לוגו גרדיאן
גרדיאן

נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, הדהים הלילה (שישי) מומחים לרפואה במהלך מסיבת עיתונאים בבית הלבן כשהציע לבחון הזרקת חומר חיטוי לחולים בנגיף הקורונה. הנשיא הגיב להסבר של תת השר לביטחון פנים, ויליאם בריאן, על ניסויים בחומרי חיטוי ואור שמש כדי להיפטר מהנגיף על משטחים במרחב הציבורי שהראו כי אלו יעילים במיוחד נגדו.

טראמפ ביקש לדבר אחרי בריאן והביע את התרשמותו מהחומרים "שהורגים אותו (את הנגיף) בדקה אחת!". בהמשך אמר הנשיא, "האם יש דרך שבה נוכל להזריק לתוך או לעשות כמעט ניקיון? אם זה יכול להגיע לריאות ולעשות שם עבודה נהדרת זה יהיה מעניין לבדוק את זה. נצטרך להיעזר ברופאים בשביל זה, אבל זה נשמע לי מעניין".

אחת ממובילות צוות המומחים של הבית הלבן להתמודדות עם מגפת הקורונה, ד"ר דברה ברקס, אמרה במסיבת העיתונאים כי ייתכן שניתן לטפל בחולים באמצעות הקרנת אור אולטרה-סגול על עורם. טראמפ שאל את ברקס אם היא מכירה מחקרים שבדקו השפעה של חום או אור על חולים בנגיף הקורונה. על כך השיבה הרופאה המייעצת לנשיא כי אינה יודעת על שימוש בכך לצורך טיפול.

בהמשך עסק הנשיא בהשפעת הטמפרטורות החמות בקיץ על חולים. כשכתב העיתון "וושינגטון פוסט" שאל אותו אם זה לא מסוכן להציע שאנשים יוכלו פשוט לצאת מהבית בקיץ, טראמפ פנה לתת השר בריאן וביקש ממנו "לדבר עם רופאים ולראות אם יש דרך להשתמש באור וחום כדי לרפא חולים". הנשיא הוסיף כי "אולי אפשר, אולי לא. אני לא רופא".

כשכתב העיתון חזר על שאלתו, טראמפ הטיח בו "אני הנשיא ואתה 'פייק ניוז'. אני כאן כדי להציג את המומחים, אני מעלה פה רעיונות". לאחר מכן פנה הנשיא בשנית לבריאן ושאל אותו: "נניח שנפגע בגוף עם כמות עצומה של אור אולטרה־סגול או פשוט אור מאוד חזק", שאל הנשיא. "אני חושב שאמרת שעוד לא בדקו את זה, אבל נניח שנוכל להכניס את האור הזה לתוך הגוף — דרך העור או בצורה אחרת — אתם בודקים גם את זה?".

סקר: מיעוט מאזרחי ארה"ב מאמינים לדברי הנשיא

סקר של סוכנות הידיעות אי־פי בשיתוף מרכז NORC של אוניברסיטת שיקגו מצא כי בעוד 28% מאזרחי ארה"ב עוקבים אחר העדכונים היומיים של הנשיא כדי לקבל מידע על מגפת הקורונה, רק 23% מהם סבורים שהמידע שהוא מציג אמין. 21% מהם מייחסים לדברי הנשיא מידה בינונית של אמינות.

עוד עולה מהסקר כי שיעור האמינות שמייחסים תומכיו של טראמפ לדבריו גבוה יותר מאשר בקרב מי שאינם מזדהים כאוהדים אותו. אולם, רק מחצית מכלל הנשאלים שהזדהו כרפובליקאים אמרו כי הם סבורים שהמידע שטראמפ מציג אמין במידה רבה.

ד"ר ברקס מאזינה לדברי טראמפ במסיבת העיתונאים, הלילהצילום: Alex Brandon/אי־פי

הנשיא ספג בעבר ביקורת על קידומו את התרופה הידרוקסיכלורוקווין, שטרם הוכחה כיעילה בטיפול בחולים בנגיף החדש, על אף שלאחרונה נשמע יותר מסויג כשעסק בה. הוא גם משמיע מפעם לפעם דעות הסותרות את עמדת המומחים המייעצים לו.

במסיבת עיתונאים בלילה שבין יום רביעי לחמישי הוא הביע ספק בכך שגל שני של מגפת הקורונה יתרחש בסתיו ואמר כי לא ניתן לדעת זאת. אולם, ד"ר אנתוני פאוצ'י, היועץ הבכיר לבית הלבן בנושא המגפה, מיהר להבהיר לאחר דבריו של הנשיא כי הנגיף ישוב ויתפשט ביתר שאת בחודשי הסתיו והחורף.

"להחרים את התעמולה"

רוברט רייך, פרופ' למדיניות ציבורית באוניברסיטת קליפורניה בברקלי, אמר כי דבריו של טראמפ במסיבות העיתונאים היומיות מסכנים את בריאות הציבור. רייך, שכיהן בעבר כשר העבודה בממשלו של ביל קלינטון, קרא "להחרים את התעמולה ולהקשיב למומחים". הוא ביקש להבהיר כי יש להימנע משתיית חומרי חיטוי.

וולטר שאוב, לשעבר ראש לשכת האתיקה הממשלתית בארה"ב, תקף את דבריו של טראמפ ואמר כי "זה בלתי נתפש בעיני שאידיוט כזה מחזיק במשרה הרמה ביותר במדינה ושיש אנשים עד כדי כך מטומטמים שחושבים שזה בסדר". שאוב הוסיף כי "איני מאמין שהשנה היא 2020 ואני צריך להזהיר מישהו שהזרקת חומרי חיטוי יכולה להרוג".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ