התביעה בברזיל מאשימה 16 מעורבים באסון קריסת סכר ברצח ופשעים נגד הסביבה

כתבי אישום הוגשו נגד המנכ"ל לשעבר של חברת הכרייה ואלה, פביו שוורצמן, ועוד עשרה מעובדי התאגיד. בהודעת התביעה נאמר כי החברה הסתירה מידע על מצבו הרעוע של הסכר כדי למנוע פגיעה במוניטין שלה

גרדיאן
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
תמונות של קורבנות אסון הסכר בטקס לציון שנה למקרה בברומדיניו, בשבוע שעבר
תמונות של קורבנות אסון הסכר בטקס לציון שנה למקרה בברומדיניו, בשבוע שעבר צילום: Cristiane Mattos/רויטרס
גרדיאן
רויטרס

16 בני אדם בברזיל, כולל המנכ"ל לשעבר של תאגיד הכרייה ואלה (Vale), מואשמים ברצח ופשעים נגד הסביבה, בגין קריסתו של סכר שהובילה למותם של 270 אנשים בשנה שעברה. עם זאת, מומחי משפט בברזיל טוענים כי הגשת כתבי האישום בטרם הסתיימה חקירת המקרה עלולה להקטין את הסיכוי להרשעה.

התביעה במדינת המחוז מינאס ז'ראיס הודיעה על הגשת כתבי האישום ימים ספורים לפני יום השנה הראשון לקריסת הסכר שאירעה ב-25 בינואר 2019. אותה קריסה הובילה גם לשיטפון של פסולת נוזלית, להרס המפעל, המשרד והקנטינה של חברת ואלה ולמותם של אורחים בבית הארחה סמוך.

צוותי חילוץ מחפשים אחר ניצולים באזור שהוצף לאחר קריסת הסכר, בשנה שעברהצילום: AFP

כתבי האישום הוגשו נגד מנכ"ל ואלה לשעבר, פביו שוורצמן, עשרה מעובדי התאגיד וכן חמישה מעובדי חברת טוּב סוּד (TÜV SÜD) הגרמנית.
בהודעת התביעה נאמר כי היו "לחצים, קנוניוׂת, יחסי קח–ותן וניגוד עניינים בין ואלה לבין טוּב סוּד". כמו כן, נטען כי ואלה הסתירה מידע על מצבו הרעוע של הסכר כדי למנוע פגיעה במוניטין שלה, וכי טוּב סוּד פרסמה דיווחים שבהם נאמר שהסכר בטוח.

"מטרת הטיוחים הללו היתה למנוע השפעה שלילית על המוניטין של ואלה, שהיו עלולים לפגוע בערך השוק שלה", אמר התובע ויליאם גרסיה לעיתונאים בשבוע שעבר. "ואלה וטוּב סוּד הסתירו באופן שיטתי מהציבור, מהמשקיעים ומבעלי המניות את חומרת המצב". לדבריו, שוורצמן, המנכ"ל לשעבר, "פעל ליצירת רושם כוזב על בטיחות הסכרים של ואלה".

מומחי משפט בברזיל העריכו כי הגשת כתבי האישום עלולה לעכב את חקירת הרשויות הפדרליות של אסון הסכר. לדבריהם, החלטת בית המשפט עשויה לגרום לסיבוכים בהליכים המשפטיים בעתיד ולהפחית את הסיכוי להרשעה בערכאה גבוהה יותר. החוקרים הפדרליים טרם הודיעו מה היה הגורם לקריסת הסכר ותוצאות סופיות של החקירה צפויות להתפרסם רק בחודש יוני.

מקור משפטי שסירב להזדהות, אמר לסוכנות רויטרס כי כתבי האישום שהוגשו ישמשו את פרקליטיהם של הנתבעים כתחמושת. לדבריו, אנשי החברה צפויים לטעון כי אי הכללתה של חקירת הגורמים הטכניים לאסון פגמה בהליך המשפטי.

שוורצמן בדיון בבית המשפט בברזיליה, בשנה שעברהצילום: Ueslei Marcelino/רויטרס

בהודעות נפרדות לסוכנות רויטרס מסרו טוּב סוּד, ואלה ונציג של שוורצמן, כי עדיין מוקדם מדי להצביע על אשמים בקריסת הסכר, וזאת בהתחשב בעובדה שגופים נוספים בודקים את הנושא. בהודעת טוּב סוּד נאמר שהחברה "מביעה עצב עמוק מההתמוטטות הטראגית של הסכר", וכי "הסיבות להתמוטטות עדיין אינן ברורות באופן חד משמעי".

בפברואר אשתקד דווח בגרדיאן כי פועלים תיקנו דליפה בסכר חודשים לפני שהוא קרס, אך ואלה לא הודיעה לעובדיה על הסכנה ולא פעלה להעברת משרדי ההנהלה או הקנטינה, שהוחרבו על ידי גל בוץ. דוברת החברה אף טענה כי "לא היתה דליפה כלשהי בסכר".

קרובי הנעדרים באסון מחוץ למרכז הנפגעים בברומדינו, בשנה שעברהצילום: Leo Correa/אי־פי

הפרסום אודות הגשת כתבי האישום אירע על רקע תסכול הולך וגובר בברזיל בשל כישלונה של מערכת המשפט להביא לדין אשמים במקרה דומה שהתרחש ארבע שנים לפני כן, באותה מדינת מחוז. אז, סכר דומה, שהופעל על ידיד חברת סמארקו - חברה בבעלות משותפת של ואלה ו-BHB בילטון - התמוטט וגרם למותם של 19 אנשים ולנזק סביבתי דומה. התביעה שחקרה את ההתמוטטות ב-2015 הודיעה כי סמארקו ידעה שהסכר רעוע אך עד כה אף אדם לא הורשע ולא נשלח לכלא.

לידיעה המלאה של דום פליפס בגרדיאן

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ