נשיא ונצואלה הזמין דו"ח על היקף המצוקה בארצו. הוא "גילה" מדינה רעבה

אחד מכל שלושה תושבים בוונצואלה סובל מרעב - תוצאה של משבר כלכלי חמור, אינפלציה דוהרת ואי יציבות פוליטית. האו"ם: 74% מהמשפחות במדינה צמצמו את ארוחותיהן והתפשרו על איכותן

לוגו אי-פי
אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ילדים הסובלים מתת תזונה בעיר ברקיסימטו, בנובמבר
ילדים הסובלים מתת תזונה בעיר ברקיסימטו, בנובמברצילום: CARLOS GARCIA RAWLINS/רויט
לוגו אי-פי
אי-פי

אחד מכל שלושה תושבים בוונצואלה מתקשה לספק את צרכי התזונה המינימליים שלו, כך עולה מדו"ח שפרסמו השבוע אנשי תוכנית המזון העולמית (WFP) המופעלת על ידי האו"ם. הגורמים לכך, על פי הדו"ח, הם התמשכות המשבר הכלכלי החמור במדינה, האינפלציה הדוהרת השוחקת את ערך המשכורות ואי היציבות הפוליטית בה.

הדו"ח שנערך לבקשת ממשלת ונצואלה קובע שקרוב ל־9.3 מיליון בני אדם מצויים במצב של חוסר ביטחון תזונתי מתון או חמור – כשליש מאוכלוסיית המדינה. ההגדרה "חוסר ביטחון תזונתי" חלה על אדם שאינו יכול למלא את צרכי התזונה הבסיסיים שלו. על פי עדויות הנשאלים, מספר גדול של תושבי ונצואלה מתקיימים מתפריט דל המורכב בעיקר מירקות שורש ושעועית.

הדו"ח התבסס על סקר שנערך בהשתתפות 8,375 נשאלים. מהממצאים שלו עולה שחוסר ביטחון תזונתי הוא בעיה ארצית, ושרמתו גבוהה יותר בכמה ממדינות מחוז עניות. אפילו באזורים משגשגים יותר, אחד מכל חמישה תושבים סובל ממצב של חוסר ביטחון תזונתי.

דוכן אוכל מקושט לרגל יום האהבה בקראקס, החודשצילום: MANAURE QUINTERO/רויטרס

נשיא ונצואלה ניקולס מדורו נמנע בשנים האחרונות מלבקש מגופים בינלאומיים לאמוד את היקף המצוקה האנושית בארצו, אבל לדברי ארגון המזון העולמי, הוא קיבל "עצמאות מלאה" לאסוף נתונים ברחבי המדינה "בלי כל מכשול או עיכוב". "הארגון מצפה להמשך דו־שיח עם ממשלת ונצואלה ולדיונים על דרך אספקת הסיוע למי שמצויים במצב של חוסר ביטחון תזונתי", נאמר בהודעת הארגון. הממשל בוונצואלה לא הגיב לממצאי הדו"ח.

"נתוני הדו"ח מצביעים על עומק המשבר החברתי, הכלכלי והפוליטי שבו שרויה המדינה שלנו", אומר מיגל פסארו, מראשי האופוזיציה במדינה.

"הילדים יסבלו מבעיות ארוכות טווח"

על פי מחברי הדו"ח, 74% מהמשפחות במדינה אימצו "אסטרטגיות התמודדות" הנוגעות למזון, בהן הקטנת המגוון התזונתי והתפשרות על איכות המזון שהם אוכלים. 60% ממשקי הבית דיווחו שצמצמו את כמויות הבשר בארוחות. בני משפחה של 33% ממשקי הבית הסכימו לעבוד תמורת מצרכי מזון במקום כסף, ו־20% ממשקי הבית נאלצו למכור נכסים משפחתיים כדי לשלם בעבור צרכים בסיסיים.

משפחה שאחד מילדיה אובחן כסובל מתת תזונה בביתם ברקיסימטו, באוגוסטצילום: CARLOS GARCIA RAWLINS/רויט

שבעה מתוך עשרה תושבים העידו שהם לא מתקשים למצוא מצרכים. עם זאת, הם מתקשים לרכוש אותם בשל מחיריהם הגבוהים. 37% מהנשאלים אמרו שבגלל המשבר הכלכלי החמור הם איבדו את משרתם או נאלצו לסגור את העסק שניהלו.

ונצואלה נקלעה למשבר פוליטי והומניטרי שגרם ליותר מ־4.5 מיליון תושבים לעזוב את המדינה בשנים האחרונות. מדורו מצליח להחזיק בשלטון למרות מאמצי מנהיג האופוזיציה חואן גואיידו לסלקו, וחרף הסנקציות ההולכות וגוברות של ארה"ב על המדינה.

מדורו מאשים לעתים קרובות את ממשלו של דונלד טראמפ בצרותיה של ארצו. ממשלתו קראה לבית הדין הפלילי הבינלאומי לפתוח בחקירה בטענה שהסנקציות הכלכליות שמטילה ארה"ב על ונצואלה גורמות סבל ואפילו מוות. אלא שקשייה של המדינה להאכיל את אזרחיה ולספק להם טיפול רפואי הולם החלו עוד הטלת הסנקציות האמריקאיות האחרונות.

משפחה בברקיסימטו, באוגוסטצילום: CARLOS GARCIA RAWLINS/רויט

החוקרים מטעם תוכנית המזון העולמית בחנו גם את אספקת החשמל והמים ומצאו שארבעה מתוך עשרה משקי בית בוונצואלה מתמודדים מדי יום עם הפסקות חשמל. ארבעה מתוך עשרה משקי בית סובלים מהפסקות בשירות אספקת המים.

קרולינה פרננדס, פעילת זכויות אדם המסייעת לנשים במצוקה, הסבה את תשומת הלב לכך שהמחקר נערך בין יולי לספטמבר בשנה שעברה. מאז, לדבריה, המצב הידרדר עוד יותר. בעוד שבעבר יכלו משפחות להיעזר בסיוע מקרובים מחוץ למדינה כדי לשרוד, היום הדבר כמעט ולא מתאפשר, מאחר שרוב העסקאות מתנהלות על פי שער הדולר והמחירים מאמירים. "היום כבר לא מספיק שיהיה לך קרוב אחד שעובד מחוץ למדינה", היא אומרת.

פרננדס מעריכה שלחוסר הביטחון התזונתי יהיו השלכות ארוכות טווח על בני הדור הצעיר של המדינה, הגדלים בתנאים של רעב בשנות ההתבגרות שלהם. "מדובר בילדים שצפויים לסבול מבעיות ארוכות טווח", היא אומרת.

יוני גוטיירס, מובטל בן 56, נמנה עם התושבים הרעבים בוונצואלה. בתחילת השבוע הוא עמד בפתח מסעדה בקרקאס, המוכרת עופות צלויים, וביקש מהלקוחות לסייע לו. לדבריו, עד היום הצליח להסתדר איכשהו מעבודה בפריקת משאיות בשוק, אבל לאחרונה החברה שהעסיקה אותו נסגרה. "לפעמים, עם מעט מזל, אני מקבל משהו טוב", אמר על תרומות האוכל שבפתח המסעדה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ