ב-14:00 התקבלה התרעה בחדר המצב בבית הלבן. אחרי 3 שעות הגיעו הטילים האיראניים

לפי ניו יורק טיימס, ביום שלישי העבירו סוכנויות הביון האמריקאיות לבית הלבן מסר בהול על תקיפה איראנית באותו יום נגד כוחות אמריקאיים בתגובה להתנקשות בסולימאני ■ אחד היעדים שהעריכו שיותקף - בסיס בעיראק - היה זה שאכן הותקף, אך בזכות ההיערכות המוקדמת נמנעה פגיעה בנפש

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
טראמפ מוסר הצהרה בתגובה על מתקפת הטילים האיראניים בבית הלבן, אתמול
טראמפ מוסר הצהרה בתגובה על מתקפת הטילים האיראניים בבית הלבן, אתמולצילום: AFP
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

ההתרעה הראשונה הגיעה לבית הלבן שלשום (שלישי), זמן קצר אחרי השעה 14:00 (שעון מקומי). מסר בהול שנשלח מסוכנויות ביון של ארה"ב הזהיר שבוודאות גדולה מאוד איראן תתקוף בשעות הקרובות חיילים אמריקאים.

קודם לכן באותו יום כבר התקבל מבול של התרעות על התקפות טילים ורקטות ועל פיגועים נגד אמריקאים במקומות אחרים במזרח התיכון; אחת מהן התייחסה ספציפית להתקפה על בסיס חיל האוויר עין אל־אסד שבמערב עיראק, בידי מאות לוחמי מיליציה מקומית הפועלת בחסות איראן.

אבל פרטי ההתרעה האחרונה של אותו אחר צהריים היו אלה שהורידו את סגן הנשיא מייק פנס ואת היועץ לביטחון לאומי של הבית הלבן רוברט אובראיין לקומת המרתף של האגף המערבי של הבית הלבן. שם, בחדר המצב, כבר היו מכונסים יועצים שונים. כעבור זמן קצר הצטרף אליהם גם הנשיא דונלד טראמפ, בתום פגישתו עם ראש ממשלת יוון.

שלוש שעות לאחר קבלת ההתרעה החמה, ניתך מטר של טילים בליסטיים מאיראן על שני בסיסים בעיראק, אחד מהם בסיס עין אל־אסד, שבו מוצבים כאלף חיילים אמריקאים. מטח הטילים סגר יום תזזיתי של בלבול ומידע שגוי, שבמהלכו ריחף חשש מהידרדרות למלחמה בקנה מידה רחב. טראמפ ישב במשך שעות עם עוזריו ועקב ביחד איתם אחרי ההתרעות. במקביל, אנשי צבא בכירים בחנו תרחישי תגובה אפשריים נגד טהראן, במקרה שחיילים אמריקאים ייהרגו בהתקפה איראנית.

צילום לוויין של בסיס עין אל־אסד בעיראק שהותקף על ידי האיראנים, אתמולצילום: PLANET/רויטרס

האזהרה המוקדמת שסיפק המודיעין האמריקאי מסבירה בחלקה מדוע לא גרמו הטילים האיראניים לאובדן בנפש בקרב האמריקאים והעיראקים, ובסך הכל השמידו האנגרים של מטוסים שפונו מבעוד מועד. טראמפ אמר לעוזריו שהוא מעדיף להימנע ממעורבות צבאית נוספת באזור – לאחר שארה"ב התנקשה בשבוע שעבר במפקד כוח קודס קאסם סולימאני ותקפה בסיסים של מיליציות פרו-איראניות בעיראק ובסוריה – והוקל לו כשהתברר שאיש לא נהרג בתקיפה האיראנית.

הדיווח על השעות המתוחות לפני ההתקפה ביום שלישי, מבוסס על ראיונות שערך ניו יורק טיימס עם פקידים אמריקאים ואנשי צבא בעיראק ובוושינגטון, בהווה ובעבר. על פי הערכות, התקפת הטילים האיראנית עשויה לסתום את הגולל על הפרק האחרון, לעת עתה, בעימות בן 40 השנים בין ארה"ב לבין איראן. פרק זה החל בשבוע שעבר עם מתקפת המל"טים האמריקאיים שהרגה את סולימאני ואנשי מיליציה פרו-איראניים מחוץ לנמל התעופה בבגדאד ועם ההבטחה האיראנית לנקום את מותו של הגנרל הבכיר.

טראמפ אמר אתמול כי "מסתמן שאיראן נסוגה מהסלמה" לאחר שהרפובליקה האיסלאמית תקפה כוחות אמריקאיים בשני בסיסים צבאיים בעיראק. עם זאת, רק מומחים מעטים העוקבים מקרוב אחר דינמיקת היחסים בין ארה"ב לאיראן רואים באופק עתיד של שלום. "אם התגובה של איראן באמת תסתכם בכך, מדובר באיתות משמעותי לרגיעה שעלינו לברך עליו", אומרת קריסטן פונטנרוז, שהיתה עד לא מכבר ממונה על ענייני המזרח התיכון במועצה לביטחון לאומי בממשל טראמפ.

שר החוץ האמריקאי מייק פומפאו ושר ההגנה מארק אספר בקונגרס, אתמול. פומפאו דחף להתנקש בסולימאניצילום: AFP

כמה שעות לפני שפקידים בבית הלבן ובפנטגון הגיעו שלשום למשרדיהם, נערכו חיילים אמריקאים בעיראק למתקפה איראנית כנקמה על ההתנקשות בסולימאני. לווייני ריגול עקבו אחרי תנועות משגרי טילים איראניים; תקשורת בין ראשי הצבא האיראני, שיורטה בידי הסוכנות לביטחון לאומי (NSA), הצביעה על כך שתגובתה של טהראן צפויה להגיע באותו יום.

כוחות פונו מראש מהבסיס

בסיס עין אל־אסד במחוז אנבאר שבעיראק עמד בראש רשימת המטרות האפשריות של סוכנויות המודיעין האמריקאיות, שקיבלו בין היתר התרעה על תקיפה של מאות אנשי המיליציה הפרו-איראנית "כתאיב חיזבאללה", המאומנת ומחומשת על ידי טהראן. הבסיס העיראקי נחשב פגיע יחסית, וגורם צבאי אמריקאי אמר שהוא אינו מוגן על ידי סוללות פטריוט. האמריקאים פרשו את סוללות טילי הנ"מ במדינות אחרות במזרח התיכון, המועדות יותר להתקפות טילים איראניים. לפיכך, הורו מפקדי הצבא בעין אל־אסד לפנות חלקית את הבסיס ולהעביר את מרבית הכוחות הנותרים בו למקלטים בטוחים, כדי למזער ככל האפשר פגיעה אפשרית.

בוושינגטון, המידע המודיעיני שהתקבל בשעות הבוקר היה עדיין עמום למדי. פקידי הבית הלבן החליטו לא לשנות את לוח הזמנים המתוכנן של טראמפ, שכלל פגישה עם ראש ממשלת יוון קיריאקוס מיצוטאקיס.

בכירי המשטר האיראני בטקס הזיכרון לסולימאני בטהראן, השבוע. מימין: מפקד קודס החדש קאני, חמינאי ורוחאניצילום: AFP

גורמים בממשל המשיכו להגן על ההחלטה להתנקש בסולימאני על רקע הביקורת שהוטחה בהם מצד חברי קונגרס, בעיקר דמוקרטים. ממשל טראמפ הואשם כי הוציא לפועל את המבצע נגד סולימאני מבלי שהיה לו מספיק מודיעין – ושגם אם היה לו הוא לא שיתף אותו עם המחוקקים בגבעת הקפיטול. שר החוץ מייק פומפאו אמר לכתבים שההתנקשות בסולימאני היתה "ההחלטה הנכונה". כמה ימים קודם לכן הסביר פומפאו שהרג מפקד קודס האיראני היה הכרחי כדי לסכל מתקפות "מיידיות".

בסיום מסיבת העיתונאים הקצרה שקיים שלשום עם עמיתו היווני, ירד טראמפ לחדר המצב. קבוצת היועצים שהמתינה לנשיא האמריקאי כללה בין היתר את הרמטכ"ל מארק מילי; יועצו לביטחון לאומי של פנס קית' קלוג; ראש המודיעין הלאומי ג'וזף מגווייר ופומפאו. שר החוץ הפך לכוח המוביל את מדיניות הממשל כלפי איראן, והוא תומך במדיניות המכונה "השבת כוח ההרתעה" נגד תוקפנות איראן במזרח התיכון.

התחזית המדויקת של ראשת ה-CIA

ראשת ה־CIA ג'ינה האספל, עקבה אחר הדיונים בחדר המצב של בית הלבן מלשכתה בצפון וירג'יניה. לדברי פקידים אמריקאים בהווה ובעבר, בימים שקדמו להרג סולימאני, האספל אמרה לטראמפ שהגנרל האיראני מהווה סכנה גדולה מאשר התגובה האיראנית האפשרית למותו. ראשת סוכנות הביון המרכזית גם חזתה שהתגובה האיראנית תהיה ככל הנראה התקפת טילים על בסיס שבו מוצבים חיילים אמריקאים – בדיוק כפי שקרה שלשום. אף שלהאספל עצמה לא היה חלק בקבלת ההחלטה להרוג את סולימאני, גורמי הממשל ששמעו את הערכותיה, התרשמו בבירור שה־CIA סבור שהריגת מפקד כוח קודס האיראני תחזק את הביטחון במזרח התיכון ולא תחליש אותו.

בסביבות השעה 17:30 (שעון וושינגטון), זיהה הפנטגון מטח של 16 טילי שבאב ופאתח 110, שנורו משלושה אתרים באיראן. חלק מהם פגעו בבסיס עין אל־אסד, אבל גרמו נזק מזערי; כעבור כמה דקות פגעו טילים איראניים בבסיס חיל האוויר בארביל שבצפון עיראק; היקף הנזקים בבסיס זה לא ברור, אבל אף חייל אמריקאי לא נהרג או נפצע.

ראשת ה-CIA ג'ינה האספל בקונגרס בוושינגטון, אתמול. צפתה במדויק את התגובה האיראניתצילום: AFP

מדוע ההתקפה האיראנית גרמה נזק כה מועט? טראמפ ייחס זאת ל"אמצעי הזהירות שננקטו, לפיזור הכוחות ולמערכת התרעה מוקדמת שפעלה היטב". גורם צבאי אמריקאי בכיר התייחס בביטול להערכה שהאיראנים ירו במתכוון אל חלקים לא מיושבים בשני הבסיסים כדי להימנע מהריגת חיילים אמריקאים.

בתום מתקפת הטילים האיראנית, טראמפ ופנס ערכו סבב שיחות טלפון עם ראשי הקונגרס כדי לתת להם עדכון על המצב. יועציו של הנשיא דנו בשאלה אם הוא צריך למסור הצהרה. כמה מהם, בהם חתנו ג'ארד קושנר, סטיבן מילר וסגן הנשיא פנס, עבדו בבוקר יום רביעי על ניסוח נאומו של טראמפ. יותר מתריסר טיוטות הופצו בין עוזרי הנשיא עד שהגיעו לגרסה הסופית של הנאום וגם טראמפ עשה כמה תיקונים בנאום עד רגע לפני שעלה לשאת את דבריו ולהתייחס למתקפת הטילים האיראנית.

לכתבה בניו יורק טיימס של מארק מאצטי, אריק שמיט, לארה ג'ייקס ותומאס גיבונס־נף

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ