לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

הבית הלבן הגביל את הגישה של פקידים בממשל לתמלילי שיחות רגישות בין נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ למנהיגים זרים, באמצעות מערכת מחשוב מסווגת ונפרדת. בין היתר, סווגו שיחות שניהל טראמפ עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין ויורש העצר הסעודי מוחמד בן סלמאן. לפי גורמים רשמיים בבית הלבן בהווה ובעבר, ההחלטה לסווג את השיחות התקבלה בעקבות מספר הדלפות מביכות עבור טראמפ.

בין היתר סווגו שיחות בין טראמפ למלך סלמאן ושני בניו, יורש העצר בן סלמאן ואחיו חאליד בן סלמאן, ששימש באותה התקופה שגריר סעודיה בארה"ב. לדברי אחד הגורמים, השיחות עסקו בחלקן ברצח העיתונאי ג'מאל חאשוקג'י והיו "ענייניות". השימוש במערכת המסווגת החל עוד לפני חשיפת פרשת אוקראינה-גייט, שהובילה לפתיחת הליכי הדחה נגד טראמפ. את הפרשה חשף איש מודיעין שנחשף לתמליל שיחה בין טראמפ לנשיא אוקראינה וולידימיר זלנסקי.

בעקבות הפרסומים, גורמים בממשל טראמפ אמרו שהשימוש במערכת המסווגת נעשה בליווי של גורמים משפטיים במועצה לביטחון לאומי, ובאופן שלא מפר את החוק. "עורכי דין מטעם המועצה לביטחון לאומי עקבו אחר השימוש במערכת המסווגת כדי לוודא שהשימוש בה נעשה באופן נאות", אמר גורם בכיר. אלא שגורמים בבית הלבן סירבו למסור את שמותיהם של עורכי הדין שהיו מעורבים בתהליך.

יורש העצר הסעודי מוחמד בן סלמאן, בשבוע שעברצילום: AFP

העיתון וושינגטון פוסט ציטט שלושה מקורות בממשל, שאמרו כי הגבלת הגישה לתמלילים החלה לאחר שדברים שאמר טראמפ בשיחות עם מנהיגי אוסטרליה ומקסיקו התפרסמו בכלי התקשורת. עם זאת, גורם רביעי טען כי הגבלת הגישה למסמכים נעשתה באופן שרק מי שרלוונטי לנושא ייחשף לתוכנם.

מוקדם יותר היום התפטר מתפקידו קורט וולקר, השליח המיוחד של משרד החוץ האמריקאי לאוקראינה, שהוזכר בשמו במכתב התלונה הרשמי נגד טראמפ. וולקר שוחח בארבע עיניים עם נשיא אוקראינה על בקשתו של טראמפ לחקור את יריבו הפוליטי, ג'ו ביידן, בחשד לשחיתות. בקשה זו עומדת במרכז הפרשה, שבגינה נפתחו נגד טראמפ הליכי הדחה.

וולקר הודיע במפתיע על התפטרותו לשר החוץ של ארה"ב מייק פומפאו, מבלי לנמק אותה. עם זאת, גורמים המעורים בנושא אמרו כי וולקר חש שלאור ההתפתחויות האחרונות, הוא לא יוכל לבצע את תפקידו כהלכה. וולקר, דיפלומט מוערך ששימש בעבר שגריר ארה"ב לנאט"ו וביצע את תפקידו בקייב בהתנדבות, הוא רק אחד משורה של בכירים שמצאו את עצמם בלב פרשת אוקראינה-גייט.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ