מאה שניות לחצות: "שעון יום הדין" הוזז קדימה בשל האיום הגרעיני ושינויי האקלים

חברי ביטאון מדעני האטום הזיזו אתמול את מחוגי השעון המסמל באופן מטפורי עד כמה קרובה האנושות לקיצה, והאשימו את ממשל טראמפ בזלזול כלפי הערכות מדעיות אשר מכשיל ניסיונות לשינוי ממשי

לוגו גרדיאן
גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חברי הביטאון מכריזים על הזזת מחוגי השעון, אתמול בוושינגטון
חברי הביטאון מכריזים על הזזת מחוגי השעון, אתמול בוושינגטוןצילום: Bulletin of the Atomic Scientists
לוגו גרדיאן
גרדיאן

הסיכון לפריצת מלחמה גרעינית והסכנה הנשקפת משינויי האקלים הגיעו לשיא של כל הזמנים, כך מעריכים חברי ביטאון מדעני האטום אשר הזיזו אתמול (חמישי) את מחוגי "שעון יום הדין" ל-100 שניות לחצות. חברי הביטאון יזמו את הצעד הסמלי בשל מה שכינו "תנאים בלתי יציבים באופן יסודי".

"העולם צריך להתעורר. אנחנו עומדים בפני שתי סכנות קיומיות משמעותיות", אמרה מרי רובינסון, נשיאת אירלנד לשעבר וחברת הקבוצה. בדבריה האשימה מדינות שמסרבות לפעול כדי לצמצם את פליטת גזי החממה משטחן ב"גזירת גזר דין מוות על האנושות כולה".

השעון הסמלי המוצב בוושינגטון החל לתקתק ב-1947. יזמה אותו קבוצת מדעני אטום מאוניברסיטת שיקגו, שהתאגדו שנתיים אחרי שארה"ב הטילה את פצצות האטום על הירושימה ונגסקי כדי להתריע על סכנות השימוש בנשק גרעיני. בסוף 2018 הזיזו המדענים את מחוגי השעון לשתי דקות לחצות, בשל מה שהגדירו אז כ"הערכה קודרת" של מצב היחסים הגיאופוליטיים על פני כדור הארץ.

רובינסון הוסיפה בדבריה שלמרות שהלחץ הציבורי ההולך וגדל על מנהיגי העולם בעניין שינויי האקלים הוא "ניצוץ של תקווה", יש להפעיל לחץ ציבורי דומה גם בנושא הנשק הגרעיני. "כל עוד נשק גרעיני נותר זמין, בלתי נמנע שייעשה בו שימוש – בכוונה, בשיקול דעת מוטעה או בטעות", אמרה.

חבר הביטאון רוברט רוזנר הוסיף שהאנושות התרגלה לתנאי קיום מסוכנים מאוד, אותם מעצימה "מלחמת אינפורמציה" שפוגעת ביכולת של הצרכנים "להבין מה מהעובדות היא אמת ומה שגוי באופן בוטה". חבר הביטאון רוברט לטיף, שהיה קצין בכיר בחיל האוויר האמריקאי, הוסיף ש"הבוז המובנה" של אנשי ממשל טראמפ כלפי הערכות מדעיות מכשיל פעם אחר פעם ניסיונות להביא לשינוי ממשי.

לאורך השנים הספיק מחוג הדקות של השעון לנוע קדימה ואחורה כ-20 פעם. ב-1953 היתה השעה שתי דקות לחצות, הזמן הקרוב ביותר למלחמה גרעינית, ואילו ב-1991 עם נפילת ברית המועצות התרחק המחוג עד ל-17 דקות לשעת השי"ן. ב-2010 הוזז המחוג דקה אחורה בזכות הסכם START החדש לצמצום הארסנל הגרעיני של ארה"ב ורוסיה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ