ביידן מגיב לראשונה להאשמות נגדו בתקיפה מינית: "זה מעולם לא קרה"

מועמד המפלגה הדמוקרטית לנשיאות התייחס לנושא בהצהרה רשמית ובריאיון נרחב לתוכנית בוקר. "כלי תקשורת שדיברו עם עשרות מהאנשים שעבדו איתי בעבר לא הצליחו למצוא אחד שיאשש את הסיפור שלה", אמר

הארץ
גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ביידן בעצרת בדרום קרוליינה, בפברואר
ביידן בעצרת בדרום קרוליינה, בפברוארצילום: AFP
הארץ
גרדיאן

המועמד הדמוקרטי לנשיאות ארה"ב, סגן הנשיא לשעבר ג'ו ביידן, מכחיש את הדיווחים שלפיהם הוא תקף מינית עובדת בסנאט ב-1993. זו הפעם הראשונה שביידן מגיב באופן רשמי להאשמות שהטיחה בו טארה ריד, שעוררו ביקורת רבה כלפיו במפלגה הדמוקרטית ומחוצה לה.

"אני רוצה להתייחס להאשמות של העובדת לשעבר שטוענת שהתנהגתי באופן בלתי הולם לפני 27 שנה", כתב ביידן בהצהרה שנשלחה באימייל, "זה לא נכון. זה מעולם לא קרה". בין השאר כותב סגן הנשיא לשעבר: "היא טענה שהעלתה את הנושאים הללו בפני הממונים עליה וגם בפני אנשים בצוות שלי דאז. האנשים הללו - נשים וגברים כאחד - אמרו ללא סייג כי זה מעולם לא קרה".

במקביל לשליחת ההצהרה, ביידן התראיין על הנושא לראשונה לתוכנית הבוקר של MSNBC. "זה פשוט לא נכון, ומעולם לא קרה", אמר סגן הנשיא למראיינת מייקה בז'ז'ינסקי כשנשאל על הנושא. הוא לא ענה על השאלה האם הוא זוכר את ריד, שעבדה עמו בסנאט בתחילת שנות ה-90, אך אישר שהקמפיין שלו לא ניסה ליצור איתה קשר.

"כלי תקשורת שדיברו עם עשרות מהאנשים שעבדו איתי בעבר לא הצליחו למצוא אחד - אפילו אחד - שיאשש את הסיפור שלה", כתב ביידן, והוא מסכם את הסיפור בהצעה לניקוי שמו: "יש דרך אחת שבה ניתן לאשש את הנושא. העובדת לשעבר טענה כי הגישה תלונה רשמית ב-1993, אך אין לה הוכחות שאכן כך עשתה. יש רק מקום אחד שבו תלונה כזאת יכולה להמצא כיום: בארכיון הלאומי. אני מבקש ממזכירות הסנאט לאתר בארכיון כל עדות לתלונה הזאת, ולפרסם אותה לתקשורת אם היא אכן קיימת".

בהמשך ההצהרה התחייב ביידן לפעול למען קידום נשים בשוק העבודה ובכלל והודה שיש לו הרבה מה ללמוד. "כל הקריירה שלי למדתי מהנשים סביבי איך אני כאדם וכעובד ציבור צריך להתנהג כדי להפוך את העבודה הקשה שלהן לקלה יותר. יש לנו עוד הרבה עבודה לפנינו. עלינו לשים סוף לאלימות נגד נשים, לחזק נשים ולהגן עליהן. התחלתי את עבודתי לפני למעלה מ-25 שנה עם אישור הצעת החוק להגנה על נשים מאלימות. כנשיא, אני מתחייב לסיים את העבודה".

ביידן בצילומי העימות הדמוקרטי בוושינגטון, במארסצילום: Evan Vucci/אי־פי

בריאיון ל-MSNBC המשיך ביידן באותו הקו, ואמר כי יש להאמין לנשים. "לנשים יש זכות להשמיע את קולן. אך מה שמשנה בסיפורים הללו זאת האמת, ובמקרה שלי, האמת היא שזה לא קרה". כשנשאל מדוע ריד האשימה אותו בדבר שלטענתו לא קרה, אמר ביידן: "אני לא יודע מה המניעים שלה. אני לא יודע מדוע היא אומרת שזה מה שקרה. אני לא מבין למה זה עולה כעת, אחרי 27 שנה. אני לא מבין את זה".

כשהמראיינת בז'ז'ינסקי שאלה אותו במה ד"ר כריסטין בלאזי פורד, שהאשימה את שופט העליון השמרן ברט קוואנו בניסיון אונס כשהיו נערים וזכתה לתמיכתו של ביידן, שונה מריד, אמר ביידן: "אני לא אומר שאין לה את הזכות לומר את הדברים הללו, אבל האמת היא מה שמשנה".

בשנה שעברה האשימו שמונה נשים, בהן ריד, את ביידן בהתנהגות לא הולמת, אך אף אחת מהן לא האשימה אותו בתקיפה, כפי שעשתה ריד מאוחר יותר. בריאיון שהעניקה ב-2019 סיפרה ריד שביידן נהג לגעת בצוואר ובכתפיים שלה כשהיתה עוזרת בלשכתו בסנאט מ-1992 ועד 1993. היא סיפרה שהתבקשה להגיש משקאות באירוע משום שביידן "אהב את הרגליים שלה", וכשהיא סירבה לעשות זאת הדבר הסתיים בסופו של דבר בסיום העסקתה.

בחודש שעבר סיפרה ריד כי ביידן גם תקף אותה מינית. בריאיון בפודקאסט של אשת השמאל קייטי הלפר, טענה ריד שביידן הצמיד אותה לקיר והחדיר אליה את אצבעותיו. לדבריה, התקיפה התרחשה במרתף בגבעת הקפיטול באביב 1993. היא אמרה שלא סיפרה על כך בפומבי משום שחששה מהתגובות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ