"הארץ" מסביר |

האמריקאים שלחו מכתב לעיראקים ואמרו: אנחנו יוצאים. למה בעצם הם התכוונו?

סוכנויות הידיעות דיווחו אתמול כי הקואליציה הבינלאומית נגד דאעש הודיעה לעיראקים שהיא עוזבת את המדינה. בפנטגון הכחישו שארה"ב נסוגה ואמרו כי יחקרו את המכתב שהוביל לדיווח הדרמטי

לוגו הארץ
הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שר ההגנה של ארה"ב מארק אספר (משמאל) והרמטכ"ל האמריקאי מארק מילי בוושינגטון, בחודש שעבר
שר ההגנה של ארה"ב מארק אספר (משמאל) והרמטכ"ל האמריקאי מארק מילי בוושינגטון, בחודש שעברצילום: AFP
לוגו הארץ
הארץ

אם לא היו מספיק התפתחויות דרמטיות מאז ההתנקשות בקאסם סולימאני בסוף השבוע, אתמול הגיעה אחת נוספת. כלי תקשורת ברחבי העולם פרסמו בכותרות ראשיות שכוחות ארה"ב עוזבים את עיראק על בסיס מכתב שהגיע לידי סוכנויות הידיעות.

ראש ממשלת עיראק, עאדל עבד אל-מהדי, אמר הערב (שלישי) בפרלמנט בבגדאד כי מפקדת הצבא האחראית על התיאום עם הכוחות האמריקאיים במדינה קיבלה מכתב העוסק באפשרות של הסגת כוחות. אולם, לדבריו, בשל חוסר התאמה בין גרסתו המקורית לגרסתו המתורגמת לערבית הוא ביקש הבהרות נוספות למהלך. שר ההגנה של ארה"ב, מארק אספר, אמר בהמשך כי אין בכוונת וושינגטון להסיג כוחות מעיראק.

מה היה במכתב?

המכתב נשלח לכאורה על ידי בריגדיר גנרל ויליאם סילי, ראש מפקדת המשימה הצבאית של ארה"ב לעיראק. הנמען: ליוטנט גנרל עבדול אמיר, סגן מפקד המבצעים המיוחדים בבגדאד שכוחותיו משתפים פעולה עם הקואליציה הבינלאומית בראשות ארה"ב נגד דאעש.

המכתב נפתח כך: "אדוני, מתוך כבוד לריבונות הרפובליקה של עיראק, ולבקשת הפרלמנט העיראקי וראש הממשלה, CJTF-OIR (כוח משימה משותף משולב - מבצע נחישות טבועה) ימקם מחדש את כוחותיו בימים ובשבועות הקרובים כדי להתכונן לתנועה הבאה".

במכתב נכתב גם שצעדים מסוימים, בהם הגברת התנועה האווירית, יבוצעו "במהלך שעות החשיכה כדי להבטיח שהיציאה מעיראק תתבצע בצורה בטוחה ויעילה". בכך, לפי המכתב, תרגיע הקואליציה את החששות מכך שהיא מתכננת לשלוח כוחות נוספים ל"אזור הירוק" בבגדאד, השטח שבו שוכנות נציגויות דיפלומטיות זרות, בהם השגרירות האמריקאית.

הגנרל האמריקאי כתב גם לעיראקים כי "בשעה שאנו מתחילים להוציא לפועל את השלב הבא הזה, אני רוצה להדגיש את הערך של החברות והשותפות בינינו. אנו מכבדים את החלטתכם הריבונית להורות על יציאתנו".

מי פרסם את המכתב?

סוכנות הידיעות רויטרס וסוכנות הידיעות הצרפתית AFP פרסמו אתמול בערב את תוכן המכתב שהגיע לידיהן עם הכותרת "הקואליציה בראשות ארה"ב הודיעה לצבא עיראק שהיא נסוגה מהמדינה. מקור בצבא עיראק זיהה את המכתב שהגיע לידי רויטרס כאמין.

אז האמריקאים באמת מתכוונים לצאת מעיראק?

שר ההגנה אספר אמר לכתבים בוושינגטון: "לא התקבלה שום החלטה לעזוב את עיראק. אני לא יודע מה זה המכתב הזה. אנחנו מנסים לברר מהיכן הוא הגיע, במה מדובר. אבל לא התקבלה שום החלטה לעזוב את עיראק. נקודה".

רמטכ"ל צבא ארה"ב, הגנרל מארק מילי, הודיע בתדרוך לכתבים כי המכתב שנשלח לכוחות הביטחון העיראקיים היה "טעות תמימה". הוא הוסיף שמדובר בטיוטה שלא נוסחה היטב, שלא נחתמה ולא היתה צריכה להישלח. לדבריו, הטיוטה הופצה כדי לקבל משוב משותפים בקואליציה נגד דאעש, בהם העיראקים.

"המכתב נשלח לכמה בכירים בצבא עיראק כדי לתאם תנועות אוויריות וכו'. ואז הוא עבר מידיים של בחור אחד לידיים של בחור אחר ואז הגיע לידיכם ועכשיו יש מהומה". הגנרל מילי הדגיש שהצבא האמריקאי אינו נערך לנסיגה מעיראק.

ג'ונתן ביל, כתב לענייני ביטחון של רשת BBC, סיפר שמקור בקואליציה נגד דאעש אמר לו שהמכתב שנשלח היה אמור לעדכן את העיראקים שארה"ב מוציאה כוחות מ"האזור הירוק" כדי שאלה יעניקו להם הגנה. לדבריו, במכתב לא דובר על נסיגה אמריקאית.

מה חושבים העיראקים על הנוכחות הזרה בארצם?

ההתנקשות בסולימאני עוררה זעם במדינות במזרח התיכון, בהן עיראק שבה מוצבים יותר מ-5,000 חיילים אמריקאים. הפרלמנט בבגדאד הצביע השבוע בעד החלטה שקוראת לממשלה המקומית לבטל את בקשת הסיוע מצבא ארה"ב. ההחלטה איננה מחייבת כמו חוק רגיל, אולם ראש ממשלת עיראק, עאדל עבד אל-מהדי, הביע כבר את נכונותו להוציא את החיילים האמריקאים ובכלל את הכוחות הזרים מהמדינה.

הערב הוסיף עבד אל-מהדי כי אם וושינגטון אכן שלחה טיוטה אמש, עליה להעביר מכתב נוסף המבהיר את כוונותיה בנושא.

ומה חושב טראמפ על המעורבות האמריקאית בעיראק?

אחרי ההצבעה בפרלמנט בבגדאד, הודיע נשיא ארה"ב דונלד טראמפ שארצו לא תעזוב את עיראק אם לא ישלמו לה על ההשקעות הצבאיות שלה במדינה במשך השנים. "יש לנו שם בסיס חיל אוויר יקר ביותר. הושקעו מיליארדי דולרים בבנייתו. אנחנו לא עוזבים אם הם לא ישלמו לנו בחזרה", אמר טראמפ לכתבים. לדבריו, אם הכוחות האמריקאיים אכן יעזבו את עיראק, בגדאד תספוג עונשים כלכליים מארה"ב. "אנחנו נטיל עליהם סנקציות מסוג שלא ראו מעולם. הן יגרמו לסנקציות על איראן להחוויר", אמר טראמפ.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ