מגפת קורונה | "אבא בשיחה חשובה": בבידוד, טרודו מנווט בין ניהול מדינה לטיפול בילדיו

הארוחות מגיעות במשלוחים, אבל הניקיונות והכביסות עליו: מאז שאשתו נדבקה בנגיף, ראש ממשלת קנדה ממשיך לקיים פגישות ומתייעץ עם קולגות בעודו שומר על שלושת ילדיו בבית שהתרוקן מעוזרים. "באופן מוזר, אני חושב שהוא נהנה מזה", אמר יועצו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
טרודו בתדרוך לעיתונאים מחוץ לביתו באוטווה, אתמול
טרודו בתדרוך לעיתונאים מחוץ לביתו באוטווה, אתמולצילום: BLAIR GABLE/רויטרס

כמו מיליוני אנשים אחרים ברחבי העולם, ג'סטין טרודו מצא את עצמו תקוע בביתו בבידוד בן שבועיים. מאז 12 במארס הוא נאלץ להסתגל לשגרה חדשה, ומנווט בין שיחות עבודה טלפוניות, טיפול בשלושת ילדיו הקטנים, ניהול משק הבית הפרטי שלו שבאוטווה וטיפול באשתו שנדבקה בקורונה. אלא שבמקרה שלו הנסיבות קצת יוצאות דופן, בהיותו ראש ממשלת קנדה.

טרודו היה המנהיג הראשון בקרב מנהיגי המדינות המתועשות בעולם שהודיע על כניסה לבידוד, לאחר שאשתו סופי גרגואר טרודו אובחנה כחולה בנגיף לאחר ששבה מביקור בלונדון. בתחילת השבוע הצטרפה אליו גם קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל, שהודיעה על כניסה לבידוד לאחר ששהתה בקרבת אדם שאובחן בקורונה. שבוע וחצי לתוך הבידוד, נראה שטרודו יכול לתת לה כמה עצות.

טרודו בחדר העבודה שבביתו, בשבוע שעברצילום: Prime Minister's Office/רוי

טרודו פונה לציבור הקנדי ממטבח ביתו

"אנחנו מצייתים להוראות הצוות הרפואי, כפי שנדרש כל קנדי", אמר טרודו בתדרוך לעיתונאים על מפתן ביתו, שהועבר תוך הקפדה על הריחוק הנדרש. התדרוכים היומיים האלו הם ההזדמנות היחידה בה טרודו עוזב את ביתו שם הוא עובד לבדו. יועציו הפוליטיים ועוזריו האישיים עזבו וישובו רק בסיום תקופת הבידוד. בתדרוך האחרון אמר טרודו שהוא בריא ושאינו סובל מתסמינים.

הידיעה על הבידוד של ראש הממשלה חילצה מהקנדים תגובות מעורבות. חלקם איחלו לו החלמה מהירה ושיבחו אותו על הדוגמה שהוא נותן לאחרים. אחרים תקפו אותו באופן אישי ואיחלו לו להישאר בבידוד ללא הגבלת זמן. כמעט חודשיים חלפו לאחר שהאזרח הקנדי הראשון אובחן כחולה בקורונה. אתמול עלה מספר המאובחנים במדינה ל-1,474 חולים, ו-20 חולים מתו מהנגיף.

מאז שנכנס לבידוד, טרודו שמר על שגרת עבודה קבועה. הוא מקיים פגישות יומיות עם חברי הקבינט ושומר על קשר רציף עם ראשי הרשויות המקומיות. הוא מתייעץ עם ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון ונשיא צרפת עמנואל מקרון. הוא קיבל החלטה משותפת עם נשיא ארה"ב דונלד טראמפ לסגור את הגבול בין קנדה לארה"ב, והציג חבילת סיוע לכלכלה הקנדית בשווי של 82 מיליארד דולר קנדי. כל זה נעשה בשיחות טלפון.

טרודו בתדרוך לעיתונאים מחוץ לביתו באוטווה, אתמולצילום: BLAIR GABLE/רויטרס
ראש הממשלה הקנדי ורעייתו סופי גרגואר טרודו באונטריו, בשנה שעברהצילום: Patrick Doyle/רויטרס

במקביל, בעוד שאשתו שוהה בבידוד בחלק אחר של הבית, טרודו הפך גם להורה במשרה מלאה לשלושת הילדים של בני הזוג – חביאר בן ה-12, אלה גרייס בת ה-11 והדריאן בן השש. הארוחות מגיעות למעון במשלוחים סדירים, ונשלחה גם קופסה גדולה של לגו – אבל שגרת הניקיונות והכביסות הוטלה כולה על טרודו. באחד המקרים הוא איחר בכמה דקות לתדרוך טלפוני בשל שעת המקלחת של הדריאן.

"אפשר לשמוע את הילדים מתרוצצים ברקע ומשחקים", מספר יועצו הבכיר של טרודו בן צ'ין. "מדי פעם הם קוראים לו לבוא לשחק, ואז שומעים אותו מסנן 'אבא בשיחת טלפון חשובה עכשיו, אני לא יכול'".

שלשום פנה טרודו לילדי המדינה בהצהרה בה הודה להם על כך שהם "עוזרים להורים לעבוד מהבית ומשבשים את שגרת היום שלכם, ועל כך שאתם מוכנים לעשות את שיעורי הבית שלכם מהשולחן במטבח".

הוא אמר שהוא מודע לאובדן שעות המשחק היקרות עם חבריהם בגני המשחקים. "אני שומע את זה גם מילדיי. הם יכולים לצפות בהרבה יותר סרטים מהרגיל, אבל גם מתגעגעים לחברים שלהם. גם הם מודאגים ממה שקורה בעולם וממה שעוד יקרה".

טרודו עבר בדיקה לגילוי הווירוס שחזרה שלילית. נראה שהשינוי בשגרת יומו דווקא מועיל לו, מעיד יועצו הבכיר צ'ין. "מצב הרוח שלו מרומם. באופן מוזר, אני חושב שהוא נהנה מהזמן שקיבל עם ילדיו, זה לא משהו שהוא זוכה לו בימי שגרה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ