בתום חודשים של עבודה, כותבי נאום מצב האומה של טראמפ מעדיפים להיות אנונימיים

צמד הכותבים של הנאום שיישא טראמפ הלילה ישמחו למלא את דרישתו לקבל את כל הקרדיט. גם הם יודעים שתחת הממשל הנוכחי, כתיבת נאומי הנשיא היא משימה שעדיף למלא בדיסקרטיות

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
טראמפ נושא את נאום מצב האומה בפני הקונגרס בשנה שעברה
טראמפ נושא את נאום מצב האומה בפני הקונגרס בשנה שעברהצילום: Sarah Silbiger/The New York Times
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

יש שני סוגים של כותבי נאומים בוושינגטון. יש את אלו שעבורם כתיבת נאומים היא רק תחנה בדרך לקריירה מזהירה של פרשנות וייעוץ פוליטי. האחרים הם עוזרי המטה הלא מוכרים, כמו ווינס האליי ורוס וורתינגטון, שכתבו את נאום מצב האומה שיישא טראמפ הלילה (בין שלישי לרביעי) תחת הכותרת "הקאמבק הגדול של אמריקה". הם ישמחו לתת לו את כל הקרדיט.

הנאום שיישא טראמפ, ממש לפני תום ההליכים במשפט ההדחה המתנהל נגדו בסנאט, יהיה ככל הנראה ניסיונם האחרון של וורינגתון והאליי לכתוב בעבור נשיא שאינו ידוע באהדתו לדו־מפלגתיות, נושא שכלול בדרך כלל בנאום על מצב האומה. בכיר שביקש להישאר בעילום שם אמר בסוף השבוע לכתבים בבית הלבן שהנאום יתמקד בעיקר בנושאי בריאות, עלויות תרופות מרשם, מדיניות ההגירה, השגשוג בקרב אנשי הצווארון הכחול והביטחון הלאומי. בנאום צפוי טראמפ לרסן את זעמו על הליך ההדחה, ולדבוק בקריאה ללגליזציה התואמת את יעדי ממשלו. ידידיו ויועציו מקווים היא שהוא ייצמד למסרים.

"הנשיא מסתדר מצוין בתפאורה רשמית כזאת", אמר כריסטופר רודי, מנכ"ל "ניוזמקס" וידידו של טראמפ. "אני מניח שהוא ינסה להראות את התוצאות שהשיג, ובהמשך הוא יקרא לדמוקרטים להצטרף אליו כדי להעביר חקיקות נוספות, כפי שנעשה במקרה שלהסכם הסחר החופשי בין ארה"ב, מקסיקו וקנדה".

טראמפ נושא את נאום מצב האומה בפני הקונגרס בשנה שעברה צילום: Erin Schaff for The New York Times

גם השנה, את השעות האחרונות לקראת נאומו יקדיש טראמפ להכנות בחדר המפות בבית הלבן, יערוך טיוטות אחרונות ויקרא את הדברים מהפרומפטר. בכיר בבית הלבן אמר בשבוע שעבר לכתבים כי "תמיד יש התרחשויות חדשות, ולכן לא יהיה חריג אם הנאום ישתנה ברגע האחרון".

לא להתחרות בנשיא

הנאום המסורתי בפני הקונגרס נראה מוזר בעידן טראמפ. זו הפעם היחידה בשנה שבה הנשיא מסכים לקיים את המסורת הנשיאותית, בהופעה שבדרך כלל זוכה לשבחים. בממשל הנוכחי, תפקידו של כותב הנאומים אינו בעל חשיבות רבה כפי שהיה בתקופת ברק אובמה, שהעניק לאחד מהכותבים שלו, קודי קינן, את הכינוי "המינגוויי". כיום התפקיד שייך לנשיא.

"הנשיא הוא סופר החתום על רבי מכר, וכישורי הנאום שלו ממלאים אולמות. יש לו שיטה מדויקת ומושחזת לכתיבת נאומים", אמר הוגאן גידליי, אחד מדוברי הבית הלבן. לדבריו, "בין אם הוא נואם בכינוס, בחנוכת מפעל או מול האומה - מה שהאמריקאים שומעים הן מילותיו של טראמפ ב–100%".

בבית הלבן כיום, כתיבת נאומי הנשיא הוא תפקיד שעדיף למלא תחת אנונימיות. וורינגטון והאליי מבינים זאת היטב. "הם מאמינים בכל לבם ששמירה על אנונימיות תהיה טובה יותר עבורם", אמר בראיון ניוט גינגריץ', מי שהיה בעבר דובר הבית הלבן והממונה על שני הכותבים.

וורתינגטון בן ה–31 והאליי בן ב–53 עבדו עם סטיבן מילר, יועצו הבכיר של הנשיא מאז כניסתו לתפקיד. הם נוהגים להוסיף מימד היסטורי לנאומיו השנתיים של טראמפ, וממקדים רעיונות שונים כדי ליצור טיוטות מגובשות. במשך שנים סירבו פקידים בממשל לענות לשאלות כתבים בעניין תהליך כתיבת הנאומים, אולם על פי ראיונות שנערכו עם כחצי תריסר פקידים בעבר ובהווה, מדובר בתהליך מובנה.

טראמפ נואם בדה מוין, איווה, בשבוע שעברצילום: Leah Millis/רויטרס

ההכנות לנאום החלו כבר לפני כמה חודשים. בדוא"ל פנימי התבקשו עובדי הממשל - מיועצי המדיניות ועד העובדים הבכירים ביותר - לדווח על הישגיהם ולהעלות נקודות לדיון. וורתינגון והאליי קיבצו את ההצעות. בנוסף, במשך חודשים העביר טראמפ לכותבים פתקים עליהם שורבטו משפטים ונושאים אותם היה רוצה לכלול בנאומו.

בעודם מגבשים את טיוטת הנאום, קיבלו השניים הוראות עריכה ממילר ומאנטוני דולן, שהיה כותב הנאומים הראשי של הנשיא רונלד רייגן ועובד כיום כיועץ תכנון בבית הלבן. דולן עצמו התייחס לתפקידו ככותב נאומים לפני עשרות שנים, ואמר לניו יורק טיימס ב–1982 כי "זה נאום שקשה להכין, כיוון שצריך לזכור את כל הטענות והדרישות ברמה הלאומית, ובו זמנית לשמור על סגנון ברור ואדיב". בממשל הנוכחי נוספה דרישה נוספת – קול הכותב חייב שלא להתחרות בזה של טראמפ.

מהנדסי גרסת הנשיא

האליי, בוגר הקולג' ויליאם ומרי, העביר חלק משמעותי מהקריירה שלו בחברת הפקה אותה ניהלו גינגריץ' ואשתו סליסטה, והיה אחראי על מסע ההתמודדות לנשיאות של גינגריץ' ב–2012. הצעתו לבנות את נאומו הראשון של טראמפ סביב תאריך החתימה על הכרזת העצמאות הביאה לנשיא שבחים ותהילה.

וורתינגטון כתב יחד עם גינגריץ', בין השאר את הספר "בריחה: חלוצי העתיד, סוהרי העבר והקרב האפי שיקבע את גורלה של אמריקה" שיצא לאור ב–2013. בכתיבתו, נראה שוורתינגטון משדר על אותם ערוצים פופוליסטיים של טראמפ וחולק את זעמו על המוסדות האליטיסטיים. בהודעה שהועברה לאתר השמרני "הפדרליסטי" יצא וורתינגטון נגד הליברליזם בקמפוסים.

השניים סירבו להגיב על שאלות הנוגעות לעבודתם. הבית הלבן סירב לאשר אם כותבי נאומים נוספים היו מעורבים, כגון בריטני בלדווין, שכתבה את נאומי הסנאטור טד קרוס מטקסס, ויליאם גריבין ותיאודור רוייר, שסייעו בהכנת הנאום.

בן דומנץ', מו"ל "הפדרליסט" אמר כי וורתינגטון והאליי מצטיינים במיוחד בעיבוד "גרסת הנשיא" של טראמפ, גם במסגרת לו"ז לחוץ. הוא תיאר את השניים כאנשים "נעימים ורגועים", ובעלי "קצב לב נמוך" גם כאשר האווירה בבית הלבן משתנה במהירות.

"טראמפ רוצה להחזיק את הרגל על הדוושה כל הזמן. אנחנו נעים במהירות של 160 קמ"ש", אמר דומנץ' בהתייחסות לסגנון הנאום של הנשיא אולם, כשטראמפ מדבר, לדבריו, "ברור שאין שם קולות אחרים, וכאן טמון כוחם".

לקריאת הכתבה של קייטי בוג'ר בניו יורק טיימס

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ