לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

ג'ארד קושנר, חתנו של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ ויועצו לענייני המזרח התיכון, סייע ליורש העצר הסעודי מוחמד בן סלמאן לנהל את המשבר בעקבות רצח העיתונאי ג'מאל חאשוקג'י בקונסוליה הסעודית באיסטנבול לפני יותר מחודשיים. כך דיווח אתמול (שבת) העיתון ניו יורק טיימס.

המגעים בין הנסיך מוחמד בן סלמאן לבין קושנר התפתחו למעשה הרבה לפני מותו של העיתונאי מבקר משפחת המלוכה בריאד, שלדברי סוכנויות המודיעין האמריקאיות וסנאטורים אמריקאים הוזמן על ידי יורש העצר הסעודי עצמו. אף שבבית הלבן היו מודאגים מהשיחות הלא רשמיות והפרטיות שהתנהלו בין שני האישים, שכינו זה את זה בשמות פרטיים, הן נמשכו ביתר שאת, גם בהודעות סמס.

בן סלמאן, טראמפ וקושנר בביקור בריאד, במאי 2017צילום: JONATHAN ERNST/רויטרס

מומחים ופרשנים רבים סברו שהמסקנה אליה הגיעו אנשי ה-CIA בחודש שעבר - לפיה בן סלמאן הוא שהורה לרצוח את חאשוקג'י - תקשה על מאמצי הממשל האמריקאי לשמר את היחסים עם בעלת הברית הקרובה במזרח התיכון. אבל גם בזמן שהרצח עורר סערה ציבורית ותקשורתית ברחבי העולם ובארה"ב, קושנר המשיך לעמוד לצדו של יורש העצר הסעודי ואף שימש כמגנו החשוב ביותר בתוך הבית הלבן. כך אמרו אנשים המעורים בפרטי השיחות הפנימיות.

מאז פרצה הסערה הבינלאומית בעקבות רצח חאשוקג'י, הודה ממשל טראמפ רק בקיומה של שיחה רשמית אחת בין קושנר לבן סלמאן – ב-10 באוקטובר – שבה השתתף גם היועץ לביטחון לאומי ג'ון בולטון. בשיחה ביקשו האמריקאים מהסעודים עוד פרטים על התקרית בקונסוליה ודרשו שהליך החקירה יהיה שקוף, כפי שנמסר בהודעת הבית הלבן.

אבל לדברי בכירים אמריקאים ובכיר סעודי, קושנר ובן סלמאן המשיכו לדבר בנושא גם באופן לא רשמי. לדברי הבכיר הסעודי, קושנר נתן ליורש העצר עצה על האופן בו יוכל לשכך את הסערה, וקרא לו לפתור את המחלוקות באזור ולהימנע מפרשות מביכות מעין אלה בעתיד.

טראמפ ובן סלמאן בבית הלבן, במארסצילום: Evan Vucci/אי־פי

תמיכתו של קושנר בנסיך הסעודי ברגע כזה של משבר היא הוכחה מוחצת לקשר ההדוק שהפכה את סעודיה לאחת מבעלות בריתו הבינלאומיות החשובות ביותר של הנשיא טראמפ. אולם הקשרים בין קושנר לבן סלמאן לא קרו מעצמם. הנסיך הסעודי ויועציו, שהיו נחושים להשיג את תמיכת הממשל האמריקאי למדיניות הנצית שלהם באזור ולחיזוק כוחו של הנסיך הצעיר, ביססו את הקשר עם קושנר במשך יתר משנתיים. כך עולה ממסמכים, מיילים והודעות סמס שנבחנו על ידי הניו יורק טיימס.

משלחת של סעודים המקורבת לנסיך ביקרה בארה"ב כבר בחודש בו נבחר טראמפ לנשיאות, וקושנר שימש נקודת פתיחה למסע החיזור אחר הממשל החדש בוושינגטון. עוד לפני טקס ההשבעה, הציגו הסעודים את עצמם כבעלי ברית חיוניים שיכולים לעזור לממשל טראמפ להגשים את הבטחות הקמפיין שלו.

אולם רק אחרי כמה חודשים בבית הלבן החל קושנר לבחון את הליכי הירושה בבית המלוכה הסעודי, ואם לארה"ב יש דרך להשפיע עליהם. הבדיקה הזו הדאיגה בכירים בבית הלבן שחששו כי קושנר מנסה לעזור לנסיך בן סלמאן, שאז עדיין לא היה יורש העצר, לדלג על התור לכס המלכות. לפי בכירים המעורים בפרטים, דיפלומטים אמריקאים ובכירים במודיעין האמריקאי חששו כי ממשל טראמפ ייתפס כמי שמתערב ותופס צד בפוליטיקה הפנימית העדינה של משפחת המלוכה הסעודית.

כבר במארס 2017, סייע קושנר לנסיך בן סלמאן לתאם ארוחת צהריים רשמית עם הנשיא דונלד טראמפ בבית הלבן – לא מעט בזכותה של קאנצלרית גרמניה אנגלה מרקל שביטלה את פגישתה עם הנשיא ברגע האחרון בגלל סופת שלגים. תוך שהוא מתעלם מהכללים, קושנר ארגן לנסיך בן סלמאן קבלת פנים ששמורה לראשי מדינות, בשילוב עם צילומים וכיסוי תקשורתי מכובד. אף שזו היתה הפגישה הראשונה פנים מול פנים בין קושנר לבן סלמאן, קושנר לא היסס לספר לאחרים בבית הלבן כי הוא והנסיך כבר שוחחו כמה פעמים בעבר – מה שגרר לא מעט הרמות גבה מצד הנוכחים.

"היחסים בין ג'ארד קושנר למוחמד בן סלמאן משמשים בסיס למדיניות של טראמפ לא רק בסעודיה אלא באזור כולו", אמר מרטין אינדיק, חבר במועצה ליחסים בינלאומיים ושליח ארה"ב לשעבר למזרח התיכון. לדבריו, הביטחון של הממשל בסעודים ותמיכתו של טראמפ במלחמה שמנהלת ריאד בתימן, צמחו כולם מאותה אחוות גברים.

כדי לטפח את הקשרים עם אנשיו של טראמפ, הכינו הסעודים שורה ארוכה של יוזמות שלדבריהם תסייע לטראמפ לעמוד בהבטחות לתומכיו. נוכח הבטחתו של טראמפ בקמפיין הבחירות לערוך בדיקות מדוקדקות למהגרים המגיעים לארה"ב, הציעה משלחת סעודית למסור מידע מודיעיני כדי לסייע לרשויות האמריקאיות לחקור כל מי שמבקש תושבות במדינה. בסופו של דבר כמה מההצעות הסעודיות התקבלו בברכה על ידי הממשל החדש.

בכיר לשעבר בבית הלבן טען כי הקשר האישי בין קושנר ליורש העצר הסעודי היה בחלק מהזמן נכס אמיתי. למשל, כאשר הלחימה בתימן הביאה לחסימת נמל חשוב ולניתוק האספקה ההומניטארית והרפואית לאזור – היועץ לביטחון לאומי אז הרברט מק'מסטר הציע שקושנר יטלפן לנסיך מוחמד כדי לטפל בנושא. הוא עד היום סבור שהתערבותו של קושנר סייעה לשכנע את הסעודים להתיר במעט את ההגבלות על האזור.

ולמרות הסערה, והעובדה שהסעודים טרם עמדו בהתחייבויותיהם לעסקאות הכלכליות עם ארה"ב, בתוך הבית הלבן ממשיך קושנר לטעון כי הנשיא צריך לעמוד לצדו של הנסיך הסעודי שכן הוא נותר חיוני לאסטרטגיה של ממשלו במזרח התיכון. השאלה אם בן סלמאן אכן יעמוד בציפיות שהממשל העמיד לו נותרה פתוחה.

לכתבה של דיוויד קירקפטריק, בן הובארד, מארק לנדלר ומארק מזטי ב"ניו יורק טיימס"

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ