לא הייתי, לא מכיר, לא היה |

שלוש טענות בעדותו של קבאנו שעשויות להתבדות בחקירת ה-FBI

גרסאותיהם של המועמד לבית המשפט העליון והאשה שמאשימה אותו בתקיפה מינית סותרות זו את זו. ב-FBI יצטרכו להכריע בין היתר אם הם הכירו קודם לכן, האם המסיבה התרחשה ואם כן - מתי?

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
פורד וקבאנו במהלך עדותם בסנאט, בשבוע שעבר
פורד וקבאנו במהלך עדותם בסנאט, בשבוע שעברצילום: JIM BOURG/רויטרס
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

מעדותם בסנאט של כריסטין בלאזי פורד והמועמד לבית המשפט העליון ברט קבאנו, שאותו היא מאשימה בתקיפה מינית, עלו כמה סתירות בין גרסאותיהם. חקירת ה-FBI שעליה הורה הבית הלבן תיאלץ להכריע בכמה סוגיות, ולהלן שלוש מהמרכזיות שבהן, בנוגע לתקרית שלכאורה התרחשה במסיבת בית ב-1982.

האם המסיבה התרחשה?

פורד: "היו ארבעה בחורים שאני זוכרת במפורש שהיו שם: ברט קבאנו, מארק ג'אדג', עוד בחור בשם פי. ג'יי ועוד בחור שאני לא זוכרת את שמו. אני גם זוכרת שחברתי לילאנד היה שם".

קבאנו: "כל ארבעת העדים שכביכול היו באירוע אמרו שהוא כלל לא התרחש".

קבאנו חזר שוב ושוב על טענתו שהאנשים שפורד אמרה שהיו במסיבה טענו שהיא לא התקיימה. אולם, מלבד קבאנו עצמו, שלושת האנשים שהתייחסו לעניין בפומבי אמרו רק שהם לא זוכרים את האירוע.

מארק ג'אדג', אלכוהוליסט בשיקום, היה חבר קרוב שלמד עם קבאנו. לפי פורד, הוא היה בחדר השינה בזמן שהיא הותקפה. במכתב לוועדת הסנאט, כתב ג'אדג' ש"אין לו כל זיכרון של התקרית".

לילאנד קייזר היא חברה מהתיכון של פורד. לפי קבאנו, קייזר "דחתה" את הטענות שהציגה פורד. אמנם קייזר אמרה לוועדת הסנאט, באמצעות עורך דינה, שאינה מכירה את קבאנו ואינה זוכרת שהיתה איתו במסיבה, אך מאוחר יותר אמרה לוושינגטון פוסט שהיא מאמינה לד"ר פורד.

פטריק ג'יי. סמית', המכונה בפי חבריו פי. ג'יי, אמר לוועדה באמצעות עורך דינו ש"אינו יודע על המסיבה המדוברת".

בעדותה אמרה פורד שאינה מצפה מסמית' וקייזר לזכור את המסיבה, שכן מבחינתם לא קרה בה שום דבר חריג. אולם, אמרה, "ג'אדג' הוא סיפור אחר. הייתי מצפה שהוא יזכור שזה מה שקרה".

הקטעים הבולטים בעדויות של קבאנו ופורד בסנאט

מתי זה קרה?

פורד: "ערב אחד באותו קיץ, אחרי יום של שחייה במועדון, נכחתי במפגש קטן בבית באזור בת'סדה".

קבאנו: "האירוע שמתארת ד"ר פורד קרה כביכול בסוף השבוע, כי אני מאמין שלכולם היו עבודות במהלך הקיץ".

קבאנו הצביע על יומנו האישי מהקיץ של 1982 כראיה כמעט מוחצת לכך שהוא לא נכח באירוע. לדבריו, היומן מעיד שהוא היה מחוץ לעיר כמעט כל סופ"ש ועסוק מדי מכדי להגיע למסיבות במהלך השבוע.

אולם, ביומנו של קבאנו נרשמו לפחות שתי מסיבות בסוף השבוע ואירוע חברתי אחד במהלך השבוע. ב-1 ביולי, יום חמישי, הוא תכנן ללכת לפגוש אדם בשם טימי כדי לשתות בירה, לצד שלושה אנשים שפורד אמרה שהיו במסיבה שבה התרחשה התקיפה.

ספר זיכרונותיו של ג'אדג' מ-1997 מספר על מאבקיו עם התמכרות לאלכוהול בזמן בית הספר התיכון. מהספר עולה שהוא וקבוצת חבריו יצאו לשתות לעתים קרובות במהלך השבוע בקיץ של 1982. "היה זה הקיץ לפני השנה האחרונה שלנו בתיכון, ולמרות שלא שתיתי בכל יום בשלב זה – כבר הייתי מכור", כתב. "לעבור שבוע שלם מבלי להשתכר היה בלתי נתפס. בין ארבעה לשבעה ימים בשבוע ביליתי עם הקבוצה במסיבה או ב'אורורקס'".

חברי ועדת הסנאט והפרקליטה המתשאלת, בשבוע שעברצילום: POOL/רויטרס

האם קבאנו ופורד הכירו אחד את השנייה?

פורד: "במהלך שנותיי הראשונות בתיכון, כשהייתי בת 14 ו-15, קבוצת החברים שלי הצטלבה עם ברט וחבריו".

קבאנו: "היא ואני לא הסתובבנו באותם מעגלים חברתיים. ייתכן שנפגשנו מתישהו בכמה אירועים, אבל אני לא זוכר מפגש כזה".

לדברי קבאנו, הוא לא הכיר את פורד, אבל היא סיפרה שיצאה עם אחד מחבריו הטובים והגיעה לארבע או חמש מסיבות בהן קבאנו נכח.

כריס גארט, המוכר לחבריו כ"סקוי", הוא האדם איתו פורד אמרה שיצאה במשך כמה חודשים. לדבריה, הוא היה הקשר העיקרי שלה לקבאנו. גארט, שמופיע בשמו כמעט תריסר פעמים ביומן הקיץ של קבאנו, לא התבטא בפומבי.

לדברי פורד, היא נתקלה בג'אדג' במרכול מקומי בין שישה לשמונה שבועות לאחר התקרית. היא סיפרה שהוא נראה היה "במבוכה גדולה כשראה אותי". היא שמה לב לכך, סיפרה, כי לפני כן היו חברותיים אחד כלפי השנייה במקרים בהם התראו.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ