מוזיאון התנ"ך בוושינגטון: 5 קטעים ממגילות ים המלח שהוצגו אצלנו - מזויפים

חוקרים שבדקו את הקטעים קבעו כי קיימים בהם "מאפיינים שלא תואמים את המקור העתיק". המוזיאון, שאותו ייסד מיליארדר נוצרי אוונגליסטי ושפתיחתו לוותה בביקורת, הסיר את הקטעים מהתצוגה שלו

גרדיאן
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עובדת רשות העתיקות הישראלית בוחנת קטעים ממגילות ים המלח, ב-2013
עובדת רשות העתיקות הישראלית בוחנת קטעים ממגילות ים המלח, ב-2013צילום: AP
גרדיאן
ניר חסון

מוזיאון התנ"ך בעיר וושינגטון הודיע אתמול (שני) כי לא יציג יותר לקהל הרחב חמישה קטעים ממגילות ים המלח הנמצאים ברשותו לאחר שהתגלה כי הם מזויפים. חוקרים מגרמניה בדקו את חמשת הקטעים, מתוך 16 ששייכים למוזיאון, וקבעו כי קיימים בהם "מאפיינים שלא תואמים את המקור העתיק".

את קטעי המגילות קנה המיליארדר סטיב גרין, שייסד את המוזיאון. בשנה שעברה דווח בגרדיאן הבריטי כי פריטים דומים נמכרו במחיר של יותר ממיליון דולר, אולם לא ידוע כמה גרין שילם על חלקי המגילות שהוצגו במוזיאון.

מוזיאון התנ"ך בוושינגטון, בשנה שעברהצילום: משה גלעד

חוקרים נוספים ממשיכים לבדוק את קטעי המגילות, בין היתר בעזרת קרני רנטגן. קיפ דייויס מהמכון לחקר מגילות ים המלח של אוניברסיטת טריניטי בקנדה הודיע שמצא כי לפחות שבעה מהקטעים ששייכים למוזיאון הם מזויפים.

פתיחת המוזיאון בשנה שעברה לוותה בביקורת על הצגת קטעי המגילות ועל הקשר שלו לגרין, נוצרי אוונגליסט שמשמש נשיא של רשת החנויות Hobby Lobby המוכרת חפצי אמנות. בשנה שעברה הסכימה הרשת לוותר על בעלותה על יותר מ-5,500 פריטים שהוברחו מעיראק, לאחר שנפתחה נגדה חקירה פדרלית בארה"ב.

האוצר הראשי של המוזיאון בוושינגטון, ד"ר ג'פרי קלואה, אמר כי בדיקת הקטעים הובילה לתוצאות שונות משקיווה. "עם זאת", הדגיש, "זוהי הזדמנות ללמד את הציבור על החשיבות שבבדיקת מקוריות של פריטים הקשורים לתנ"ך, ועל ההליך שנעשה". לדבריו, המקרה מעיד גם על השקיפות של המוזיאון.

רועי צאן בדואים גילו את מגילות ים המלח בשנות הארבעים במערות קומראן שבמדבר יהודה, והן חוללו מהפך בחקר התנ"ך. המגילות, להן יותר ממאה אלף קטעים, כוללות פסוקים מהתנ"ך שתועתקו לפני יותר מ-2,000 שנה.

חוקר ישראלי מבצע עבודות שימור בקטע מהמגילות, ב-2010צילום: אלכס ליבק

בשנה שעברה ציינו בישראל 70 שנים לגילוי המגילות. להערכת ד"ר אדולפו רויטמן, אוצר מגילות ים המלח ומנהל היכל הספר במוזיאון ישראל, למעלה מ-90 אחוזים מהמגילות הגנוזות הקיימות בעולם נמצאות בשני אוספים גדולים בישראל. הראשון הוא אוסף המגילות של המוזיאון - הכולל את שמונת המגילות השלמות ביותר. שלוש מהן נרכשו על ידי פרופ' אליעזר ליפא סוקניק מסוחרי עתיקות זמן קצר לאחר גילויין ב-1947. שלוש נוספות רכש בנו, יגאל ידין, מאספן בארה"ב. מגילה נוספת נתפסה על ידי חיילי צה"ל שנשלחו על ידי ידין תוך כדי מלחמת ששת הימים לביתו של סוחר העתיקות חליל כנדו בבית לחם.

האוסף הגדול השני של המגילות נמצא בידי רשות העתיקות. רובו מכיל קטעי מגילות שנחפרו בין 1948 ל-1967 על ידי חוקרים צרפתים במדבר יהודה, שהיה אז תחת שלטון ירדני. מגילות אלו נשמרו במוזיאון רוקפלר ונפלו לידי ישראל בעקבות המלחמה.

מלבד שני אוספים אלו, בעולם מסתובבים עוד כמה מאות קטעי מגילות. הספרייה הלאומית בפריס מחזיקה כנראה באוסף הגדול ביותר מחוץ לישראל, כ-300 קטעים, קטנים ברובם. אספן פרטי בנורווגיה מחזיק במספר קטעים וכן אספנים ומוסדות בארה"ב. "עכשיו כולם יתחילו לעשות חושבים ולראות אם גם הם נפלו בפח", אמר רויטמן.

זיופים של המגילות הגנוזות החלו לצוץ בשנים האחרונות. לרוב משתמשים הזייפנים בקטעי קלף עתיקים, שניתן להשיג בשוק העתיקות ועליהן מוסיפים כתב. כדי לבדוק זיוף ניתן לבחון את הקלף עצמו, את הרכב הדיו, צורת האותיות והתוכן.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

"ג'ניפר לופז: מחצית". חזקה, חרוצה, לא פראיירית

הסרט על חייה של ג'ניפר לופז עושה תיקון לשנים של יחס מבטל כלפיה

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

כשחייה התרסקו, הציעו לה עבודה לא נחשקת, והיא מצאה בה יעוד

Grandmaster Flash The Message

אחד השירים המשפיעים בתולדות המוזיקה חוגג 40, והוא נוקב מתמיד

מלון מנדרין. עסקת מנדרין היא הרכישה הראשונה של הקרן אחרי השלמת גיוס של יותר מ-2 מיליארד שקל

קרן JTLV רכשה את מלון מנדרין בצפון תל אביב ב-190 מיליון שקל

אוטובוס אגד

נהגות משתינות בדליים ומיכאלי שותקת כי אנחנו לא הבייס שלה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ