הסנאט הצביע בעד הגבלת כוחו של טראמפ בנקיטת פעולות צבאיות נגד איראן

הצעת החוק אושרה ברוב של דמוקרטים ורפובליקאים, והיא בעיקרה צעד הצהרתי. היום הודיע צבא ארה"ב כי החרים נשק איראני מספינה בים הערבי. בכיר איראני: אם ישראל וארה"ב יעשו טעות - נתקוף

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, בבית הלבן בוושינגטון, אתמול
נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, בבית הלבן בוושינגטון, אתמולצילום: AFP

הסנאט האמריקאי אישר היום (חמישי) הצעת חוק שתחייב את הנשיא דונלד טראמפ לקבל אישור מהקונגרס לפני שינקוט בצעדים צבאיים נגד איראן. הצעה דומה אושרה בחודש שעבר על ידי בית הנבחרים. בעקבות ההצבעה היום בסנאט, הצעת החוק צפויה להגיע בתוך כמה שבועות לשולחנו של טראמפ, שיצטרך להחליט אם לאשר אותה או להטיל עליה וטו נשיאותי.

ההצעה להגביל את סמכותו של טראמפ לבצע תקיפות נגד איראן אושרה בזכות תמיכתם של שמונה סנאטורים רפובליקאים, שהצטרפו ל-47 הדמוקרטים בסנאט והצביעו בעד. ההצבעה מהווה הצהרה על חוסר האמון של רוב המחוקקים בקונגרס במדיניות החוץ של הנשיא, ומביעה דאגה מכך שהצעדים שלו בזירה האיראנית עשויים להוביל את ארה"ב להסתבך במלחמה נוספת במזרח התיכון.

הקונגרס האמריקאי התחיל לדון בהצעה מסוג זה כבר בשנה שעברה, לאחר שאיים טראמפ לתקוף את איראן בתגובה להפלת כלי טיס בלתי מאויש אמריקאי בחודש יוני. אולם, הרוב הדרוש כדי להעביר את ההצעה בשני בתי הקונגרס, התגבש רק לאחר התקיפות האמריקאיות נגד מטרות איראניות בעיראק בחודש שעבר, בדגש על חיסולו של מפקד "כוח קודס" של משמרות המהפכה, הגנרל קאסם סולימאני.

בתדרוך שערך לחברי קונגרס בכירים לאחר החיסול, לא סיפק הממשל האמריקאי תשובה ברורה לשאלה מהי האסטרטגיה למניעת מלחמה נוספת. שני סנאטורים רפובליקאים שנכחו בתדרוך, מייק לי וראנד פול, הגדירו אותו "חרפה" וגם "התדרוך הגרוע ביותר" שנחשפו אליו בנושאי מדיניות חוץ. התשובות של הממשל שכנעו אותם לתמוך בהצעה להגביל את צעדיו של הנשיא, ובהמשך הצטרפו אליהם שישה סנאטורים רפובליקאים נוספים.

טראמפ ניסה למנוע השבוע את אישור ההצעה, והפעיל לחצים על סנאטורים במפלגתו להתנגד אליה. ביום רביעי הוא כתב בחשבון הטוויטר שלו כי "זה לא הזמן הנכון עבור אמריקה להראות חולשה", וטען כי ההצעה תפגע בביטחון הלאומי של ארה"ב. במפלגה הדמוקרטית מעריכים, כי טראמפ יטיל וטו על ההצעה, מה שימנע ממנה להיכנס לתוקף – ונערכים להשתמש בכך כדי להזהיר את הציבור האמריקאי, במהלך שנת הבחירות, שצעדיו של הנשיא מעלים את הסיכון למלחמה.

מפגינה עם שלט הלועג לטראמפ בעצרת לציון 41 שנים למהפכה האיסלאמית באיראן, בטהראן השבועצילום: AFP

בתוך כך, הודיע היום צבא ארה"ב, כי חיל הים האמריקאי החרים ביום ראשון כלי נשק, ככל הנראה איראניים, מספינה בים הערבי. בין הנשק שנמצא היו 150 טילי נ"ט ושלושה טילי קרקע-אוויר. לדברי הצבא, כלי הנשק היו זהים לאלה שנתפסו מספינה אחרת בחודש נובמבר. לפי הערכות, כלי הנשק מהפשיטה שנערכה בשנה שעברה יועדו למורדים החותים בתימן.

מפקד משמרות המהפכה איים היום כי איראן ערוכה לתקוף את ארה"ב וישראל אם הן יתנו לה את הסיבה לעשות זאת. "אם תעשו את הטעות הקטנה ביותר, נפגע בשתיכן", אמר הגנרל חוסיין סלאמי, בטקס לציון ארבעים יום למותו של סולימאני, שהועבר בשידור חי בטלוויזיה האיראנית.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ