מינהל התרופות והמזון בארה"ב הזהיר מתרופה שטראמפ קידם לטיפול בקורונה

בהודעת ה-FDA נמסר כי התרופה עלולה לסכן את חיי המטופלים. נתניהו התגאה החודש כי הביא לישראל משלוח של התרופה. מספר המתים בארה"ב מקורונה חצה את ה-50 אלף

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אשה שטופלה בהידרוקסיכלורוקווין בסיאטל מחזיקה קופסה של התרופה, בחודש שעבר
אשה מחזיקה קופסה של כדורי הידרוקסיכלורוקווין בסיאטל, בחודש שעבר. טראמפ נשמע מסויג יותר ביחס לתרופה לאחרונהצילום: Lindsey Wasson/רויטרס

מינהל התרופות והמזון בארה"ב (FDA) הזהיר היום (שישי) משימוש בהידרוקסיכלורוקווין וכלורוקווין - תרופות נגד מלריה שהנשיא דונלד טראמפ קידם בעבר כטיפול בחולים בנגיף הקורונה. זאת, על אף שטרם הוכח כי הן יעילות נגד המחלה שלה גורם הנגיף, Covid-19. האזהרה פורסמה ברקע עלייה במניין המתים מהמחלה בארה"ב, שחצה את ה-50 אלף. מספר החולים הכולל במדינה עומד עתה על יותר מ-890 אלף.

לפי אזהרת ה-FDA, התרופות עלולות לגרום להפרעות קצב מסכנות חיים בלבם של מי שנוטלים אותן. עוד נמסר כי ההמלצה אינה להימנע כליל מהתרופות, אלא להשתמש בהן רק במצב שבו ניתן להשגיח על החולים ולעקוב אחר מצבם כמו באשפוז בבית חולים או במסגרת ניסוי קליני מפוקח.

לקריאת הודעת מינהל התרופות והמזון

לדברי ראש המינהל, ד"ר סטיבן האן, "ניסויים קלינים עדיין נמשכים על מנת לקבוע את יעילותן של התרופות ואת בטיחות השימוש בהן בטיפול בחולים ב-Covid-19. אולם ישנן תופעות לוואי שיש לקחת בחשבון". בהודעת ה-FDA צוין עוד כי התרופות עלולות לגרום גם לעלייה חדה בקצב הלב במטופלים ובמקרים מסוימים אף לגרום למותם.

הידרוקסיכלורוקווין וכלורוקווין אושרו לטיפול במלריה, בזאבת ובדלקת מפרקים שגרונית. בשבועות האחרונים פורסמו מחקרים בצרפת ובסין לפיהם ייתכנו יתרונות מסוימים לתרופות אלו בטיפול בחולים שנדבקו בנגיף הקורונה החדש. למרות שהמחקרים לא עמדו ברף המדעי הדרוש לקבוע את יעילותם, הפרסום הפנה אליהם זרקור תקשורתי שלכד בין היתר את עינו של נשיא ארה"ב.

טראמפ במסיבת עיתונאים בבית הלבן, הלילהצילום: JONATHAN ERNST/רויטרס

בתחילת החודש התייחס טראמפ לתרופות במסיבת עיתונאים ואמר כי היא "זו תרופה מאוד חזקה, אך לא הורגת אנשים. יש לנו כמה תוצאות טובות מאוד. מה יש לנו להפסיד?". המלצתו של הנשיא עמדה בסתירה לעמדתם של מומחי בריאות בארה"ב, לרבות אלה המייעצים לבית הלבן במאבק במגפת הקורונה.

לפי ה-FDA, לאחרונה התקבלו דיווחים רבים על חולים שאינם מאושפזים וקיבלו מרשמים לתרופות — בתקווה כי אלו יסייעו להגן עליהם מהידבקות בנגיף או כדי לרפא את עצמם. במינהל הוסיפו כי האזהרה הנוכחית פורסמה בשל ריבוי מקרים של הידרדרות במצב החולים והפרעות לבביות מסכנות חיים.

לאחרונה הביע טראמפ הסתייגות מסוימת כשנשאל על השימוש בשתי התרופות בחולים בנגיף הקורונה. בין היתר, בעקבות מחקר אמריקאי שהתפרסם אך לא עבר ביקורת עמיתים ,לפיו כשליש מתוך 368 מטופלים שאושפזו במרכזים רפואיים לגמלאי הצבא וטופלו בהן, מתו.

אתמול טען רופא שניהל את הרשות למחקר ופיתוח ביו־רפואי מתקדם (BARDA) כי פוטר השבוע מתפקידו בשל התנגדותו להפנות משאבים למחקר בנוגע לשתי התרופות. ד"ר ריק ברייט טען כי הועבר לתפקיד זוטר יותר במכון הלאומי לבריאות בשל התנגדותו. בהצהרה לתקשורת אמר ברייט כי "מדובר בתרופות עם פוטנציאל מסוכן, שאותה מקדמים אלה עם קשרים פוליטיים״.

לפני כשבועיים הגיע לישראל משלוח של 2.4 מיליון כדורי כלורוקווין, וכן כמה טונות של חומר גלם לייצור התרופה. בהודעה שיצאה לתקשורת עם הגעת המשלוח נטען כי מדובר בהישג עבור ראש הממשלה, בנימין נתניהו, על כך שהמשלוח הגיע.

הלילה טען טראמפ במסיבת עיתונאים כי יש לבחון טיפול בחולי קורונה באמצעות חומר חיטוי. לפי פרסום בגרדיאן, בימים האחרונים פנו אל הנשיא חסידי תנועת Genesis-II המקדמים שתיית חומר מלבין כשיטה להיטהרות, בטענה שהדבר יכול לסייע לחולים שנדבקו בנגיף.

לפי גרדיאן, מנהיג התנועה מארק גרנון שלח לטראמפ מכתב ובו פירט על סגולות התמיסה שחסידיו צורכים - המכונה "תמיסת מינרלים פלאית" (MMS) ומבוססת על כלור דו-חמצני. בעבר טענו בתנועה כי התמיסה יכולה לרפא 99% מכל המחלות המוכרות לאדם - לרבות סרטן, מלריה, איידס - ואף ייחסו לה יכולת "לרפא" אוטיזם.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ