תחת סגר מתמשך, בעולם חוששים מהתפשטות מגפה אחרת: אלימות במשפחה

מזכ"ל האו"ם הכריז על "זינוק מחריד בתקריות האלימות במשפחה", ובמרכזי הסיוע לא הופתעו. העלייה המשמעותית, אומרים שם, תתרחש רק אחרי החזרה לשגרה – כפי שקורה לאחר אסונות טבע

בניין מגורים בבוגוטה, קולומביה, בחודש שעבר
בניין מגורים בבוגוטה, קולומביה, בחודש שעברצילום: Federico Rios for The New York Times

זה כמה שבועות שברשויות ברחבי העולם חוזרים על אותה הסיסמה – "הישארו בבית", ומסבירים שוב ושוב שזוהי הדרך הבטוחה ביותר לשמור על בטיחות בימים בהם נגיף הקורונה ממשיך להתפשט. אבל ההמלצה הזו לא נכונה עבור כולם.

בתקופה בה משפחות מסתגרות בבתיהן ימים ארוכים, מתעוררת סכנה אחרת – פחות בולטת לעין, אבל כזו שעלולה להיות קטלנית: עלייה בדיווחים על גילויי אלימות במשפחה. המתח המתגבר משפיע בראש ובראשונה על הנשים שנאלצות להישאר כלואות בבתיהן ימים ולילות עם גברים המתעללים בהן. לנפגעות אין לאן להימלט, והאפשרות לפנות לידידים או לבני משפחה מוגבלת או לא קיימת. ולפחות בינתיים, לא ברור מתי כל זה ייגמר.

רחוב נטוש במרכז שנחאי, בפברוארצילום: Yuyang Liu for The New York Times

מזכ"ל האו"ם, אנטוניו גוטרש, אמר אתמול (שני) שחל "זינוק מחריד במספר תקריות האלימות במשפחה ברחבי העולם", וקרא להפסיק מיד את האלימות. "עבור נשים ונערות רבות, האיום הגדול ביותר הוא זה המסתתר בבתים בהם הן אמורות להיות בטוחות", אמר גוטרש, שהוסיף שבכמה מדינות מספר הפניות למוקדי הסיוע הוכפל – מבלי לציין באיזה מדינות מדובר. בצרפת דיווחה המשטרה בשבוע שעבר על זינוק של 30% במספר הפניות הנוגעות לאלימות במשפחה.

"גבר מתעלל ינצל כל אמצעי שקיים ברשותו כדי לבסס את כוחו ושליטתו, ונגיף הקורונה הוא כלי כזה", אמרה קריסטל ג'סטיס, העובדת ב"קו החם הלאומי לנפגעי אלימות במשפחה", אשר פעיל בארה"ב 24 שעות ביממה, שבעה ימים בשבוע.

בניין מגורים בטיאנג'ין שבסין, בפברוארצילום: Yuyang Liu for The New York Times

חוסר היכולת להעריך באופן מדויק את היקפי התופעה רק מגביר את הדאגה. בעוד שברשויות מודאגים מעלייה חדה במספר הקריאות – אחרים מתריעים שדווקא ירידה בהיקף היא זו שאמורה לעורר דאגה, מאחר שסביר להניח שהסיבה לכך היא שלנפגעים אין אפשרות לבקש עזרה.

"כלא ללא חלון פתוח"

בימי שגרה, בקו החם הלאומי מסייעים ל-1,800–2,000 פונים. בחודש שעבר לא ניכר שם שינוי מגמה, אך מנהלי השירות לא הופתעו. ג'סטיס אמרה כי אחרי אסונות טבע לדוגמה, אנשים מצליחים לבקש עזרה רק אחרי שבתי הספר ומקומות העבודה נפתחים מחדש.

רוב מכריע מאלו שפנו למוקד ביקשו לדבר על בעיות הנוגעות להתפשטות הקורונה. בכמה מקרים שמעו עובדי הקו החם כיצד גברים מנעו מנשותיהם להגיע למשמרת במוסדות רפואיים או מנעו מהן את האפשרות לבקש סיוע רפואי. במקרים אחרים הם פשוט מנעו מהן גישה לכפפות וחומרי חיטוי.

בלוס אנג'לס, פעילים התכוננו לעלייה חדה באלימות במשפחה. "התחלנו להתכונן ברגע שראינו את הכתובת על הקיר", אמרה פאטי גיגנס, מנכ"לית הארגון Peace Over Violence. אפילו לפני שהוכרז על סגר הכין הארגון קווי חירום לייעוץ והציע דרכים שבהן יוכלו נפגעות ליצור קשר — בין השאר להכין טלפונים בשירותים או בזמן יציאה מהבית. בגלל ההגבלות בתנועה, עורכי דין "אינם מגיעים כעת לתחנות המשטרה ואנחנו לא יכולים לבוא לבתי החולים", לדברי גיגנס.

רחוב נטוש במילאנו, בחודש שעברצילום: Alessandro Grassani for The New York Times

"אחד האתגרים המרכזיים במגפה העולמית הזאת היא הידיעה שהבית הוא לא מקום בטוח לכולם, והמתעללים וקורבנותיהם נאלצים להישאר בזירת הפשע", אמרה אמנדה פיירון, מנכ"לית "הרשת נגד אלימות במשפחה" שמרכזה בשיקגו. הארגון שלה מפעיל קו חם שפועל 24 שעות ביממה, ולדבריה, מאז שפורסמו הצווים להישאר בבתים, חלה עלייה חדה במספר הקריאות ביום — מ–60 ל–90.

חששות דומים גברו גם באירופה מוכת הקורונה. "זהו קוקטייל נפיץ", אמרה בצרפת נטלי טומאסיני, עורכת דין המתמחה באלימות במשפחה. לדבריה, להיות סגורה בדירה עם בן זוג מתעלל זו חוויה הדומה ל"כלא ללא חלון פתוח". "אנחנו מתמודדים עם סוג של מלחמה", הוסיפה טומאסיני.

לילדים אין למי לספר

בפדרציה הלאומית של סולידריות הנשים, המפעילה קו חם בצרפת, אמרה פרנסואז ברי כי מספר הקריאות בשבוע הראשון של הסגר ירד בצורה משמעותית מ–400 ל–350, למרות שעדיין מוקדם מדי לדעת מהי השפעתו המדויקת של הסגר. "אנחנו מצפים לפעולות חמורות יותר, רבות יותר וכאלה שחוזרות על עצמן", אמרה.

רחוב נטוש בשיקגו, בחודש שעברצילום: Charles Rex Arbogast/אי־פי

אחת הבעיות שעולות כעת היא העובדה שקורבנות אלימות במשפחה אינן נשלחות יותר לבתי חולים, משום שהם מלאים עד אפס מקום בחולי קורונה, כך לדברי פרדריקה מארץ העומדת בראש ארגון סיוע צרפתי לנפגעות אלימות במשפחה.

בספרד, אחת מהמדינות שספגו את המכה הקשה ביותר מהנגיף, הדגיש משרד המשפטים שאף בית משפט לא ייסגר בתקופת המשבר וכי אלימות על רקע מגדרי היא אחד התחומים שיזכו לתשומת לב מיוחדת. לדברי כרמן בניטו, נשיאת ארגון "נשים נגד התעללות", אמרה כי חלה עלייה משמעותית במספר הפניות לקו החם הלאומי של המדינה. "נשים הרבה יותר פגיעות כעת", ציינה בניטו. "נשים התקשרו אלינו מחדר האמבטיה ושאלו מה יקרה אם ייצאו מהבית, לאן יוכלו ללכת ואם שירותי הממשלה עדיין פועלים".

בנוסף לאלימות נגד נשים גוברת הדאגה גם מעלייה בהתעללות בילדים. בכל מקום גובר החשש שבגלל סגירת בתי הספר, לא יהיה מי שידווח על מקרים כאלה, או שאפילו יתעלמו מהם. ואכן, מספר הקריאות לקו החם על התעללות בילדים במדינת מיזורי ירד במחצית. "אם ילדים אינם באים לבתי הספר, אין דיווחים כאלה", אמרה ג'סיקה סיץ, מנהלת ארגון סיוע לילדים במיזורי. "הם נופלים בין הכיסאות של המערכת".

עובדי הקו החם הלאומי לאלימות במשפחה באוסטין, טקסס, עובדים כעת מבתיהם. עורכי דין קוראים לאנשים במצבים שעלולים להיות מסוכנים להתקשר דרך צ'טים ולשלוח מסרונים למספרים שפורסמו באתר של הארגון, כדי שהעובדים יסייעו לנפגעים להגיע למקום מבטחים. אפשרויות אלה כוללות גם יצירת משפט המאותת על מצב חירום.

פעילים כמו ג'סטיס אומרים שעדיין מוקדם מדי לקשר בין הבידוד שנגזר על אנשים בגלל הקורונה למגמה ארוכת טווח, אך הם אינם אופטימיים. "אנחנו יודעים שזה משפיע על אנשים. זה לא אומר בהכרח שיש התעללות חדשה, אבל אנחנו יודעים שמתעללים מנצלים כל כלי שברשותם. והבידוד הוא אחד הכלים החזקים ביותר".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות