בממשל טראמפ דנו בחידוש הניסויים הגרעיניים כדי ללחוץ על רוסיה וסין

לדברי מקורות, בוועדה של המועצה לביטחון לאומי דנו החודש באפשרות בניסיון לדרבן את רוסיה וסין לדון בהסכם לפיקוח על נשק. ההצעה נגנזה לאחר שאנשי מקצוע הבהירו שמדובר ב"רעיון נוראי"

גרדיאן
הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
טראמפ ושי בוועידת G20 באוסקה, בשנה שעברה
טראמפ ושי בוועידת G20 באוסקה, בשנה שעברהצילום: AFP
גרדיאן
הארץ

בממשל בוושינגטון דנו החודש באפשרות לשוב ולערוך ניסויים גרעיניים, 28 שנים לאחר סיום הניסוי האמריקאי האחרון מהסוג הזה. על פי יועצים לחברי קונגרס וגורמים רשמיים לשעבר, מדובר בניסיון לייצר אמצעי לחץ שידרבן את רוסיה וסין להצטרף להסכם משולש לפיקוח על נשק. לדברי המקורות, הדיון נערך בישיבה של ועדת הסגנים של המועצה לביטחון לאומי ב-15 במאי ובסיומו הוחלט לגנוז את הרעיון.

"בחדר נכחו כמה אנשי מקצוע שהבהירו להם שזה רעיון נוראי, תודה לאל", אמר אחד מהיועצים. הדיון נערך לאחר שגורמים בממשל האשימו את רוסיה וסין בביצוע ניסויים גרעיניים בעוצמה נמוכה - טענות שהכחישו בבייג'ין ובמוסקבה ואשר לא גובו בהוכחות.

טראמפ ופוטין בוועידת G20 באוסקה, בשנה שעברהצילום: Susan Walsh/אי־פי

"הדיון עסק באפשרות לערוך ניסויים חשאיים שיאפשרו להביא את סין לשולחן המשא ומתן", אמר גורם רשמי לשעבר. "אנשי המקצוע ביטלו את הרעיון הזה בטענה שהוא לא ישים ומטופש". הגורם הוסיף שסוכנות ביטחון הגרעין "בהחלט לא מעורבת", והוסיף ש"נראה שגם משרד החוץ לא מעורב".

העיתון וושינגטון פוסט, שהיה הראשון לדווח על הפגישה, ציטט מקור בכיר בממשל שאמר כי ניסוי שיוכיח למוסקבה ובייג'ין שארה"ב מסוגלת לערוך "מבחן מהיר" עשוי להיות קלף מיקוח יעיל מולם. בנוסף צוטט גורם בכיר אחר, שלפיו הדיון בהצעה היה "דיון מתגלגל".

"מעולם לא שמעתי על אפשרות שבה הממשל יערוך ניסויים גרעיניים כדרך לתמרץ מישהו להשתתף במשא ומתן. זה משוגע לגמרי", אמר האנס כריסטנסן, מנהל פרויקט המידע הגרעיני של פדרציית המדענים האמריקאית, ארגון ללא מטרות רווח. "הם בטח מיואשים. ניסוי כזה היה רק מעודד את סין ורוסיה לערוך ניסויים בעצמן. לא ברור איך מישהו יכול לחשוב על אפשרות כזו בדעה צלולה".

מאז הקמת ממשל טראמפ הודיעה ארה"ב על פרישה משלושה הסכמי פיקוח על נשק. השבוע הודיע הממשל על פרישה מאמנת "שמיים פתוחים", שנחתמה ב-2002 ומאפשרת טיסות מעקב לא חמושות מעל המדינות החברות בהסכם. בממשל האשימו את רוסיה בהפרות חוזרות ונשנות של עקרונותיו. באוגוסט הודיע הממשל על פרישה רשמית מאמנת הגרעין שנחתמה עם רוסיה בתום המלחמה הקרה, בהודעה שהעלתה אז חשש באירופה ובאסיה כי וושינגטון נערכת למרוץ חימוש חדש.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ