רויטרס
אי-פי

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ הודיע הערב (שבת) כי יהיה מוכן למצוא פשרה בכל הנוגע למהגרים ולילדיהם בגבול הדרומי של המדינה, בניסיון להביא לסיום השבתת הממשל בארצות הברית. "אני כאן כדי לפתור את המבוי הסתום שהגענו אליו, ולספק לקונגרס נתיב לסיומה של שביתת הממשל ולפתרון המשבר בגבול הדרומי שלנו. אם נצליח לעשות את המאמץ הזה, יהיה לנו את הסיכוי הטוב ביותר זה זמן רב לרפורמת הגירה דו-מפלגתית", אמר.

לפי הצעת טראמפ, התוכנית תכלול תקציב לבניית החומה, ובמקביל, תאפשר הגנה מפני גירוש במשך שלוש שנים עבור מהגרים צעירים ללא מסמכים, המכונים "החולמים", וכן מהגרים בעלי הגנה זמנית. מנהיגי הדמוקרטים בבית הנבחרים, בהם היו"ר ננסי פלוסי, כבר הודיעו כי התוכנית אינה מקובלת עליהם. גם בעבר דחו הדמוקרטים הצעות מסוג זה מצד הנשיא. פלוסי אמרה בעבר כי אסור לקשר בין מימון החומה לבין ההגנה לה זוכים "החולמים".

מהגרים מהונדורס חוצים את החומה ונכנסים לארה"ב, סמוך לטיחואנה ביום רביעיצילום: MOHAMMED SALEM/רויטרס

עיקרי ההצעה של טראמפ:

■ חומה באורך 370 ק"מ בגבול הדרומי של ארה"ב בעלות של 5.7 מיליארד דולר.

■ 805 מיליון דולר עבור טכנולוגייה לאיתור סמים.

■ 800 מיליון דולר עבור סיוע הומניטארי למהגרים.

■ העסקת 2,750 סוכנים נוספים לשמירה על הגבול.

■ 563 מיליון דולר למערכת המשפט עבור מהגרים והעסקת 75 שופטים חדשים.

■ הגנה מגירוש במשך שלוש שנים לכ-700 אלף "חולמים".

■ הגנה מגירוש במשך שלוש שנים לכ-300 אלף מהגרים שנמלטו מאזורי אסון או מאזורי קרבות.

לפי גורם ששוחח עם סוכנות הידיעות אי-פי, סגן הנשיא מייק פנס, חתנו ויועצו הבכיר של הנשיא ג'ארד קושנר וראש הסגל מיק מולבני עבדו ללא הרף כדי לגבש את ההצעה הזו.

הממשל מושבת זה 29 ימים בשל סירובו לחתום על תקציב שלא כולל 5.7 מיליארד דולרים שיוקצו לבניית החומה בגבולה הדרומי של ארה"ב. "אנחנו צריכים את העזרה ואת הגיבוי של החומה", אמר היום הנשיא. הדרישה לתקציב הזה נותרה בעינה.

בשבוע שעבר נשא טראמפ נאום לאומה מהחדר הסגלגל בו הדגיש את חשיבות בניית החומה בגבול הדרום. עם זאת, הדמוקרטים הבהירו כי ידונו עמו רק אחרי שיסיים את השבתת הממשל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ