טראמפ מגיב לראשונה לזיכויו במשפט ההדחה: "הליך מרושע. לא עשיתי שום דבר רע"

הסנאט זיכה אתמול את נשיא ארה"ב מסעיפי האישום נגדו - ניצול סמכות לרעה ושיבוש עבודת הקונגרס - ובכך שם סוף להליך ההדחה שהובילו הדמוקרטים. טראמפ מהבית הלבן: "מנהלים נגדי ציד מכשפות מרגע כניסתי לתפקיד. לקחו שיחת טלפון מושלמת והביאו אותי לשלב האחרון של הדחה"

לוגו הארץ
הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דונלד טראמפ בבית הלבן עם הכותרת הראשית בוושינגטון פוסט המבשרת על זיכויו, היום
דונלד טראמפ בבית הלבן עם הכותרת הראשית בוושינגטון פוסט המבשרת על זיכויו, היוםצילום: AFP
לוגו הארץ
הארץ

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ מסר היום (חמישי) הצהרה מיוחדת מהבית הלבן בתגובה לזיכויו במשפט ההדחה נגדו בסנאט. "התנהל נגדי ציד מכשפות מהרגע הראשון שנכנסתי לתפקיד לפני שלוש שנים", אמר טראמפ. "זה לא צריך לקרות לשום נשיא".

טראמפ תקף את הדמוקרטים שהובילו את משפט ההדחה נגדו ואמר: "המשפט היה מרושע, הוא היה מושחת, היו שוטרים מושחתים, היו מדליפים והיו שקרנים".

טראמפ אמר לאורחיו הרבים בבית הלבן שהם הגיעו ל"חגיגה" ולא לנאום. "זו לא באמת מסיבת עיתונאים, זה איננו נאום... זה סוג של מסיבה. משום שעברנו גיהנום בצורה לא הוגנת. לא עשיתי שום דבר רע. התייחסו אליי בצורה לא הוגנת. קודם כל היה רוסיה, רוסיה, רוסיה, אבל הכל היה קשקוש. שחיתות עצומה".

הנשיא תקף את ראש ה-FBI לשעבר ג'יימס קומי, שהודח על ידו לפני קרוב לשלוש שנים. "אם לא הייתי מפטר את ג'יימס קומי, שהיה דרך אגב אסון, ייתכן שאפילו לא הייתי עומד כאן היום". אדם נוסף שספג ביקורת מטראמפ היה מיט רומני.

הסנאטור המורמוני מיוטה היה הרפובליקאי היחיד שהצביע אתמול בעד הדחת הנשיא מנימוקים דתיים. "יש את אלה שמשתמשים בדת כמשענת. הם מעולם לא השתמשו בה בעבר. מעולם לא שמעתי אותו משתמש בה בעבר. אבל אתם יודעים שזה מועמד לנשיאות כושל", אמר טראמפ ותקף בכירים דמוקרטים שהובילו את הליך ההדחה נגדו. "אדם שיף (יו"ר ועדת המודיעין בבית הנבחרים) הוא אדם מרושע ונורא", אמר טראמפ. "ננסי פלוסי (יו"ר בית הנבחרים) היא אישה נוראית".

טראמפ בבית הלבן, היוםצילום: AFP

"לקחו שיחת טלפון, שאני חושב שהיתה מושלמת, והביאו אותי לשלב האחרון של הדחה", אמר טראמפ והוסיף כי בסופו של דבר הסתיים ההליך נגדו ב"זיכוי מוחלט".

"אולי אעבור הליך הדחה נוסף"

טראמפ התייחס בדבריו לאפשרות שהוא יעבור בעתיד הליך הדחה נוסף. "כנראה שנצטרך לעשות זאת שוב", הוא אמר וטען שמבקריו "השתגעו לגמרי". לדבריו, "ניצחתי אותם כל חיי ואני אנצח אותם שוב".

מוקדם יותר יצא הנשיא הרפובליקאי במתקפה נגד פלוסי ורומני, והאשים אותם בצביעות. היה זה במהלך אירוע תפילת ארוחת הבוקר הלאומית המתקיים בוושינגטון מדי שנה ביום חמישי הראשון של פברואר. טראמפ הגיע לאירוע מחויך למדי והחזיק בידו עותקים של כמה עיתונים ובהם כותרות ראשיות שמבשרות על זיכויו במשפט ההדחה.

טראמפ הודה בנאומו לרפובליקאים ששמרו לו אמונים ומנעו את הדחתו. לאחר מכן הוא עבר לתקוף את הסנאטור הראשון בהיסטוריה של ארה"ב שהצביע להדיח נשיא ממפלגתו – רומני. "אני לא אוהב אנשים שמשתמשים באמונה שלהם כהצדקה לעשות דבר שאנחנו יודעים שהוא שגוי", אמר טראמפ בהתייחסו לרומני מבלי לציין את שמו.

טראמפ באירוע בוושינגטון עם העיתון "וושינגטון פוסט" ובו הכותרת שמבשרת את זיכויו במשפט ההדחה, היוםצילום: Evan Vucci/אי־פי

הסנאטור המורמוני מיוטה אמר אמש כי החלטתו להצביע בעד הרשעת הנשיא בסעיף של ניצול סמכותו לרעה התקבלה מתוך "אמונה שאין ממנה מנוס, לפיה הנדר שלי לאלוהים דרש זאת".

"עשו הכל כדי להרוס אותנו"

"כפי שכולם יודעים, המשפחה שלי, המדינה הנהדרת שלנו והנשיא שלכם עברו תקופה נוראית על ידי כמה אנשים שקרנים ומושחתים", אמר טראמפ לקול תשואות הנוכחים באירוע הדתי. "הם עשו הכל כדי להרוס אותנו ובכך פגעו קשות במדינה שלנו. הם יודעים שמה הם עושים שגוי, אבל הם שמים את עצמם לפני המדינה הגדולה שלנו".

כמו במקרה של רומני, טראמפ תקף באירוע גם את פלוסי מבלי לציין את שמה, אבל המשתתפים באירוע הבינו למי הוא מתכוון. "אני גם לא אוהב אנשים שאומרים 'אני מתפלל בשבילך' כשהם יודעים שאין זה הדבר", אמר הנשיא הרפובליקאי. פלוסי, מאמינה קתולית, אמרה בדצמבר שהיא לא שונאת את טראמפ ושהיא מתפללת למענו.

הסנאטור מיט רומני בגבעת הקפיטול בוושינגטון, אתמולצילום: Alex Brandon/אי־פי

פלוסי אמרה בתגובה שהיא מתפללת למען הנשיא משום שהוא "איבד את זה" מבחינת החוקה האמריקאית והערכים האמריקאיים. היא הגנה על החלטתה לקרוע את דפי הנאום על מצב האומה, אמרה שזה היה צעד הולם והוסיפה שנאומו של טראמפ בפני שני בתי הקונגרס היה אוסף של הצהרות שקריות.

"קרעתי מניפסט של אי אמיתויות", אמרה יו"ר בית הנבחרים במסיבת עיתונאים שקיימה בגבעת הקפיטול. "זה היה הכרחי כדי לזכות בתשומת הלב של העם האמריקאי וכדי שזה יאמר 'זה לא נכון'. ואני לא צריכה שום שיעור על כבוד מאף אחד, בייחוד לא מנשיא ארצות הברית של אמריקה".

פלוסי הוסיפה שנאומו של טראמפ שיקף "מצב נפשי שאין לו שום קשר למציאות".

פלוסי צייצה בטוויטר שלה לאחר ההצבעה אתמול וכתבה כי "הנשיא ודאי יתרברב בזיכוי שלו. אלא שזיכוי לא יכול להתקיים ללא משפט, ומשפט לא יכול להתקיים ללא עדים, מסמכים וראיות. בגלל בגידתם של חברי הסנאט הרפובליקאים, הנשיא ימשיך להוות סיכון מתמשך לדמוקרטיה האמריקאית". עמיתה למפלגה, הסנאטור ריצ'רד בלומנטל, אמר: "ההצבעה בסנאט אינה זיכוי, היא אינה זיכוי אמיתי, היא אינה ניצחון. היא חסרת משמעות במונחים של אשמה או חפות משום שהעם האמריקאי יסיק את המסקנה שלו ממה שראה".

טראמפ רץ לכהונה נוספת בבחירות לנשיאות שייערכו ב-3 בנובמבר ועם סיום משפט ההדחה נגדו הוא ישוב לקמפיין הבחירות, שבו ידאג להדגיש את זיכויו בסנאט. מנגד, הדמוקרטים עדיין לא בטוחים מה יהיו צעדיהם הבאים בכל הקשור לחקירות הנשיא.

יו"ר בית הנבחרים ננסי פלוסי בגבעת הקפיטול בוושינגטון, היוםצילום: J. Scott Applewhite/אי־פי

מנהיג הרוב הרפובליקאי בסנאט, מיץ' מקונל, האשים את הדמוקרטים שהשתמשו בהליך ההדחה כדי לנסות להשיג יתרון בבחירות בנובמבר על השליטה בסנאט, וכינה את צעדם "טעות פוליטית עצומה". הדמוקרטים הביעו חשש שזיכויו של טראמפ רק ייתן זריקת עידוד לנשיא שממילא לא פועל לפי הנורמות המקובלות. הם טוענים שהוא דמגוג שפועל בניגוד לחוק ומהווה איום לדמוקרטיה האמריקאית.

הסנאט הצביע אתמול על זיכויו של טראמפ משני סעיפי אישום, בהצבעה שסיכמה את הליך ההדחה ההיסטורי שהובילו הדמוקרטים. בסעיף של ניצול סמכותו לרעה כנשיא הצביעו 52 סנאטורים נגד הרשעתו, בעוד ש-48 קראו להרשיעו. בסעיף של שיבוש עבודת הקונגרס, 53 סנאטורים הצביעו נגד הרשעתו ו-47 בעד. הרפובליקאים מחזיקים ב-53 מתוך מאה המושבים בסנאט. רומני היה כאמור הרפובליקאי היחיד שהצביע בעד הדחת טראמפ.

משפט ההדחה שנערך בסנאט מאז דצמבר היה השלישי בתולדות ארה"ב. הדמוקרטים טענו שהנשיא השתמש בסמכותו כדי להפעיל לחץ על אוקראינה, באמצעות הקפאה של העברת סיוע צבאי למדינה בסך 400 מיליון דולרים. טראמפ, כך נטען, התנה את העברת הסיוע בחקירת יריבו הפוליטי וסגן הנשיא לשעבר ג'ו ביידן, ובנו האנטר.

חברי הקונגרס הדמוקרטים התמקדו בשיחת טלפון שערך טראמפ בחודש יולי עם מקבילו האוקראיני, וולודימיר זלנסקי, ובה ביקש ממנו לחקור את השניים בגין האשמות לא מבוססות. טראמפ הואשם גם בשיבוש הליכי החקירה בבית הנבחרים, בכך שאמר לפקידים בממשל להתעלם מבקשות להעיד או להמציא מסמכים.

דוברת הבית הלבן, סטפני גרישם, פרסמה אמש הצהרה שבה בירכה על זיכויו של הנשיא: "ניסיון ההדחה הבזוי שהובילו הדמוקרטים הסתיים בזיכויו המלא של הנשיא. כפי שאמרנו לאורך כל המשפט, הוא לא אשם", נכתב בה. גרישם כינתה את סעיפי האישום "עוד ציד מכשפות שהתבסס על סדרה של שקרים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ