג

מפלגת הפועלים הכריזה שתבחר רק בו כמועמד לנשיאות. מטרתה לעורר תמיכה כה רחבה, עד שבתי המשפט ייאלצו לשחרר אותו ולהתיר לו להתמודד על התפקיד. "לולה זכאי, ואנחנו לא נקבל אף מועמד אחר", הצהירה לאחרונה הסנאטורית גלייסי הופמן, נשיאת המפלגה. "זוהי רדיפה פוליטית".

רבים מאוהדיו המושבעים מסכימים עמה. לפני ועידת המפלגה שנפתחה בשבת החלו נאמני המפלגה בשביתת רעב והבטיחו לצעוד בברזיליה בהמשך החודש, בשעה שהמפלגות ירשמו את מועמדיהן בבית המשפט העליון לענייני בחירות.

בריו דה ז'ניירו השתתפו עשרות אלפי בני אדם במופע "שחררו את לולה", שבו ביצעו כמה מהמוזיקאים המובילים במדינה בלדות מחאה שנכתבו בשנות הדיקטטורה הצבאית במדינה. בעיר קוריטיבה שבדרום המדינה, שם הוא כלוא, קיבל דה סילבה סדרה של אורחים רמי דרג בתאו, שגודלו 15 מ"ר.

דיווח על מועמדתו של דה סילבה לנשיאות

"לולה או כלום"

מנהיגי שמאל מרחבי העולם הביעו תמיכה בלולה, ובהם מישל בצ'לט מצ'ילה, פרנסואה הולנד מצרפת, אוו מוראלס מבוליביה ו–29 מחוקקים מארה"ב, ובהם הסנאטור ברני סנדרס, שכתב: "על פי העובדות בתיק של הנשיא לולה, יש סיבה להאמין שהסיבה העיקרית לכליאתו היא למנוע ממנו להתמודד בבחירות הבאות". דה סילבה נעצר באפריל אחרי עימותים עם המשטרה, שבמהלכם הכריז: "לא ניתן לעצור אותי משום שאיני בן אדם, אני רעיון. קיימים מיליוני 'לולות'".

במסגרת אסטרטגיית "לולה או כלום", שינו כמה מחברי המפלגה הבולטים את שמותיהם ברשתות החברתיות, והוסיפו את השם "לולה" לכינויים ברשת. הופמן נמנית עמם. "מערכת המשפט, האליטה, התקשורת, הם עשו הכל כדי להכשיל אותו", אמרה הופמן. "הם חשבו שהדרך היחידה לעצור את לולה היא לנסות לסלק אותו, לכלוא אותו בבית הסוהר. הם השיגו את התוצאה ההפוכה - הציבור תומך בו עכשיו עוד יותר".

דה סילבה, המואשם בכמה עבירות שחיתות, מוביל בסקרי דעת הקהל בהפרש ניכר. 30% אמרו שיצביעו בעדו. זאת ועוד, 47% אמרו ש"בוודאות" או "אולי" יצביעו למען מועמד שהנשיא לשעבר תומך בו.

כתבה: שסטה דרלינגטון

לכתבה ב"ניו יורק טיימס"

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ