למרות הלחץ שהפעיל טראמפ: מקורבו של נשיא ארה"ב נידון לשלוש שנות מאסר

היועץ והפעיל הרפובליקאי רוג'ר סטון הורשע בשיבוש חקירת ההתערבות הרוסית בבחירות לנשיאות ב-2016. התביעה ביקשה לגזור עליו שבע עד תשע שנות מאסר, אולם הנשיא התנגד לעונש

גרדיאן
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רוג'ר סטון מחוץ לבית המשפט בוושינגטון, היום
רוג'ר סטון מחוץ לבית המשפט בוושינגטון, היוםצילום: AFP
גרדיאן
רויטרס

שופטת פדרלית בארה"ב גזרה היום (חמישי) שלוש שנים וארבעה חודשי מאסר על רוג'ר סטון, יועצו וחברו הקרוב של הנשיא דונלד טראמפ. סטון בן ה-67 הורשע בניסיון לחבל בעבודת הקונגרס בחקירת ההתערבות הרוסית בבחירות לנשיאות ארה"ב ב-2016, שהיוותה איום פוליטי על טראמפ.

עורכי דינו של סטון ביקשו מבית המשפט בוושינגטון שלא להטיל עונש מאסר על מרשם, פעיל רפובליקאי ותיק. השופטת איימי ברמן ג'קסון אמרה שמאמציו התוקפניים של סטון לשבש את חקירת הקונגרס ושקריו היוו "איום על המוסדות הבסיסיים ביותר שלנו, על יסוד הדמוקרטיה שלנו". לדבריה, "סטון לא עמד לדין, כפי שכמה התלוננו, משום שהתייצב לצדו של הנשיא. הוא עמד לדין משום שטייח למען הנשיא".

דונלד טראמפ והתובע הכללי ויליאם בר בבית הלבן, ב-2019צילום: Alex Brandon/אי־פי

"לא היה שום דבר לא הוגן, מזויף או מחפיר בחקירה או במשפט", אמרה ג'קסון תוך שימוש בדברים שאמר טראמפ. השופטת הפדרלית הוסיפה שסטון "ידע בדיוק מה הוא עושה" כשהעלה בשנה שעברה ברשת החברתית תמונה שלה עם כוונת ירי מעל ראשה. "הנאשם התנהג בצורה מאיימת ומפחידה כלפי בית המשפט", אמרה ג'קסון. "מערכת הצדק לא תסבול את זה".

השופטת הפדרלית אמרה שההמלצה הראשונית של התביעה להטיל על סטון בין שבע לתשע שנות מאסר, שלאחר מכן שונתה על ידי משרד המשפטים בעקבות לחצים של טראמפ, נבדקה היטב ולעומק. אולם לדבריה, עונש זה "אינו נדרש" במקרה של סטון והיא החליטה להטיל עליו עונש קל יותר.

סטון הורשע בנובמבר בשבעה סעיפי אישום, בהם מתן עדות שקר לקונגרס, הטרדת עד ושיבוש חקירת בית הנבחרים שבדקה אם קמפיין הבחירות של טראמפ ניהל מגעים עם רוסיה לטובת מועמדותו לנשיאות ארה"ב. סטון הכחיש את ההאשמות נגדו וטען שלא פעל בניגוד לחוק.

ג'קסון אמרה שהתעלמותו של סטון מהאמת צריכה להדאיג את אלה שאכפת להם מהדמוקרטיה האמריקאית, והאשימה אותו בטיוח למען טראמפ. "האמת עדיין קיימת", היא אמרה. "האמת עדיין חשובה".

לאחר הטלת העונש על סטון, דוברת מטעמו פנתה ישירות לטראמפ וביקשה ממנו לחון אותו. "על טראמפ להשתמש בכוח החנינה שלו כאמצעי האיזונים והבלמים האחרון כדי לתקן את העוול הנורא הזה", אמרה הדוברת, קריסטין דייוויס.

העיתון "וושינגטון פוסט" דיווח שלשום שהתובע הכללי בארה"ב, ויליאם בר, שוקל להודיע על התפטרותו בעקבות התערבויותיו החוזרות ונשנות של טראמפ במשרדו. בסוכנות הידיעות אי-פי דווח גם כן כי בר שוחח עם מקורביו והביע רצון לעזוב את תפקידו. במשרד המשפטים ובבית הלבן סירבו להגיב לדיווחים. בשבוע האחרון נוצרה מתיחות בין טראמפ לבין בר על רקע מתקפותיו של הנשיא - בעיקר בציוצים בטוויטר - נגד משרד המשפטים שעליו אמון האחרון. במוקד הדברים עמד משפטו של סטון.

בשבוע שעבר התפטרו ארבעה תובעים במשפטו של סטון לאחר שמשרד המשפטים הוציא הודעה חריגה בנושא ההמלצות לגזר הדין של היועץ הפוליטי הוותיק. בהודעה נמסר שעונש המאסר שעליו המליצה התביעה בתחילה מוגזם. ההודעה החריגה יצאה לאחר שהנשיא תקף בטוויטר את התובעים וכינה את העונש המוצע "מאוד לא הוגן".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ