הבית הלבן הודיע ליועץ לביטחון לאומי לשעבר, ג'ון בולטון, שהספר שהוא עומד להוציא לאור מכיל "כמויות משמעויות של מידע מסווג" ולכן לא ניתן לפרסם אותו במתכונתו הנוכחית.

בשבוע שעבר שלחה המועצה לביטחון לאומי מכתב התראה לעורך דינו של בולטון, צ'רלס קופר, שבו נכתב שהטיוטה מכילה חומר שנחשב "סודי ביותר".

טראמפ ובולטון בבית הלבן, ב-2019צילום: AFP

"על פי החוק הפדרלי והסכמי סודיות שעליהם חתם הלקוח שלך כתנאי לקבלת גישה למידע מסווג, כתב היד לא יכול להתפרסם או להיחשף בדרך אחרת מבלי למחוק את המידע המסווג הזה", נכתב במכתב שנשלח ליועץ לביטחון לאומי לשעבר.

העיתון "ניו יורק טיימס" דיווח השבוע שבולטון טוען בספרו כיצד אמר לו נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, שהוא מעוניין להמשיך ולהקפיא את הסיוע הביטחוני לאוקראינה, עד שהגורמים הרשמיים במדינה יפעלו לחקירת יריביו הפוליטיים. התניית הסיוע הביטחוני לאוקראינה בסך 391 מיליון דולרים בתמורה לפתיחת חקירה נגד סגן הנשיא לשעבר ג'ו ביידן ובנו האנטר, עומדת במרכז משפט ההדחה שמתנהל נגד הנשיא בסנאט. טראמפ טוען להגנתו שהקפאת הסיוע לקייב לא היתה קשורה לבקשתו לחקור את ביידן ובנו.

הבית הלבן עבר בחודש האחרון על טיוטת הספר של בולטון, חלק מהליך שגרתי שמתנהל כאשר עובדי ממשל בהווה או בעבר כותבים ספרים.

מנהיג הרוב הרפובליקאי בסנאט, מיץ' מקונל, הזהיר הלילה שייתכן שמפלגתו לא תצליח למנוע את יוזמת הדמוקרטים לזמן עדים למשפט ההדחה בסנאט, ובראשם בולטון. במהלך חקירת ההדחה שניהלו הדמוקרטים בבית הנבחרים, לפני שכתב האישום נגד טראמפ עבר לסנאט, הורה הבית הלבן לאנשי ממשל, בהם בולטון, שלא לשתף עמה פעולה.

היועץ לביטחון לאומי לשעבר הצהיר שלא יעיד במסגרת הליך ההדחה של טראמפ, אולם באחרונה הוא שינה את עמדתו ואמר שיסכים להעיד אם יתבקש לעשות זאת. ההצבעה על היוזמה של הדמוקרטים לזמן עדים, צפויה להיערך ביום שישי. טראמפ אמר בשבוע שעבר שאינו מעוניין שבולטון יעיד מאחר שיועצו עלול לגרום לנזק לביטחון הלאומי, אפילו אם סתם ידבר בפומבי. "הבעיה עם ג'ון היא שמדובר בבעיה של ביטחון לאומי", אמר הנשיא במסיבת עיתונאים בדאבוס. "הוא מכיר כמה מדעותיי. הוא יודע מה אני חושב על מנהיגים. מה יקרה אם יחשוף מה אני חושב על מנהיג מסוים ויתברר שזה לא משהו ממש חיובי?".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ