טראמפ בעצרת האו"ם: לא ניתן למדינה שמאיימת על ישראל להחזיק נשק גרעיני

על העברת השגרירות לירושלים אמר טראמפ: המהלך קידם את השלום ■ הנשיא הודה לקים ג'ונג און על שיתוף הפעולה אך ציין כי הסנקציות לא יוסרו בינתיים ■ לדבריו, מנהיגי איראן זורעים כאוס, מוות וחורבן ■ "השגנו יותר מכמעט כל ממשל בהיסטוריה של מדינתנו", אמר טראמפ בתחילת נאומו - ויושבי האולם פרצו בצחוק

אמיר תיבון
אמיר תיבון
וושינגטון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נשיא ארה"ב דונלד טראמפ בעצרת האו"ם
נשיא ארה"ב דונלד טראמפ בעצרת האו"םצילום: AFP
אמיר תיבון
אמיר תיבון
וושינגטון

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ תקף בנאומו היום (שלישי) בעצרת הכללית של האו"ם את הגלובליציה והדגיש כי הוא תומך במדיניות חוץ המציבה את "ארה"ב ראשונה". לאורך נאומו תקף טראמפ את איראן ואת בית הדין הבינלאומי, הודיע על קיצוצים בתמיכה הכספית בקהילה הבינלאומית, הכריז כי ארה"ב חזקה מבעבר ושיבח את המדינות ישראל, סעודיה, פולין והודו.

נאומו של טראמפ נפתח ברגע חריג. "לפני שנה עמדתי לפניכם בפעם הראשונה באולם הגדול הזה" אמר הנשיא בתחילת דבריו. "התייחסתי לאיומים שעמם מתמודד העולם והצגתי חזון לעתיד בהיר יותר. היום אני עומד כאן כדי להציג את ההתקדמות יוצאת הדופן שעשינו. השגנו יותר מכמעט כל ממשל בהיסטוריה של מדינתנו", הוסיף טראמפ - ויושבי האולם פרצו בצחוק. "לא ציפיתי לתגובה הזו", אמר, "אבל זה בסדר". לצפייה באולם צוחק לדבריו של טראמפ:

טראמפ הקדיש חלק גדול מנאומו למזרח התיכון. ביחס לאיראן אמר: "מנהיגי איראן זורעים כאוס, מוות וחורבן. הם בוזזים את המשאבים של המדינה כדי להעשיר את עצמם וכדי להפיץ פורענות במזרח התיכון ומעבר לכך". עוד אמר: "אנחנו לא יכולים להרשות למשטר שקורא מוות לאמריקה לאיים על ישראל ולהחזיק באמצעים לשגר נשק גרעיני לכל עיר בעולם".

בנוסף התייחס טראמפ לישראל ולמשא ומתן עם הפלסטינים. "העברתי את השגרירות לירושלים", אמר, "ארה"ב מחויבת לשלום באזור, לרבות שלום בין ישראל לפלסטינים. המטרה הזו מקודמת ולא נפגעת מתוך הכרה בעובדות הברורות מאליהן. המדיניות הריאליסטית אומרת שלא נהיה שבויים לדוֹגמות ישנות ולמומחים לכאורה שטעו לאורך השנים שוב ושוב". שידור חי מעצרת האו"ם בניו יורק:

את גישתו הביקורתית כלפי מוסדות בינלאומיים הדגיש טראמפ בהתקפתו על האו"ם עצמו. "אנחנו לא נשוב למועצת זכויות האדם של האו"ם עד שתיושם רפורמה אמיתית", הכריז, "אנחנו גם לא נספק שום תמיכה לבית הדין הפלילי הבינלאומי. ל-ICC אין שום סמכות. הוא מפר כל עיקרון של צדק והליך הוגן. אנחנו לעולם לא נוותר על הריבונות של ארה"ב. אנחנו דוחים את האידאולוגיה של הגלובליזציה. אמריקה נשלטת על ידי אמריקאים". כמו כן אמר הנשיא כי ארה"ב תקצץ בתמיכתה במשימת שמירת השלום של האו"ם לפחות מ-25% מכלל התקציב של הכוח.

ביחס לצפון קוריאה, אחד הנושאים הבולטים במדיניותו, אמר טראמפ: "היינו במגע עם צפון קוריאה כדי להחליף את סכנת העימות עם מאמץ חדש ואמיץ לשלום. מאז הפגישה ראינו כבר כמה צעדים אמיצים. הטילים כבר לא עפים בכל כיוון. הניסויים הגרעיניים נעצרו. כמה מתקנים צבאיים פורקו. השבויים שלנו שוחררו. אני רוצה להודות ליושב הראש קים על אומץ הלב שלו ועל הצעדים שנקט, על אף שיש עוד הרבה לעשות. הסנקציות יישארו במקומן עד להתפרקות מנשק גרעיני". לצפייה בנאומו המלא של טראמפ:

טראמפ תקף את ארגון הנפט הבינאלומי אופ״ק ואמר כי מחירי הנפט שהארגון קובע ״קורעים את העולם״. לדבריו, ״אני לא אוהב את זה. אנחנו לא אוהבים את זה״. כמו כן, הנשיא תקף את מדינות המפרץ, מבלי לנקוב בשמן, ואמר כי "הגנו עליהן לחינם", וכי ארה"ב קיבלה מחירי נפט גבוהים בתמורה. "לא נסבול את זה הוא אמר. אני לא אוהב את זה בכלל. לא טוב".

טראמפ פירט את גישתו בהכרזה כי "ארה"ב תמיד תבחר בעצמאות ובשיתוף פעולה על פני שליטה והתפשטות גלובלית. אני מכבד את הזכות של כל אומה בחדר הזה למנהגיה ומסורותיה. ארה"ב לא תגיד לכם כיצד לעבוד וכיצד לעבוד את אלוהים. אנחנו רק מבקשים שתכבדו את הריבונות שלנו בתמורה".

מנהיגי העולם ונציגים דיפלומטים מ-193 חברות האו"ם התכנסו היום לעצרת הכללית של האו"ם, הבימה הדיפלומטית החשובה בעולם. בנוסף לטראמפ צפויים לנאום היום נשיא טורקיה רג'פ טייפ ארדואן, נשיא צרפת עמנואל מקרון, נשיא איראן חסן רוחאני ומלך ירדן עבדאללה. מחרתיים ינאם ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו.

קודם לפתיחת העצרת עלתה השאלה אם טראמפ ייפגש עם נשיא איראן חסן רוחאני בשולי העצרת. אך טראמפ צייץ בטוויטר כי "למרות בקשות, אין לי כוונה להיפגש עם נשיא איראן. אולי בעתיד. אני בטוח שהוא אדם נפלא". טראמפ אמר בעבר כי יהיה מוכן לפגוש את רוחאני ללא תנאים מקדימים, אך איראן דחתה הצעות אלו בנימוק כי משא ומתן עם ארה"ב יהיה משפיל.

מזכ"ל האו"ם אנטוניו גוטרש פתח את העצרת ואמר כי העולם הגיע לנקודה מכרעת בנושא שינויי האקלים וכי על המדינות לשנות את דרכיהן בשנתיים הקרובות. לדבריו, מנהיגי העולם לא עושים די כדי להיאבק במה שכינה "איום קיומי" המתקדם במהירות. הוא אמר גם כי הוא חש שישנה תקווה לשלום בעולם, והתייחס לפסגה בסינגפור בין ארה"ב לצפון קוריאה ולשלום בין אריתריאה ואתיופיה, שהושג באחרונה לאחר 20 שנות מלחמה.

הנושאים בראש סדר היום של העצרת צפויים להיות הסכם הגרעין עם איראן, שממנו נסוג טראמפ במאי השנה, המשא ומתן עם צפון קוריאה, המלחמות בסוריה ובתימן, רדיפת בני הרוהינגה במיאנמר והמשבר הכלכלי בוונצואלה. מעל כל סוגיות אלו תרחף השאלה כיצד ממשל טראמפ מתמודד עמן.

בנוסף ידונו המנהיגים בסכסוך הישראלי פלסטיני, שכונה על ידי כמה דיפלומטים "אם כל הסכסוכים". הנושא יעלה על רקע הצעדים האחרונים של ממשל טראמפ בנושא, בהם קיצוץ הסיוע הכספי לפלסטינים והעברת השגרירות האמריקאית לירושלים. ישנם דיפלומטים שמצפים שחתנו של טראמפ ג'ארד קושנר יחשוף את תוכנית השלום של הממשל, אך על פי רוב ההערכות עדיין אין כזו תוכנית.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ