פרשנות |

חוסר הכשירות של טראמפ כבר לא קוריוז, וארה"ב עלולה להיות בדרך לאסון

ככל שיחמיר מצבו, כך יעכיר מצב רוחו של הנשיא וכך יתפתה להאשים אחרים במצוקתו. אחרי שהאשים כבר את הסינים ואת האירופים יגיע תורם של המהגרים ההיספנים, דיירי הערים השחורים ולבסוף, מי יודע, גם היהודים

חמי שלו
חמי שלו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
טראמפ במסיבת עיתונאים בבית הלבן עם האחראים בממשלו על הטיפול במשבר הקורונה, אתמול. עד עכשיו הלך לו קלף משוגע
טראמפ במסיבת עיתונאים בבית הלבן עם האחראים בממשלו על הטיפול במשבר הקורונה, אתמול. עד עכשיו הלך לו קלף משוגעצילום: KEVIN LAMARQUE/רויטרס
חמי שלו
חמי שלו

כתבת רשת CNN דנה באש דיווחה לאחרונה על מצב רוחו של הנשיא דונלד טראמפ. מקור שהיה בקשר עם טראמפ מסר לה שהנשיא האמריקאי מתאונן ללא הרף על מר גורלו. ״למה זה קורה לי?״, אומר טראמפ על מגפת הקורונה שעומדת לפשוט בארצו. ״מה עם הכלכלה שהיתה אמורה לעבוד לטובתי?״, בוכה נשיא שלעולם יציב במרכז היקום את עצמו.

טראמפ, חייבים להודות, צודק בטרונייתו. עד עכשיו הלך לו קלף משוגע. הוא הפתיע כשחטף את המועמדות הרפובליקאית לנשיאות; הדהים כשזכה בבחירות מול הילארי קלינטון; החזיק מעמד יפה למרות מדיניות חוץ מבולבלת, התנהלות אישית קלוקלת והדחה כושלת אך מוצדקת; ועדיין נחשב על ידי רבים וטובים למנצח כמעט בטוח בבחירות בנובמבר. עד שהגיע הקורונה והוכיח, למי שעדיין נזקק להוכחה, שמדובר בנשיא בלתי-כשיר בעליל.

טראמפ זלזל בסכנת המגיפה, סירב להאמין להתרעות מומחיו, האשים את התקשורת והדמוקרטים בניפוח ״מתיחה״, השתהה בארגון הממשל הפדרלי וזרועותיו הרפואיות לשעת חירום, התנער מאחריותו לקיצוצים שהותירו את ארצות הברית לא מוכנה, הפיץ מידע שקרי, הטעה את אזרחיו, ולבסוף, כשכבר לא היתה לא ברירה, הודיע במהלך סוף השבוע על צעדי חירום כמי שכפאו שד, תוך שהוא ממשיך ללחוץ ידיים עם הכל סביבו, בניגוד לעצת המומחים. בכל הקשור למנהיגות בשעת משבר, טראמפ הוא כאיות המילה ״נח״ בשבע שגיאות.

טראמפ: אינני מקבל אחריות על הבעיות בבדיקות קורונה בארה"ב

בשעה שארה"ב ניצבת בפני אסון בריאותי-לאומי פוטנציאלי שלא היה כדוגמתו מאז שהשפעת הספרדית קטלה מעל חצי מיליון אמריקאים לפני קצת יותר ממאה השנה, היא מובלת על ידי נשיא בור, יהיר וחסר ניסיון, שסבור שהוא חכם יותר ממדענים ומבין יותר מרופאים, שמתרחק ממבקרים מאתגרים ושהקיף עצמו באומרי הן בעלי דעות חשוכות כמו שלו. נשיא שקיצץ בסוכנויות הפדרליות שאמורות לטפל במגיפות עולמיות כי זה נשמע לו כמו מאמבו-ג׳אמבו של שמאלנים משועממים, כמו התחממות כדור הארץ.

מדובר בנשיא ששיעבד את מפלגתו לצרכיו, חיסל בה כיסי ביקורת, התנגדות וחשיבה עצמאית והפכה לחותמת גומי, למעט מיט רומני, לשיגיונותיו ושגעונותיו. טראמפ הוביל את הימין האמריקאי לשנאת אליטות שקוננה בו גם כך, לביטול המדע, להתמכרות לתיאוריות קונספירציה ולהאשמת אחרים בכל תלאותיו. משבר הקורונה הביא את רשת פוקס, מקור המידע העיקרי של הנשיא, לחצות את הקו בין שידורי תעמולה להפצת טירוף: הרשת מעצימה את הזלזול של טראמפ בקורונה, מאשימה את הדמוקרטים והתקשורת בניפוח הסכנה ומעודדת הפקרות שעלולה לעלות בהרבה חיי אדם.

אם טראמפ ובנימין נתניהו נראו עד כה כמתמזגים בהדרגה לכדי ישות אחת, ״טראמפיהו״, במשבר הקורונה דרכיהם נפרדו. גם אם האמצעים הדרקוניים בהם נקטה ישראל נועדו לטשטש מחדלים דומים, דהיינו העדר אמצעי מנע וטיפול ראויים בשל קיצוצים תקציביים, תגובתו של נתניהו הפוכה בתכלית מזו של ידידו ובעל בריתו. היא מחזקת את מעמדו גם בשדה הפוליטי, לעומת טראמפ, שהקורונה עשויה לחסל את סיכוייו להיבחר מחדש.

בנימין נתניהו במסיבת עיתונאים, בשבוע שעבר. אם טראמפ ונתניהו נראו עד כה כמתמזגים בהדרגה לכדי ישות אחת, ״טראמפיהו״, במשבר הקורונה דרכיהם נפרדוצילום: AMMAR AWAD/רויטרס

אם טראמפ המעיט, נתניהו הגזים; אם טראמפ טיפח אדישות, נתניהו זרע היסטריה; אם טראמפ הקדיש סוף שבוע לגולף בשעה שהווירוס פשט בארצו, נתניהו מקרין עיסוק מתמיד בקורונה בתוספת מסיבות עיתונאים תכופות, ואולי מיותרות; אם טראמפ איננו טורח אפילו להסתיר את מניעיו הפוליטיים בייחודה של אירופה לרעה, נתניהו הצליח לטשטש את אפלייתה של ארצות הברית לטובה. החדל-אישים בבית הלבן, ככלות הכל, הוא ידידו הטוב עלי אדמות, גיבור ישראל ומושיעה.

אם נתניהו הצליח למצב עצמו כמבוגר האחראי שעוסק בהגנה על המולדת בשעה שיריבו בני גנץ מתפלש בביבים של הרשימה המשותפת, כפי שהימין מצייר זאת, הרי שאצל טראמפ זה בדיוק הפוך: הוא נתפס עתה לא רק כמי שזלזל במחלה והחליש את יכולתו של הממשל להתמודד עמה אלא גם כמי שאיננו כשיר במיוחד להתמודד עם הצרות שעוד וודאי תבואנה. ג׳ו ביידן ואפילו ברני סנדרס נראים לעומתו כסמל המתינות ושיקול הדעת.

האכזבה מביצועיו של טראמפ במשבר ניכרת עתה גם בקרב בכירי מפלגתו, שמתחילים לחשוש ממפולת לא רק בבחירות לנשיאות אלא גם במאבקים על הסנאט ועל בית הנבחרים. אם הקורונה תתחיל להתפשט בארצות הברית ללא שליטה, תומכיו הלבנים וחסרי ההשכלה של טראמפ, כאלה שהאמינו לו כשאמר להם שאפשר להמשיך לנהוג כרגיל, עלולים לשלם מחיר כבד במיוחד. משבר הקורונה עבור טראמפ מצטייר כלא פחות קטלני משהיה המשבר הפיננסי של 2008 עבור מעמדו ומורשתו של הנשיא ג׳ורג׳ בוש. כך ייעשה למפלגה שבפעם השניה במאה-ה21 הוכיחה שאיננה מחשיבה אינטליגנציה, ידע, ניסיון או מודעות עצמית כתנאי הכרחי לנשיאות.

ג'ו ביידןצילום: AFP

טראמפ הוא מנהיג המדינה הראשון שהתייחס לוירוס הקורונה כאלמנט ״זר״, וגם הראשון שמאשים מדינות אחרות באחריות ל״החדרתו״ לאמריקה. הפניית אצבע מאשימה כלפי אירופה, השנואה גם כך בבייס של טראמפ, עוררה זעם בלונדון, פריז וברלין וחלחלה אצל מבקריו הדמוקרטים של טראמפ, אך היא גם סימנה את הדרך שבה יבחר ללכת ככל שמשבר הקורונה יחמיר: הסרת האחריות מעצמו וליבוי טינה וזעם כלפי הזדים שאחראים לקטסטרופה, אם וכאשר תבוא.

טראמפ כבר הבהיר במסיבת עיתונאים אתמול שאיננו רואה עצמו אחראי למחדלי ממשלו, בהאי לישנא. ככל שיחמיר מצבו, כך יעכיר מצב רוחו וכך יתפתה להאשים אחרים במצוקתו. אחרי שהאשים כבר את הסינים ואת האירופים יגיע תורם של המהגרים ההיספנים, דיירי הערים השחורים ולבסוף, מי יודע, גם היהודים. העיקר שצאן מרעיתו ימשיך ללכת אחריו באש ובמים, חדור טינה ושנאה, גם אם מדובר בכביש חד-סיטרי לאבדון.

אחד מחמשת ההמנונים הלא-רשמיים של ארצות הברית, ״אמריקה היפה״ - שהלחן שלו חובר במקור למזמור נוצרי ששמו ״הו אמי, ירושלים״ - כולל את השורה ״אמריקה, אמריקה, שאלוהים ישיל מחסדו עליך״. אמריקה זקוקה עתה למנה גדושה מחסדי האל. העולם כולו צריך להצטרף עתה לתפילה שלא תעמוד בפני קטסטרופה שמחדלי טראמפ עלולים להנחית עליה, כי זו עלולה להנחית אסון על האנושות כולה.

נשיא ארה"ב לשעבר ג'ורג' בוש ב-2008. משבר הקורונה עבור טראמפ מצטייר כלא פחות קטלני משהיה המשבר הפיננסי של 2008 עבור מעמדו ומורשתו של בושצילום: REUTERS

״אלוהים ברך את אמריקה", נכתב בהמנון בלתי-רשמי אחר שחובר על ידי המהגר היהודי-רוסי אירווינג ברלין: לשם כך, על היושב במרומים לפטור אותה מעונשו של נשיא שגם היום קשה להאמין שנבחר, שכיהן, שהפך לגיבור ישראל ושהוא זה שההיסטוריה הטילה על כתפיו התמודדות שהיתה קשה גם לשפויים, נבונים, חכמים ושקולים ממנו.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ