שוטרים מנעו ממנהיג האופוזיציה בוונצואלה להיכנס לפרלמנט. בפנים, יריביו בחרו לו מחליף

חואן גואיידו, שיותר מ-50 מדינות בעולם מכירות בו כנשיא הלגיטימי של ונצואלה, הגיע לבניין האסיפה הלאומית בקראקס כדי להתמודד על בחירתו מחדש ליו"ר הבית. בעת שהתעמת פיזית עם השוטרים, יריביו בחרו באחד המחוקקים להחליפו בתפקיד

אי-פי
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גואיידו מטפס על גדר כדי להיכנס למתחם האסיפה הלאומית בקראקס, היום
גואיידו מטפס על גדר כדי להיכנס למתחם האסיפה הלאומית בקראקס, היוםצילום: Matias Delacroix/אי־פי
אי-פי
רויטרס

הפרלמנט בוונצואלה השביע היום (ראשון) את המחוקק לואיס פארה לתפקיד יושב הראש החדש שלו. זאת לאחר שכוחות הביטחון חסמו בכוח למקום את כניסתו של מנהיג האופוזיציה במדינה, חואן גואיידו, יחד עם מחוקקים נוספים. תומכיו של גואיידו כינו את הצעד "הפיכה פרלמנטרית".

האופוזיציה בקראקס היתה אמורה לבחור מחדש בגואיידו, שהוכר על ידי יותר מ-50 מדינות כמנהיג הלגיטימי של ונצואלה, לכהונה שנייה בתפקיד יו"ר האסיפה הלאומית. עם בחירתו היה אמור גואיידו בן ה-36 לקדם את הדחתו של הנשיא הלא-פופולרי ניקולס מדורו. עם זאת, הוא התעמת מחוץ לבניין האסיפה עם כוח משטרתי לפיזור הפגנות שמנע ממנו להיכנס למקום, ואף ניסה לטפס על גדר המתחם ונעצר. באותה עת, יריביו של גואיידו מקרב האופוזיציה ומחוקקים סוציאליסטים הנאמנים למדורו בחרו בפארה כמנהיג האסיפה.

גואיידו נחסם על ידי כוחות הביטחון, היוםצילום: AFP

פארה גורש בחודש שעבר מאחת ממפלגות האופוזיציה לאחר שהואשם בשחיתות - האשמה שאותה הכחיש. "לואיס פארה הושבע במהלך הדיון היום", דיווחה הטלוויזיה הממלכתית בוונצואלה. מנהיגים באופוזיציה טענו שמדורו זלזל פעם נוספת בעקרונות דמוקרטיים בסיסיים תוך שימוש בהפחדה וכוח כדי לשלוט במוסד שאותו איבדה המפלגה הסוציאליסטית בראשותו בבחירות הכלליות ב-2015.

האופוזיציה בוונצואלה מסרה כי בהיעדר מספר מינימלי של מחוקקים הנדרש לבחירת יו"ר האסיפה הלאומית, ההצבעה למינוי פארה לא תקפה למעשה. בעלי בריתו של גואיידו מחזיקים ברוב בבית הנבחרים שבו 167 מושבים. מיד לאחר ההכרזה על בחירתו של פארה, הם גינו אותה והודיעו שכינוס האסיפה איננו תקף. "זו אינה יותר מאשר מכה לחוקה שלנו", אמר גואיידו, שחליפתו הכחולה נקרעה במהלך העימות הפיזי עם כוחות הביטחון. "האם המשפחה שלכם בוונצואלה?" שאל גואיידו את השוטרים הצעירים שמנעו את כניסתו. "היום אתם מסייעים לדיקטטורה, אתם מסייעים לאלה שאחראים לרעב בתוך ונצואלה".

מחוקקים מהאופוזיציה התכנסו מאוחר יותר במשרדי העיתון "נסיונל" וערכו הצבעה שבה בחרו מחדש בגואיידו לתפקיד יו"ר האסיפה הלאומית. עם זאת, מאמצי האופוזיציה להפיל את מדורו מהשלטון ספגו מכה והיא תתקשה עוד יותר לפעול במצב שנוצר שבו שני פוליטיקאים טוענים שהם מנהיגי האופוזיציה במדינה.

המחוקק לואיס פארה מושבע ליו"ר האסיפה הלאומית בקראקס, היוםצילום: MANAURE QUINTERO/רויטרס

בעקבות האירועים שהתרחשו באסיפה הלאומית, הטלוויזיה הממלכתית בוונצואלה, שמשמשת כשופרו של מדורו, חגגה את "הפסדו" של גואיידו בהצבעה. עם זאת, משרד החוץ האמריקאי הודיע כי גואיידו עודנו הנשיא הלגיטימי בוונצואלה.

גואיידו הכריז על עצמו נשיא המדינה הזמני בינואר 2019 וטען כי בחירתו מחדש של מדורו בבחירות לנשיאות ב-2018 לא היתה חוקית משום שגוף המחוקקים שהורה לקיים את הבחירות לא נבחר על ידי העם. הפוליטיקאי שכיהן בתפקיד יו"ר האסיפה הכללית, שנשלטת כאמור על ידי האופוזיציה, הלך וצבר קהל גדול של תומכים ואלפים יצאו לרחובות מאז לדרוש את הדחתו של הנשיא הסוציאליסטי מדורו. זאת, על רקע המשבר הכלכלי שפקד את המדינה, אשר הוביל למחסור חמור במוצרי צריכה, בשירותים בסיסיים וגרם למיליוני בני אדם להימלט מוונצאולה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שלט נגד הפלות ליד הכניסה לבית הרופאים רחוב ריינס פרישמן תל אביב 
השלט-של עמותת אפרת

בשם חופש הביטוי מסרבת עיריית תל אביב  להסיר פרסום נגד הפלות בכניסה למרפאה העורכת אותן 
הפגנה
הפגנות
הפלות
נגד
הריון
שלטים
תא
בית רופאים

בישראל השליטה על הריונה של אישה מעולם לא היתה בידיה

ג

דיוקנאות אינטימיים מהמרכז והשוליים של תל אביב

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

למה מקדונלדס הורידה את הסלט?

טרייסי מילר ובעלה טוד בביתם בפיטסבורג, החודש

"להכריח מישהי להשלים היריון ולראות את התינוק שלה מת - זו אכזריות"

מנאייכ עונה 2
סדרות
טלוויזיה
טלויזיה
טלביזיה

"הייתי בהפרשת חלה ואני המומה. יש כאלה שמצטטים את אביב אלוש"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ