לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

האקרים איראנים וסינים התקיפו באגרסיביות סוכנויות ממשלתיות ועסקים בארה"ב - התפתחות שלדעת מומחי אבטחה נובעת מנסיגתו של הנשיא האמריקאי דונלד טראמפ מהסכם הגרעין עם איראן בשנה שעברה וממלחמת הסחר שלו עם סין. לפי שבעה בני אדם המעורים בנושא, עשרות תאגידים וכמה סוכנויות ממשלתיות בארה"ב נפגעו, וההתקפות האיראניות האחרונות על בנקים בארה"ב, עסקים וסוכנויות ממשלתיות היו נרחבות מכפי שדווח עד כה.

מומחים בסוכנות לביטחון לאומי (NSA) ובחברת האבטחה הפרטית FireEye ייחסו את ההתקפות לאיראן. אלו התרחשו במקביל לחידוש התקיפות הסיניות, שמטרתן לגנוב סודות מסחריים וצבאיים מקבלנים של צבא ארה"ב ומחברות טכנולוגיה, כך לפי תשעה אנשי מודיעין, חוקרי אבטחה פרטיים ועורכי דין המעורים בנושא. על פי דו"ח מודיעין בנושא בין החברות שהותקפו באחרונה בארה"ב נמצאות בואינג, ג'נרל אלקטריק וטי-מובייל - כולן מטרות לריגול תעשייתי סיני. כל החברות סירבו להתייחס לנושא ולא ידוע אם ההתקפות עליהן צלחו.

ריגול הסייבר הסיני הפך פחות אגרסיבי לאחר שנשיא ארה"ב לשעבר ברק אובמה ומקבילו שי ג'ינפינג הגיעו להסכמה על הפסקת תקיפות הסייבר שנועדו לגנוב סודות מסחריים. אך נראה כי ההסכם בין הנשיאים מ-2015 בוטל באופן לא רשמי על רקע המתיחות המתמשכת בין ארה"ב לסין בנושאי סחר, כך אמרו גורמי מודיעין וחוקרי אבטחה פרטיים. כעת חזרו ההתקפות הסיניות לרמתן כמו בימים עברו, אך כעת הן מתוחכמות וחשאיות יותר. "סייבר הוא אחת הדרכים שבהן יריבים יכולים לתקוף אותנו באופן יעיל שנמצא מתחת לרף של חוקי המלחמה", אמר ג'ואל ברנר, שעבד תחת ראש המודיעין הלאומי בארה"ב.

ההסלמה במצב החזירה את הסוכנויות הפדרליות והחברות הפרטיות להיכן שהיו לפני חמש שנים. כך, הן מוצאות עצמן נלחמות בהאקרים שקשורים לממשלות בסין ובאיראן, שרמת התחכום שלהם הולכת וגוברת, בנוסף לעיסוק בהתגוננות מפני התקפות סייבר מכיוון רוסיה. לרוע מזלן של אותן סוכנויות וחברות, נראה כי התוקפים שיפרו את יכולותיהם בתקופת הרגיעה.

רוסיה עדיין נחשבת היריבה הגדולה ביותר של ארה"ב בתחום תקיפות הסייבר. בנוסף להתערבות בבחירות והפצת מידע כוזב, האקרים רוסים חשודים בכך שהוציאו לפועל התקפות על מתקנים גרעיניים, על התשתית של מערכת הבחירות ועל מטרות נוספות.

האיומים מצד סין ואיראן מעולם לא פסקו לחלוטין. אך ההאקרים האיראנים הפכו הרבה פחות פעילים לאחר החתימה על הסכם הגרעין ב-2015, ובמשך 18 חודשים, סוכני המודיעין של ארה"ב מצאו כי סין נסוגה מהמאמץ המתמשך שלה לגנוב סודות מסחריים. אך ההאקרים הסינים חזרו לפעול ממניעים מסחריים, אמרו חוקרי אבטחה ועורכי דין שעוסקים בהגנה על מידע. אחד היעדים המרכזיים, אמרו החוקרים, הוא תמיכה בתוכנית הכלכלית של בייג'ין, שנועד להפוך את סין למובילה בתחום האינטילגנציה המלאכותית וטכנולוגיות מתקדמות נוספות.

לכתבה של ניקול פרלרות בניו יורק טיימס

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ