לאחר מסע הירי הקטלני בתולדותיה, קנדה אוסרת שימוש ברובי סער

טרודו הודיע שההחלטה, שנכנסה לתוקפה אמש, אוסרת קנייה, מכירה, שינוע, ייבוא או שימוש בכ-1,500 דגמים של כלי נשק צבאיים. ראש הממשלה הבטיח להקשיח את חוקי הנשק עוד ב-2015

לוגו גרדיאן
גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
טרודו מודיע לתקשורת על החלטתו, אתמול
טרודו מודיע לתקשורת על החלטתו, אתמולצילום: BLAIR GABLE/רויטרס
לוגו גרדיאן
גרדיאן

ראש ממשלת קנדה, ג'סטין טרודו, אסר באופן גורף על קניית ומכירת רובי סער במדינה כולה. זאת, לאחר מסע הירי הקטלני ביותר בתולדותיה של קנדה, שגבה את חייהם של 22 בני אדם. "כלי הנשק האלה יוצרו למטרה אחת בלבד: להרוג כמה שיותר בני אדם בפרק הזמן הקצר ביותר. אין מקום לכלי נשק כאלה בקנדה", אמר אמש (שישי) טרודו.

"החל מרגע זה, אסור לקנות, למכור, לשנע, לייבא או להשתמש בכלי נשק צבאיים במדינה זו", אמר ראש הממשלה הקנדי. ההחלטה כוללת כ-1,500 דגמים שונים של כלי נשק. לאחר הירי בנובה סקוטיה בשבוע שעבר, אמר טרודו כי הממשלה בראשותו תקדם חוקי נשק נוקשים יותר. כבר בקמפיין הבחירות שלו הבטיח טרודו לעשות כן, אולם מימוש התוכנית נדחה בשל משבר הקורונה.

הודעת ראש הממשלה טרודו

השבוע הודיעה המשטרה בנובה סקוטיה כי היורה, גבריאל וורטמן, השתמש בשני רובים חצי-אוטומטיים וכמה אקדחים חצי-אוטומטיים במסע ההרג בשבוע שעבר. עם זאת, האיסור שהטיל טרודו ככל הנראה לא היה מונע מוורטמן להשיג את כלי הנשק – על פי חקירת המשטרה, הוא ככל הנראה השיג אותם באופן בלתי חוקי, ייתכן שבארה"ב.

ראש הממשלה הודיע על "תקופת חנינה" בת שנתיים, החל מאתמול, שבה בעלי כלי נשק יוכלו לערוך את ההתאמות הנדרשות על מנת לעמוד בדרישות החוק. בקנדה יש כ-34.7 כלי נשק למאה בני אדם, שיעור מהגבוהים בעולם. עם זאת, היא עדיין ניצבת רחוק מאחורי ארה"ב – שבה יש 120 כלי נשק למאה בני אדם.

כבר בקמפיין הבחירות הראשון שלו, ב-2015, הבטיח טרודו להקשיח את הפיקוח על נשק. אולם רק בבחירות האחרונות הוא הודיע שיקדם איסור מוחלט על רובי סער אם ייבחר מחדש. "כל עוד אזרחי קנדה מאבדים את קרובי משפחתם בגלל כלי נשק, יש עוד מה לעשות בנושא הזה", אמר בספטמבר. "אנחנו לא צריכים שאזרחים ישתמשו בכלי נשק שמטרתם להרוג כמה שיותר אנשים כמה שיותר מהר".

המהלך שמוביל טרודו ככל הנראה יגרור ביקורת קשה מהאופוזיציה השמרנית של קנדה ומלובי הנשק הקנדי. "ג'סטין טרודו משתמש במגפת הקורונה ובמתקפה המזעזעת בנובה סקוטיה כדי לקדם את האידיאולוגיה הליברלית שלו ולשנות את חוקי הנשק", אמר מנהיג השמרנים אנדרו שיר, "לקחת כלי נשק מידיהם של אזרחים שומרי חוק לא עושה כלום כדי להתמודד עם הבעיה האמיתית: אנשים מסוכנים שמשיגים נשק באופן בלתי חוקי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ