בזמן שטראמפ חותר לשגרה, בבית הלבן מנסים למנוע את התפשטות הנגיף בסגל

שני חברי המעגל הקרוב של נשיא ארה"ב נדבקו בנגיף, ובבית הלבן חוששים מהתפרצות. ההנחיות לעובדים הוחמרו, אנשי השירות החשאי נדרשים לעטות מסכה, ואנשי צוותו של הנשיא עוברים בדיקות מדי יום

טראמפ ופנס בסיום הצהרה לעיתונות בבית הלבן, לפני כשבועיים
טראמפ ופנס בסיום הצהרה לעיתונות בבית הלבן, לפני כשבועייםצילום: Carlos Barria/רויטרס

ממשל טראמפ מנהל מרוץ נגד השעון כדי לעצור התפרצות של נגיף הקורונה בתוך הבית הלבן. לדברי כמה בכירים בממשל, הנגיף מתפשט במהירות במתחם המשרדים הצפוף המרכיב את האגף המערבי. שלושה מהבכירים הממונים על ניהול משבר הקורונה נכנסו בעת האחרונה לתקופת בידוד של שבועיים, בעקבות הידבקותם של שני אנשי צוות — עוזר אישי לנשיא דונלד טראמפ, איש חיל הים; והדוברת של סגן הנשיא מייק פנס, קייטי מילר. עובדים שבאו במגע עמם ממשיכים להתייצב בכל בוקר לעבודתם בבית הלבן.

בעקבות הידבקותם של השניים החליטו בבית הלבן לנקוט צעדים קפדניים יותר לעצירת הנגיף. כמה מהעובדים התבקשו לעבוד מהבית והשאר מחויבים לעטות מסכות ולעבור בדיקות בכניסה למתחם. "מפחיד ללכת לעבודה", אמר קווין האסט, יועץ כלכלי בכיר לנשיא, בתוכנית Face the Nation ב–NBC, אתמול (ראשון). לדברי האסט, הוא נוהג לעטות מסכה בשעות העבודה בבית הלבן, אך לא בכל הזמן. "אני חושב שאהיה בטוח הרבה יותר בבית מבמשרד", הודה.

טראמפ בפגישה עם אנשי צבא בכירים בבית הלבן, בסוף השבועצילום: ANNA MONEYMAKER / NYT

עדיין לא ידוע כמה עובדים באו במגע עם שני החולים בימים האחרונים. עם זאת, לדברי כמה בכירים בממשל, רבים מאנשי הצוות שנכחו בפגישות שהשתתפה בהם מילר בטרם נודע כי נדבקה עדיין באים למשרד. אתמול הודיע הבית הלבן כי פנס לא ישנה את שגרת יומו ולא ייכנס לבידוד. "תוצאות הבדיקות שסגן הנשיא עורך מדי יום היו שליליות עד כה. מחר הוא יבוא למשרדו בבית הלבן", מסר דוברו, דווין אומאלי.

הדאגה שעוררה התפרצות הנגיף בבית הלבן — והבדיקות שנערכו בזמן המאמצים להתחקות אחר התפשטותו — משקפת את הדילמה שאזרחי ארה"ב נתונים בה על רקע קריאתו של הנשיא טראמפ להתחיל לחזור למקומות העבודה, למרות דיווחי מערכת הבריאות בנוגע להתפשטות הנגיף ברחבי המדינה. טראמפ ממשיך לדחות את המלצת המרכז למניעת מחלות ובקרתן (CDC) לעטות מסכה בישיבות. אף על פי כן, לדברי בכיר בממשל, טראמפ נבהל כשחלה עוזרו האישי — שבין היתר מגיש לו ארוחות — מכיוון שהוא לא נהג לעטות מסכה.

הדוברת של סגן הנשיא מייק פנס, קייטי מילר, בבית הלבן במארסצילום: DOUG MILLS / NYT

הנשיא אף התרגז כשנודע לו כי מילר נדבקה, והוא נעשה עצבני כשאנשים מתקרבים אליו יתר על המידה. לעת עתה אין תוכנית למנוע פגישות פנים אל פנים בין טראמפ לפנס, כך אמרו בכירים בבית הלבן.

חשש גם באגף המזרחי

שלושה מראשי צוות הממשל למאבק בקורונה — ד"ר רוברט רדפילד, מנהל ה־CDC, ד"ר סטיבן האן, ראש מינהל המזון והתרופות (FDA) וד"ר אנתוני פאוצ'י, מנהל המכון הלאומי לאלרגיות ומחלות זיהומיות — הורחקו זמנית מהבית הלבן, מחשש להידבקות בנגיף. רדפילד והאן הודיעו בסוף השבוע כי ישהו בבידוד במשך שבועיים מכיוון ששניהם השתתפו בשבוע שעבר בפגישה שנכחה בה גם מילר, דוברת סגן הנשיא. השניים מסרו כי ימשיכו להשתתף בפעילות הצוות מבתיהם. פאוצ'י הוסיף כי הוא שוהה ב"בידוד מותאם", אחרי שלדבריו בא "במגע בסיכון נמוך" עם איש צוות בבית הלבן.

טראמפ ופאוצ'י בתדרוך לעיתונאים, באפרילצילום: Alex Brandon/אי־פי

מילר ממלאת תפקיד מרכזי בבית הלבן, בשל השתתפותה בתדרוכים היומיים של צוות המאבק במגפה. בבדיקה שעברה ביום שישי נמצא שהיא נושאת את הנגיף — אולם יום קודם לכן נבדקה גם כן והתוצאה היתה שלילית. ייתכן כי התוצאה שהתקבלה ביום חמישי היתה שגויה. כמו בעלי תפקידים אחרים בבית הלבן, מילר לא עטתה מסכה בשעות העבודה. ביום חמישי, שעות ספורות אחרי שקיבלה את התוצאה השלילית, נראתה בטלוויזיה כשהיא משוחחת עם כתבים ממרחק לא גדול. פניה היו חשופים, אך הכתבים עטו מסכות.

הדוברת של פנס נשואה לאחד מיועציו הקרובים של טראמפ, סטיבן מילר. הוא עצמו מסר כי לא יבוא בתקופה הקרובה לעבודה בבית הלבן, כך לדברי כמה ממקורביו. אחרי שהתקבלה התשובה החיובית לבדיקה שעברה אשתו ביום שישי הוא נבדק גם כן, אבל לא נמצא שהוא נושא את הנגיף. עובדי הבית הלבן עוברים בדיקות תכופות בערכות המספקות תוצאה בתוך חמש עד 13 דקות.

ערכות אלו ניידות ומהירות, אולם כמה רופאים ובתי חולים העידו כי התקבלו תוצאות שליליות כוזבות רבות מדי בשימוש בהן — כלומר מקרים שבהם אדם נמצא שלילי בבדיקה, ושאחר כך מתברר שאף על פי כן הוא נדבק בנגיף. בשבועות האחרונים עברו עוזרים בבית הלבן בדיקות מסוג אחר, המצריכות החדרת מטושים עמוק לתוך האף. בבדיקות אלו מתקבלות תוצאות בתוך שעות אחדות.

פאוצ'י בתדרוך לעיתונאים בבית הלבן, באפרילצילום: Alex Brandon/אי־פי

בתזכירים שנשלחו בעת האחרונה לעובדי הבית הלבן הומלץ לאנשי האגף המערבי לעבוד מהבית במידת האפשר. אולם אנשי ממשל טראמפ הגדילו לעשות בסוף השבוע, ואמרו לכמה עוזרי ממשל זוטרים בלשכת העיתונות לעבוד מהבית — גם אם הם מרגישים טוב.

אנשי האגף המזרחי של הבית הלבן, העובדים בצוותה של הגברת הראשונה מלאניה טראמפ, עובדים גם הם מבתיהם. אנשי הצוות האישי של הנשיא, שעובדים באגף המגורים, עוטים מסכות דרך קבע. גם אנשי השירות החשאי המוצבים בבית הלבן באים עתה לעבודתם במסכה. מבקרים בבית הלבן מתבקשים להשיב אם סבלו מתסמינים, ועובדי המעגל הקרוב לנשיא — כמו הדוברת קיילי מקינאני וראש הסגל מארק מדוז — עוברים בדיקות לאיתור נגיף הקורונה בכל יום.

לכתבה של מייקל שיר ומגי הברמן בניו יורק טיימס

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות