גורמים בממשל: טראמפ זועם על יועצו לביטחון לאומי בולטון שדוחף למלחמה עם איראן

וושינגטון פוסט דיווח שנשיא ארה"ב מתוסכל מיועציו הבכירים וחושש שעימות צבאי יפר את הבטחותיו לציבור. טראמפ אמר לכתבים בבית הלבן: "מקווה שלא נצא למלחמה עם איראן"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
טראמפ עם היועץ לביטחון לאומי ג'ון בולטון בבית הלבן, לפני כשבועיים
טראמפ עם היועץ לביטחון לאומי ג'ון בולטון בבית הלבן, לפני כשבועייםצילום: Jonathan Ernst/רויטרס

נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, מעדיף לפתור את המתיחות מול איראן בדרך דיפלומטית ורוצה לדבר ישירות עם מנהיגיה, כך דיווח לפנות בוקר (חמישי) העיתון וושינגטון פוסט. לפי גורמי ממשל ששוחחו עם העיתון, טראמפ מתוסכל מכמה מיועציו הבכירים נוכח ההסלמה מול איראן, וחושש שהם ידרדרו את ארה"ב לעימות צבאי ובכך יגרמו לו להפר את הבטחותיו לציבור להימנע ממלחמות יקרות בחו"ל.

גורם ממשל בכיר, המעורה בשיחות שערך הנשיא עם היועץ לביטחון לאומי, ג'ון בולטון, ועם שר החוץ מייק פומפאו, אמר לעיתון: "הם מתכננים קדימה וטראמפ עצבני. היו קריאות לבולטון, לפומפאו ולאחרים לנקוט באותו קו". גם רשת CNN דיווחה שהנשיא האמריקאי זועם על בולטון שמקרב אותו למלחמה באיראן למרות נטייתו של טראמפ לבדלנות.

נושאת המטוסים האמריקאית "אברהם לינקולן" (משמאל) שנשלחה למפרץ הפרסי, בשבוע שעברצילום: AFP

מקורות סיפרו ל-CNN שנכון לשבוע שעבר, טראמפ התקשר ליועצים חיצוניים כדי להתלונן על בולטון. טראמפ, לפי הדיווח, מתוסכל מכך שבולטון הניח למצב עם איראן להגיע לנקודה שבה נראה שעימות מזוין נראה כאפשרות סבירה. עם זאת, התסכול של הנשיא מיועצו לביטחון לאומי החל מוקדם יותר, באביב, סביב המשבר בוונצואלה. היה זה כשבולטון ועוזרים אחרים בממשל רמזו בגלוי על אפשרויות צבאיות לפתרון המשבר במדינה הדרום אמריקאית, וטראמפ הזהיר את צוותו והורה להם לרכך את הרטוריקה.

ניו יורק טיימס דיווח היום כי בולטון ופומפאו לא הסכימו עם גורמים בבית הלבן על פשר המודיעין שהוביל לשליחת כוחות אמריקאיים למפרץ הפרסי בשבוע שעבר: תמונות של ספינות חמושות בטילים במפרץ.

הגורם ששוחח עם וושינגטון פוסט הסביר כי בולטון ידוע זה זמן רב כמי שמעוניין בהחלפת המשטר האיראני, וכי גישתו שונה משל הנשיא. מקורות בממשל אמרו השבוע שבולטון הורה להכין תוכנית צבאית עדכנית שבמסגרת יישלח כוח גדול למזרח התיכון בסדר גודל של 120 אלף חיילים. התוכנית נועדה למקרה שאיראן תתקוף את הכוחות האמריקאיים באזור או תאיץ את פעילותה לייצור נשק גרעיני, וסגן שר ההגנה פטריק שנהאן הציג אותה בפגישה עם יועציו הצבאיים הבכירים של הנשיא. טראמפ, לפי דיווחים, לא ידע כנראה על התוכנית.

מסוק נוחת על נושאת המטוסים האמריקאית "אברהם לינקולן" בדרכה למפרץ הפרסי, ביום שישיצילום: U.S. Navy photo by Mass Communic

"טראמפ רוצה לדבר עם האיראנים, הוא מעוניין בהסכם ופתוח למשא ומתן עם הממשלה האיראנית", הסביר הגורם. דוברו של בולטון, גרט מרקיז, מסר כי הדיווח "לא משקף נכונה את המציאות". טראמפ תקף את הפרסומים על חילוקי דעות בבית הלבן בטוויטר, וכתב: "בבית הלבן אין קרבות פנימיים. נשמעות בו דעות שונות ואני מקבל את ההחלטות הסופיות".

בכיר בבית הלבן סיפר לוושינגטון פוסט כי טראמפ לא נוטה להפעיל כוח נגד איראן כל עוד אין "צעד גדול" מצדה. עם זאת, הוא הדגיש כי הנשיא יהיה מוכן לעשות זאת אם אמריקאים ימותו או אם תחול הסלמה משמעותית בין שתי המדינות.

טראמפ אמר היום שהוא מקווה שארה"ב לא צועדת לעבר מלחמה עם איראן. הנשיא נשאל על ידי כתבים אם וושינגטון הולכת למלחמה עם טהראן והשיב: "אני מקווה שלא".

גורמים בממשל בוושינגטון אמרו לעיתון "ניו יורק טיימס" שטראמפ אמר לשר ההגנה בפועל, פטריק שנהאן, שהוא לא מעוניין במלחמה עם איראן. דבריו של הנשיא נועדו לשלוח מסר ליועציו הניציים שאסור שהחרפת קמפיין הלחץ האמריקאי נגד המשטר בטהראן תידרדר לסכסוך גלוי. דבריו של טראמפ נאמרו במהלך ישיבה בבית הלבן שבה קיבל עדכון על המתיחות העולה עם איראן. המודיעין האמריקאי הצביע על כך שאיראן הציבה טילים על סירות קטנות במפרץ הפרסי, דבר שעורר חשש שטהראן מתכננת לתקוף כוחות או נכסים של ארה"ב או את אלה של בעלות בריתה. בפני הנשיא, כך אמר אדם שהיה בישיבה, לא הוצג מידע חדש שמציע החרפה של העימות עם איראן. כמה גורמי ממשל אמרו שטראמפ היה תקיף בעמדתו ואמר שהוא לא רוצה התנגשות צבאית עם האיראנים.

גם בצד האיראני הבהירו שפניהם אינם לעימות מזוין. שגריר איראן באו"ם, מאג'ד רוואנצ'י, אמר היום כי ארצו אינה מעוניינת בהסלמת המתיחות באזור המפרץ, אך שומרת על זכותה להגן על עצמה. בריאיון לרדיו הציבורי בארה"ב (NPR) הוסיף רוואנצ'י, "אם משהו ישתבש, כולנו נפסיד". לדבריו, ארה"ב ומדינות המפרץ העלו "האשמות שווא" כלפי איראן. שר החוץ האיראני, מוחמד ג'וואד זריף, הוסיף בריאיון לסוכנות הידיעות קיודו ביפן, כי אינו רואה "שום אפשרות סבירה" לקיום שיחות בין איראן לארה"ב.

לצד ההצהרות הדיפלומטיות הודיע היום שר התקשורת האיראני, מוחמד ג'וואד אזארי-ג'ארומי, כי טהראן פיתחה תוכנה להגנה מווירוס "סטאקסנט", ששימש לשיבוש פעילות בכור הגרעיני בנתנז, ב-2010. לדבריו, "מדענים באוניברסיטה הלאומית פיתחו חומת אש לשימוש במערכות אוטומטיות תעשייתיות, כדי לסכל חבלות כמו אלו שגרם וירוס סטאקסנט למערכות חשמל בעבר". הוא הוסיף כי חומת האש עברה בהצלחה כמה ניסויים.

המתיחות בין איראן לארה"ב החריפה בשבוע שעבר אחרי שבולטון הכריז כי מדינתו שולחת כוח ימי, הכולל נושאת מטוסים ומפציצים, למפרץ הפרסי וזאת בשל "אזהרות וסימנים גוברים ומטרידים" מצד איראן. העיתון ניו יורק טיימס דיווח היום כי המודיעין שהוביל לאזהרות החמורות מצד הבית הלבן הכיל תמונות לוויין שהראו ספינות קטנות במפרץ שמשמרות המהפכה חימשו בטילים.

לפי הדיווח, גורמים בממשל חששו כי הטילים יכוונו לספינות של צי ארה"ב. במקביל, מודיעין נוסף הצביע על אפשרות שאיראן תפגע בשיט מסחרי במפרץ, ושמיליציות ערביות עם קשרים לטהראן יפגעו בכוחות אמריקאיים בעיראק. שלושה גורמי ממשל הסבירו כי בולטון ופומפאו האמינו כי התמונות מעידות על נכונות של איראן לתקוף כוחות אמריקאיים, וזאת בעוד שגורמים אחרים באירופה, בעיראק ובבית הלבן טענו כי ייתכן והיתה זו פעולה הגנתית של טהראן מול מה שהיא רואה בו צעדים פרובוקטיביים של ארה"ב.

ביום ראשון ארבע מכליות נפט נפגעו מפעולות חבלה סמוך לחופי איחוד האמירויות במפרץ הפרסי. איראן טענה כי אין היא אחראית לפעולות אלו, ושר החוץ האיראני, מוחמד ג'וואד זריף, אמר היום בפגישה עם עמיתו היפני בטוקיו כי מדינתו נוקטת באיפוק מרבי חרף עזיבת ארה"ב את הסכם הגרעין.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ