דיווח בארה"ב: התובע הכללי שוקל להתפטר בשל התערבות טראמפ במשרדו

ברקע מתקופתיו של הנשיא נגד משרד המשפטים בראשותו, ויליאם בר אמר למקורביו כי הוא מעוניין לעזוב את תפקידו. טראמפ בשיחה עם כתבים: "אני האחראי הראשי על אכיפת חוק במדינה"

הארץ
אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
טראמפ ובר בחצר הבית הלבן, ביולי
טראמפ ובר בחצר הבית הלבן, ביוליצילום: AP Photo/Alex Brandon
הארץ
אי-פי

התובע הכללי בארה"ב, ויליאם בר, שוקל להודיע על התפטרותו בעקבות התערבויותיו החוזרות ונשנות של הנשיא דונלד טראמפ במשרדו. כך דיווח הלילה (רביעי) העיתון "וושינגטון פוסט", על סמך שיחה עם שלושה בכירי ממשל. בסוכנות הידיעות אי-פי דווח גם כן כי בר שוחח עם מקורביו והביע רצון לעזוב את תפקידו. במשרד המשפטים ובבית הלבן סירבו להגיב לדיווחים.

בשבוע האחרון נוצרה מתיחות בין טראמפ לבר על רקע מתקפותיו של הנשיא - בעיקר בציוצים בטוויטר - נגד משרד המשפטים שעליו אמון האחרון. במוקד הדברים עומד משפטו של רוג'ר סטון, יועצו הפוליטי לשעבר של טראמפ שהורשע בנובמבר בניסיון לשיבוש חקירת המעורבות הרוסית בבחירות לנשיאות ב-2016.

לפי הבכירים ששוחחו עם וושינגטון פוסט, בר שיתף את תחושותיו עם אנשים הקרובים לנשיא - ככל הנראה על מנת שהמסר יגיע לאוזניו של טראמפ וזה יחדל מלהתערב בענייני משרדו. "יש לו גבולות", אמר אחד הבכירים שמכיר את התלבטויותיו של בר.

בסוף השבוע חתמו יותר מאלף עובדי משרד המשפטים לשעבר על מכתב שבו קראו לבר להתפטר. "כל אחד מאיתנו מגנה באופן ברור את התערבותם של טראמפ ובר בהליך הצדק ההוגן", נכתב במכתב - לצד קריאה לעובדי ממשל לדווח לקונגרס על כל ראיה להתנהלות לא אתית במשרד במשפטים.

בשבוע שעבר התפטרו ארבעה תובעים במשפטו של סטון, לאחר שמשרד המשפטים הוציא הודעה חריגה בנושא ההמלצות לגזר הדין של היועץ הפוליטי הוותיק. בעוד שהתובעים במשפט ביקשו רף ענישה של שבע עד תשע שנות מאסר, הודעת המשרד קבעה כי מדובר בדרישה מוגזמת. ההודעה החריגה יצאה לאחר שהנשיא תקף בטוויטר את התובעים וכינה את העונש המוצע "מאוד לא הוגן".

טראמפ על סטון ובר

בריאיון לרשת ABC בשבוע שעבר אמר בר כי ציוציו של הנשיא מקשים על עבודתו. הוא הוסיף כי בנוגע למשפטו של סטון מדובר בטעות שמקורה כל הנראה בקצר בתקשורת בתוך משרדו. לדבריו, עמדתו היתה מלכתחילה כי אין להמליץ על רף ענישה אלא רק להציג לשופטת נימוקים לעונש ולהתיר את ההחלטה בידיה. גזר דינו של סטון יינתן מחר.

בשיחה עם כתבים אתמול הביע טראמפ "ביטחון מלא" בתפקודו של בר והודה כי הוא "מקשה עליו למלא את תפקידו". אולם, הנשיא טען כי הוא "האחראי הראשי על אכיפת החוק במדינה". לדבריו, "התובע הכללי הוא אדם מלא יושרה. אני בחרתי שלא להתערב (בעבודת משרדו). מותר לי להתערב, אני יכול לעשות זאת אם ארצה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ