מגפת הקורונה | טראמפ הציג תוכנית לחזרה לשגרה בשלושה שלבים: "אנחנו חוזרים לחיים"

שלבי התוכנית יהיו בני 14 יום כל אחד, וכוללים הסרת הגבלות על פעילות המשק ותנועת אזרחים — בכפוף להאטה בהתפשטות מגפת הקורונה. יו"ר בית הנבחרים פלוסי: "התוכנית מעורפלת ולא עקבית"

אי-פי
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
טראמפ במסיבת עיתונאים לאחר חשיפת תוכנית השלבים לחזרה לשגרה, הלילה
טראמפ במסיבת עיתונאים לאחר חשיפת תוכנית השלבים לחזרה לשגרה, הלילה. לדבריו, 29 מדינות יכולות להתחיל בקרוב מאוד בתוכניתצילום: Alex Brandon/אי־פי
אי-פי
רויטרס

נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, הציג אמש (חמישי) למושלים תוכנית לחזרה מדורגת לפעילות עסקים ומערכת החינוך, בשלושה שלבים. לדבריו, ב-29 מדינות שבהן נרשמה האטה בהתפשטות המגפה ניתן יהיה לחזור לשגרה בזמן הקרוב יחסית. הוא הוסיף כי חלק מהמושלים יכולים להתחיל בצעדים לקראת חזרה לשגרה "כבר מחר". עוד אמר טראמפ כי "אנחנו מתחילים בחזרה לחיינו, בהחייאת הכלכלה. זה תהליך הדרגתי".

לפי הקלטה שהגיעה לידי סוכנות אי־פי, הנשיא אמר בשיחת ועידה עם 50 מושלי המדינות כי "אתם תהיו אלה שיקבלו את ההחלטה בעצמכם. אנחנו נתמוך בכם לכל אורך הדרך". בשבוע האחרון טען טראמפ כי הוא מחזיק "בסמכות המלאה" להורות על חזרה לשגרה, אך נאלץ לחזור בו בעקבות ביקורת על אמירתו.

לפי התוכנית, שפורסמה בהמשך לציבור, החזרה לשגרה תחל באזורים שבהם קצב הגדילה של מגפת הקורונה הואט — תוך שמירה על הגבלות באלו שנפגעו קשה יותר ממנה. משכו של כל אחד מהשלבים בתוכנית יהיה שבועיים לפחות. זאת במטרה למנוע התפרצות מחודשת של הנגיף.

המלצות הממשל קובעות עוד כי אנשים הנמצאים בקבוצת סיכון בריאותית ייקראו להימנע מיציאה מבתיהם, עד שאזור מגוריהם ישוב לשלב האחרון בתהליך החזרה לשגרה. גם לאחר מכן מומלץ לחברי קבוצות אלו להימנע ממגע עם אנשים אחרים. בכירים בממשל הפדרלי הזהירו כי גם לאחר השבת פעילות המשק, הנחיות הריחוק הפיזי צפויות להישאר בתוקף לפחות עד לסוף השנה.

שלבי תוכנית טראמפ:

שלב ראשון — המלצה על הגבלת התקהלויות בציבור לעד עשרה בני אדם ולהימנע מנסיעות שלא לצורך.

שלב שני — הגבלת התקהלויות ל-50 בני אדם, למעט במקרים שבהם ננקטים צעדי זהירות למניעת הדבקה. ניתן לאפשר נסיעות.

שלב שלישי — חזרה לשגרה, תוך שימת דגש על איתור מהיר וזיהוי של חולים חדשים.

עוד ממליץ הממשל למושלים להחיל ביקורות במהלך כל שלב, ולבחון על פני 14 יום את קצב הגדילה של מקרים חדשים של הידבקות בנגיף. זאת, על מנת לאמוד את מצב המדינה בטרם יוחלט על המשך לשלב הבא בתוכנית.

ביידן: בלי הרחבת הבדיקות לא נראה שינוי משמעותי

יו"ר בית הנבחרים ננס פלוסי כינתה את התוכנית שהציג טראמפ "מעורפלת ולא עקבית" וקראה להגביר את קצב הבדיקות לאיתור חולים חדשים. "התוכנית הזו לא עושה דבר מלבד לכסות על כישלונו של הנשיא להקשיב למדענים ולייצר עוד בדיקות שיופצו ברחבי המדינה במהירות", מסרה פלוסי.

ג'ו ביידן, סגן הנשיא לשעבר שנותר המתמודד היחיד בפריימריז הדמוקרטיים לנשיאות, אמר גם הוא כי "לא נראה כל שינוי משמעותי כמו תוכנית שלושת השלבים שהנשיא הציג עד שנוכל להרחיב את ביצוע הבדיקות". לפי אוניברסיטת ג'ונס הופקינס, העוקבת אחר התפשטות המגפה בארה"ב וברחבי העולם, עד כה בוצעו יותר מ-3.4 מיליון בדיקות במדינה.

צוות עובדים רפואיים עורכים בדיקות לאיתור חולים בנגיף הקורונה בקרב חסרי בית במחוז מיאמי-דייד בפלורידה, אתמולצילום: MARCO BELLO/רויטרס

מושלי מדינות שהגיבו לתוכנית טראמפ אמרו כי יתקדמו בקצב מדוד ביישומה. מושל דלאוור הדמוקרטי, ג'ון קרני, אמר כי "נראה שיש היגיון" בתוכנית, אך הוסיף כי המדינה בראשו נמצאת במרחק של ימים או שבועות מהתחלת יישומה. "קודם נצטרך לראות שבועיים של ירידה במקרים חדשים ובעומס על בתי החולים", אמר קרני.

מושל מדינת וירג'יניה המערבית, ג'ים ג'סטיס, אמר כי יש להבטיח שיכולת ביצוע הבדיקות ואיתור המגעים של חולים מאובחנים תשתפר משמעותית, בטרם ניתן להסיר הגבלות כלשהן. ג'סטיס, רפובליקאי הנחשב לתומך של טראמפ, הוסיף כי "אם נתקדם מהר מדי עם התוכנית, כל ההישגים שלנו יישכחו. ככה נגיע למצב שבו אנשים מתים כמו זבובים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ