אחיו התאום מת מהשפעת הספרדית. מאה שנים אחריו, הוא מת מקורונה

פיליפ קאהן היה רק בן כמה שבועות כשאיבד את אחיו סמואל למגפה הקשה שהשתוללה בעולם. בסוף השבוע שעבר מת בביתו בניו יורק ובדיקות אישרו כי נדבק בקורונה. נכדו: "הוא בטח היה אומר לנו שההיסטוריה חוזרת על עצמה"

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

פיליפ קאהן סבר שההיסטוריה חוזרת על עצמה, והדבר הזה התברר כנכון ביחס למשפחתו ובצורה יחידה במינה. סמואל, אחיו התאום, מת בינקותו ממגפת השפעת הספרדית שהשתוללה ב–1918–1919. כעת מת קאהן מנגיף קורונה. הוא היה בן מאה.

פיליפ קאהן צילום: KAHN FAMILY / NYT

"הוא היה בריא מאוד", אמר וורן זיסמן, אחד מנכדיו, בריאיון טלפוני. "הוא צפה בחדשות, הוא היה מודע היטב למגפה. כשהתחיל להשתעל, הוא ידע שייתכן שלקה במחלה והכיר באירוניה שבדבר". "מן הסתם היה אומר: וורן ילדי, אמרתי לך שההיסטוריה חוזרת על עצמה. יכולנו להתכונן לזה הרבה יותר טוב", הוסיף.

פיליפ קאהן, חייל לשעבר מעוטר ממלחמת העולם השנייה, מת ב-17 באפריל בביתו בווסטברי ניו יורק שבלונג איילנד. "הבדיקות אישרו שהוא נדבק בקורונה", כתב בפייסבוק רופאו, הקרדיולוג סטדיפ ג'אואר. "הוא היה איש מקסים, שנון, נשמה טובה", הוסיף ג'אואר. "אחיו התאום מת ממגפה אחרת, השפעת הספרדית. לפני 101 שנה".

הסיכויים שאחים ימותו בפער של מאה שנה זה מזה במגפות כלל עולמיות נראים יותר מנדירים, אך מתברר שהאחים קאהן אינם היחידים. סלמה ראיין, בת 96, מתה מקורונה בסן אנטוניו שבטקסס ב-14 באפריל. אחותה הגדולה אסתר מתה מהשפעת הספרדית 102 שנים קודם לכן, דיווחה תחנת הטלוויזיה המקומית News4SA. האחיות לא הכירו זו את זו.

גם פיליפ פליקס קאהן לא הכיר את אחיו. התאומים, שאביהם היה בעל מאפייה בצפון מזרח מנהטן, נולדו ב–15 בדצמבר 1919 במנהטן, בזמן שהשפעת הספרדית השתוללה. התינוקות היו רק בני שבועות אחדים כשסמואל מת.

"הדבר הזה תמיד העציב אותו מפני שלמרות שהיה תאום, אף פעם לא חווה את זה", אמר זיסמן, שגם הוא תאום. "הוא תמיד אמר לי כמה סבלו הוריו ממות אחיו", והוסיף: "הוא נשא את הריק הזה כל חייו".

קאהן שירת ביחידה מוטסת באוקיינוס השקט במלחמת העולם השנייה. הוא השתתף בקרב איוו ג'ימה ומאוחר יותר במשימות הפצצה על יפן. הוא גם סייע בסיורים אוויריים אחרי שארה"ב הטילה את פצצות הגרעיניות על הירושימה ונגסאקי. הוא זכה בשני עיטורים של כוכב הארד.

לאחר המלחמה הוא עבד כחשמלאי אחראי ונמנה עם הצוות שבנה את מגדלי התאומים ואת בנק הדם הראשון בניו יורק. הוא תמיד היה פעיל, נהנה משחייה ומריקודים. הוא אפילו רקד על גלגליות.

נוסף על זיסמן, קאהן השאיר אחריו בת, לין זיסמן, חמישה נכדים נוספים ושישה נינים. זיסמן סיפר שסבו אהב לדבר על המלחמה ועל היסטוריה, ושכמעט כל סיפור שסיפר החל באחיו סמואל והסתיים באותה נקודה: שחשוב ללמוד מהניסיון. לקראת סוף חייו הוא דיבר על סמואל לעתים קרובות.

אישתו של זיסמן, ד"ר קורי קרלין-זיסמן, שטיפלה בחולי קורונה 24 שעות ביממה במרכז הרפואי היהודי בלונג איילנד, אמרה שהאחים קאהן הם "שתי הכריכות של ספר מגפות".

השפעת הספרדית הרגה 50 מיליון בני אדם ברחבי העולם. עד כה יותר מ-200 אלף בני אדם מתו מנגיף קורונה.

לכתבה של קתרין סיליי בניו יורק טיימס

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ